Koncert-warsztat pt. „Kwartludium w Krainie Czarów, czyli co jest po drugiej stronie lustra” stanowi nowatorską interpretację klasyki poprzez dostosowanie i dobór utworów polskich kompozytorów współczesnych do wieku i możliwości percepcyjnych dzieci. Kompozycje zazwyczaj wykonywane przez zespół na międzynarodowych estradach dla dorosłych, tym razem zostaną zaprezentowane dzieciom. Popatrzymy na skomplikowane często utwory z dziecięcej strony. Przejdziemy na drugą stronę lustra – w świat inspiracji i wyobraźni kompozytorów. Posłuchamy fragmentów utworów, śledząc ruchy planet, chodząc po piasku, zaglądając w sekretny świat dzieciństwa twórców, jak do zaczarowanego pudełeczka. Pytanie tylko co na to Królik?
Zespól wykona kompozycje takich twórców, jak: Eduardo Moguillansky, Aleksandra Gryka, Sławomir Wojciechowski, Dariusz Przybylski, Denisse Bosse, Denis Pousseur, Matthias Ockert, Anne Sanders, Louis Andriessen.
Projekt stworzenia unikalnego scenariusza i realizacji koncertu zespołu Kwartludium z muzyką współczesną dla dzieci jest współorganizowany i finansowany przez europejski projekt New: Audiences zrzeszający czołowe europejskie zespoły muzyki współczesnej.
Premierowe wykonanie warsztatów odbyło się 28 września 2013 roku w Warszawie w ramach „Małej Warszawskiej Jesieni”.KWARTLUDIUM
Zespół powstał w 2002 i tworzą go absolwenci Akademii Muzycznych: warszawskiej, bydgoskiej i gdańskiej. Nazwa pochodzi od pierwszego utworu autorstwa Bartosza Kowalskiego napisanego na ten skład. Zespół skupia się na wykonywaniu utworów młodych kompozytorów działających zarówno w kraju, jak i za granicą. Kwartludium w swoim dorobku artystycznym posiada wiele prawykonań polskich i światowych. Artyści występowali na wielu festiwalach, jak m.in.: Warszawska Jesień, Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Unsound w Krakowie i w Nowym Jorku, Ensemble Europa w Koloni, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Musica Moderna w Łodzi, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, na „JAZ Festiwal Muzyki Improwizowanej” w Katowicach, Sztuki Multimedialnej „Audio-Art” w Warszawie, Ad libitum, Dni Muzyki Nowej i Avant Days w Gdańsku oraz na Komeda Jazz Festiwal w Słupsku. W 2005 wzięli udział w finałowym koncercie Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda w Warszawie. W 2008 podczas Warszawskiej Jesieni wystąpili w unikalnym projekcie, wykonując utwory napisane przez najlepiej zapowiadających się kompozytorów polskich i iberoamerykańskich dla beatboxerów i Kwartludium. Istotne miejsce w działalności zespołu zajmuje współczesna muzyka improwizowana; w jego repertuarze znajdują się kompozycje graficzne i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej. Zespół występował z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Daniela Gazona (koncert multimedialny transmitowany na żywo przez TVP 2) oraz wielokrotnie brał udział w polsko-niemieckich warsztatach muzyki współczesnej pod kierunkiem Rüdigera Bohna. Artyści są laureatami Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Kwartludium uczestniczy w prestiżowych europejskich projektach: Re:New music oraz New Music: New Audiences.


powrót do strony głównej