18 października 2016, wtorek, g. 18.30, sala kameralna

RECITAL FORTEPIANOWY

FLAVIO PECONIO (Włochy) fortepian

R. SCHUMANN Karnawał op. 9
F. CHOPIN Nokturn cis-moll op. posth, Fantazja Impromptu cis-moll op. 66,
Scherzo cis-moll op. 39
F. LISZT Prelude on Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen S. 179

Instituto Italiano Di Cultura CRACOVIA

kup bilet on-lineJednym z najbardziej popularnych i lubianych dzieł Roberta Schumana – niemieckiego romantyka – jest składający się z 21 miniatur Karnawał op. 9. Króciutkie utwory przedstawiają zamaskowanych biesiadników – są to muzyczne portrety artystów, m.in. Chopina i Paganiniego, ukochanych kobiet, a także postaci rodem z komedii dell’arte. Do tego dochodzą dwie miniatury – Euzebiusz i Florian, alter ego kompozytora. Całość – bardzo efektowna, przeważnie utrzymana w stylu walca – stanowi dla każdego pianisty wielkie wyzwanie, natomiast dla słuchacza, jak powiedział sam Schumann, będzie również grą wymagającą rozszyfrowania dźwięków przyporządkowanych muzycznym znaczeniom niektórych liter.
Nokturn op. posth, Fantazja Impromptu op. 66 oraz Scherzo op. 39, wszystkie utrzymane w tonacji cis-moll – to trzy utwory Fryderyka Chopina, w których fortissimo przeplata się z grą pianissimo – jednym słowem romantyzm w pełnej krasie.

"Wirtuoz - pisał Franciszek Liszt - to nie bierny sługa utworu […]. Byłby złym, a nawet żadnym artystą ten, kto nierozumnie podążałby wiernie za konturami utworu nie pojmując, że należy je ożywić wypływającymi z nich namiętnościami i uczuciami”. Jak zatem oddać blask i geniusz muzyki wielkiego kompozytora węgierskiego np. w Preludium Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen (Płacze, żale, troski i trwoga) – przejmującej muzyce z czterema opadającymi motywami? Jesteśmy przekonani, że artystyczny instynkt i wrażliwość nie zawiodą Flavia Peconia – naszego gościa z Włoch, pianisty i pedagoga Konserwatorium Muzycznego im. Niccolò Piccinni w Bari.


FLAVIO PECONIO
Urodził się w Busto Garolfo Milano. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w prestiżowej szkole fortepianu w Bari pod kierunkiem maestro Pierluigi Camicia i Vafrido Ferrari. Uzyskał dyplom Konserwatorium Muzycznego w Bari im. N. Piccinni, a następnie dyplom z wyróżnieniem w Istituti di Alta Formazione Artistica w Materze.
Studia kontynuował u wybitnych mistrzów, takich jak: Philip Lorenz na Uniwersytecie Muzycznym Fresno w Los Angeles, a także u François Noel Thiollier. W 1994 roku otrzymał kolejny dyplom Accademia Musicale Pescarese zwieńczający naukę w mistrzowskiej klasie duetu fortepianowego pod kierunkiem F. i G. Valente.
Artysta jest laureatem nagród krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, na których występował zarówno jako solista, jak i kameralista. Koncertował w wielu ważnych miastach włoskich, a także w Belgii, Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, USA (Oregon, Kalifornia, Teksas i Floryda), z takimi orkiestrami, jak m.in.: A.GI.MUS Orchestra we Włoszech, „Accademia di Tirana” w Albanii, „Accademia Musicale Pescarese” oraz Bari Symphony Orchestra.
Od 2003 regularnie występuje w duecie z Maestro Ferrari. Jest to bardzo ważny element kariery pianistycznej pianisty – duet z powodzeniem prezentuje się podczas ważnych sezonów koncertowych we Włoszech i za granicą. Zespół występuje zarówno w kombinacji na cztery ręce, jak i na dwa fortepiany, ciesząc się uznaniem i dobrymi recenzjami.
Równolegle do działalności koncertowej artysta zajmuje się także pedagogiką. Jego uczniowie to laureaci najważniejszych konkursów pianistycznych – krajowych i międzynarodowych. Jest profesorem w Konserwatorium Muzycznym im. Niccolò Piccinni w Bari. Prowadził kursy mistrzowskie m.in. w Akademii Hindemitha w Bluney w Szwajcarii oraz podczas XXVII Kursu Interpretacji Muzycznej w Norcia we Włoszech. Zapraszany jest do jury konkursów pianistycznych we Włoszech i za granicą.

strona główna