Nowy sezon artystyczny rozpoczniemy od klasyki – ale jakiej!

W programie dwa cieszące się popularnością dzieła wielkich kompozytorów: Piotra Czajkowskiego i Modesta Musorgskiego. Twórczość pierwszego łączy romantyczne założenia programowe z klasyczną jasnością formy, natomiast muzyka Musorgskiego pod względem technicznym i estetycznym znacznie wyprzedziła swoją epokę, zapowiadając niezwykłe dokonania XX wieku, m.in. Claude’a Debussy’ego. Zresztą obaj kompozytorzy wywarli olbrzymi wpływ zarówno na współczesnych sobie, jak i późniejszych twórców, nie tylko tych od „muzyki poważnej”. Dość powiedzieć, że Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego doczekały się opracowań takich osobowości ze świata muzyki, jak Maurice Ravel i m.in. … zespół Emerson, Lake and Palmer. Brytyjskie trio rockowe na początku lat 70. wydało album muzyczny będący luźną adaptacją cyklu miniatur fortepianowych Musorgskiego. My poznamy, czy może raczej – przypomnimy, wersję genialnie zinstrumentalizowaną przez Maurice’a Ravela. Dziesięć Obrazków, a każdy noszący tytuł malarskiego pierwowzoru, jakim były prace zmarłego przyjaciela – malarza Wiktora Hartmanna.
Miniatury zakończą wieczór, który mamy nadzieję wprawi Państwa w doskonały nastrój. Tym bardziej, iż na początku koncertu przedstawimy II Koncert fortepianowy G-dur Piotra Czajkowskiego. Trzyczęściowy utwór, z którego Andante ze słynnym solem fortepianu i wiolonczeli jak zwykle chwyci za serce co bardziej wrażliwych. A owe fortepianowe solo wykona Lukas Geniušas – laureat Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku. Ten sukces wyniósł go szczyty sławy; od tej pory artysty jest zapraszany do najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata, gdzie występuje ze znakomitymi orkiestrami. W Polsce koncertował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej. W Kielcach jest po raz pierwszy.
To niebywałą okazja posłuchać takiego romantycznego utworu w tak mistrzowskim wykonaniu.



LUKAS GENIUŠAS
Zdobywca II nagrody ex equo XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010) i nagrody specjalnej Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie Poloneza w II etapie.

Urodził się w Moskwie w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako pięciolatek. Jego babcia, Wiera Gornostajewa, wybitny pedagog i profesor Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, jest do tej pory jego pierwszym nauczycielem i mentorem. Brał udział m.in.: w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyka Chopina Dla Młodzieży 2004 w Moskwie (II nagroda), Młodzieżowym Konkursie Pianistycznym Giny Bachauer w Salt Lake City, 2005 (II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szkocji, 2007 (II nagroda), VII Młodzieżowym Konkursie w Rosji, 2008 (złoty medal); III Konkursie Pianistycznym w San Marino (II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Musica della Val Tidone w Pianello, Włochy, 2009 (I nagroda), Międzynarodowym Konkursie Giny Bachauer w Salt Lake City, 2010 (I nagroda).
Występował z orkiestrami symfonicznymi, m.in. w Hamburgu i Duisburgu, także z BBC Scottish Symphony, Kremeratą Baltica, NOSPR-em, Filharmonią Narodową; współpracował z wybitnymi dyrygentami, jak: Gidon Kremer, Andrey Boreyko, Saulius Sondeckis, Dmitrij Sitkovetsky, Antoni Wit, Roman Kofman, Dmitrij Liss i Juozas Domarkas. Koncertował we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Polsce, Litwie, Japonii, Korei Południowej, USA, Niemczech i Chinach. W urodziny Fryderyka Chopina, 1 marca 2012, pianista zaprezentował w Filharmonii Narodowej w Warszawie trzy sonaty naszego kompozytora transmitowane w Programie II Polskiego Radia. Artysta posiada bogaty repertuar sięgający od baroku po dzieła współczesnych kompozytorów. Zapalony wykonawca muzyki kameralnej: grywa w duetach, triach, kwintetach.

JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.




powrót do strony głównej