18 września 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

INAUGURACJA SEZONU
PRZED KONKURSEM CHOPINOWSKIM

SZYMON NEHRING fortepian
ŁUKASZ MIKOŁAJCZYK fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

F. CHOPIN II Koncert fortepianowy f-moll op. 21,
I Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Wielbiciele Koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina będą usatysfakcjonowani. Rzadko się bowiem zdarza, by podczas jednego wieczoru można byłoby wysłuchać obu tych utworów wielkiego kompozytora. Ale też okazja jest doskonała – za niespełna trzy tygodnie rozpocznie się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, czekają nas zatem nie lada emocje. Warto więc przypomnieć sobie tę magię brzmień – zamyślonych, niekiedy skocznych, młodzieńczo żarliwych (jakżeby inaczej, gdy w tle pierwsza miłość, „ideał”, na pamiątkę którego „stanęło” Larghetto z Koncertu f–moll). No i te zapierające dech w piersiach pianistyczne figuracje…
Soliści, których zaprosiliśmy do udziału w tym niezwykłym koncercie, to młodzi, wyróżniający się pianiści. Mimo niezakończonych jeszcze studiów na koncie mają spore osiągnięcia na międzynarodowych konkursach, z których przywiezione najwyższe trofea zaświadczają o ich umiejętnościach. A ponieważ koncerty pisał świeżo upieczony student konserwatorium, to zapewne bliskie są naszym gościom emocje, które postarał się wyrazić w swoich romantycznych koncertach Fryderyk Chopin.
ŁUKASZ MIKOŁAJCZYK
Urodził się w 1993 r. w Siemianowicach Śląskich Ukończył z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu dr Anny Góreckiej. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo.
Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych: I nagroda ex aequo oraz Nagroda Specjalna prof. Elżbiety Stefańskiej za najlepsze wykonanie utworu Jana Sebastiana Bacha na X Konkursie Pianistycznym im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku (2008); II miejsce na XVI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2010); III nagroda na Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie (2010); III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2013); V nagroda na X Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014); zwycięzca XI Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, Konin-Żychlin (2014); III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015).
Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany stypendiami: Prezydenta Miasta Katowice, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezesa Rady Ministrów. W 2013 r. został stypendystą Fundacji Piotra Klera. Rok później otrzymał stypendium Krystiana Zimermana dla wyróżniających się młodych pianistów.


SZYMON NEHRING
Urodził się 29.09.1995 w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat pięciu. W rodzinnym mieście ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia im. M. Karłowicza i Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. F. Chopina. Przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej. Obecnie jest studentem II roku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa.
Regularnie bierze udział w konkursach i festiwalach dla młodych pianistów. Do jego najważniejszych osiągnięć artystycznych należą: I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora węgierskiego w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin + …” w Budapeszcie (2010), III nagroda w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Krok ku mistrzostwu” w St. Petersburgu (2011), I nagroda oraz nagroda EMCY w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Narwie (2012), II miejsce oraz nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Academy Award” we Włoszech w Rzymie (2014), I miejsce i 6 nagród specjalnych na Międzynarodowym konkursie „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014), a także I nagroda na konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy.
Występował jako solista w koncertach z orkiestrami, m.in.: Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Lwowskiej, Pomorskiej, Bałtyckiej, a także z Orkiestrą Symfoniczną w Petersburgu (2011) i Tallinie (2012).
Jest stypendystą Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”. fundacji „Pro Musica Bona” oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego .


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej


powrót do strony głównej