Ciąg dalszy laureatów Konkursu organizowanego przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach - młode talenty ze szkoły muzycznej otrzymują szansę zdobycia pierwszych doświadczeń solowej gry z orkiestrą. Należało jedynie – zwyciężyć w konkursie.
Ogólnoszkolny Konkurs Wykonawczy, nazywany we wcześniejszych latach „Konkursem na wykonanie utworu o charakterze koncertowym”, odbywa się co dwa lata, nieprzerwanie od 1976 roku. Pomysłodawcą był Andrzej Domin, ówczesny dyrektor, a obecnie wicedyrektor PSM I i II st. im. L. Różyckiego w Kielcach. W konkursie mogą brać udział instrumentaliści wszystkich specjalności oraz śpiewacy. Zgodnie z regulaminem uczestnicy zobowiązani są zaprezentować część koncertu instrumentalnego o charakterze wirtuozowskim, a w przypadku śpiewaków – arię koncertową. Nagrodą w konkursie jest występ z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga Eliminacje do Konkursu przeprowadza stała komisja w składzie: Artur Jaroń – dyrektor Szkoły, Andrzej Domin – wicedyrektor, Marek Głowacki.MATEUSZ CZECH
Absolwent fortepianu (dyplom z wyróżnieniem) Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj oraz kameralistyki w klasie prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. W 2010 roku rozpoczął studia w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej u prof. Antoniego Wita. Urodził się 4 czerwca 1989 roku w Warszawie. Jest laureatem licznych konkursów pianistycznych, m. in. w Gorzowie Wlkp., Frankfurcie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Narvie (Estonia).
Od 2004 roku został objęty opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Jest dwukrotnym stypendystą Prezydenta Siedlec (2002, 2006) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005, 2006). W 2005 roku wygrał konkurs na Stypendium Société de Frédéric Chopin à Genève i wziął udział w Festiwalu im. F. Chopina w Genewie oraz w Masterclass prowadzonych przez Eugena Indjica. W 2010 roku został wytypowany jako przedstawiciel macierzystej uczelni na Konkurs Yamaha Music Foundation of Europe. W 2012 roku otrzymał stypendium na udział w 1. Sommerakademie für Klavier w Lipsku prowadzonej przez Pavla Gililova, Jaques’a Rouvier i Arie Vardiego. Występował m. in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Münchner Philharmonie, Filharmonii w Opolu, Filharmonii w Olsztynie, Stałej Misji RP przy ONZ w Genewie, czy Cartage Acropolium w Tunisie (Tunezja), a jako muzyk orkiestrowy brał udział z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie m.in. w londyńskim Royal Albert Hall podczas prestiżowego BBC Proms Festiwal (sierpień 2013).
Jako dyrygent zainicjował działalność Orkiestry Symfonicznej Miasta Siedlce, prowadząc koncert inauguracyjny w 2011 roku. W lutym br. nagrał muzykę filmową wraz z orkiestrą Sinfonia Iuventus. Na początku czerwca zadebiutował z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, dyrygując utworami Czajkowskiego, Rachmaninowa oraz Brahmsa.

powrót do strony głównej