Niemal 500 wykonawców na estradzie Filharmonii Świętokrzyskiej, światowej sławy solista z Wielkiej Brytanii i aż trzech dyrygentów! Ten imponujący zespół wykona muzyczną perełkę – jakkolwiek rzadko wykorzystywaną w repertuarach filharmonicznych – Kantatę Saint Nicolas brytyjczyka Benjamina Brittena. To w pierwszej części koncertu. W drugiej natomiast – piękne staropolskie kolędy w opracowaniu na chór i orkiestrę Andrzeja Kosendiaka.
To wielkie przedsięwzięcie (także logistycznie!) możliwe stało się dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Międzynarodowemu Festiwalowi Wratislavia Cantans, Filharmonii Wrocławskiej, Ogólnopolskiemu Programowi Śpiewająca Polska i Filharmonii Świętokrzyskiej. Koncert honorowym patronatem objęło Ministerstwo Kultury.
Program Śpiewająca Polska powstał w 2006 roku, zaś jego organizatorzy postawili sobie za cel rozwój muzyczny młodych Polaków. Programem zarządza od początku Narodowe Centrum Kultury, partneruje mu Festiwal Wratislavia Cantans, który sprawuje opiekę metodyczną i merytoryczną dzięki zespołowi koordynatorów regionalnych pod kierunkiem Grażyny Rogali-Szczerek – koordynatora ogólnopolskiego. Finałem różnych form działalności Programu jest coroczne organizowanie uroczystych koncertów z udziałem wybranych chórów szkolnych z całej Polski. Tym razem wybrano Kielce. Tego wieczoru, oprócz 14 chórów szkolnych „Śpiewająca Polska”, wystąpi także Narodowy Chór Młodzieżowy, Chór Chłopięcy Filharmonii Wrocławskiej, Chór Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W partiach solowych podziwiać będziemy znakomitego tenora Nicholasa Sharratta.
Czyż można sobie wymarzyć lepszy muzyczny prezent na święta Bożego Narodzenia od Św. Mikołaja?
Pozostaje jedynie życzyć, byśmy odkryli w sobie pokłady wrażliwości na piękne dźwięki, a owe wspaniałe przeżycia artystyczne i duchowe, które będą naszym udziałem podczas tego niecodziennego koncertu, aby wystarczyły nam aż do świąt!NICHOLAS SHARRATT
Angielski tenor operowy. Ukończył Royal Northern College of Music w Manchester (studia w zakresie wokalistyki) oraz londyńską National Opera Studio. Po zdobyciu nagrody imienia Erica Vietheera w Glyndebourne został przyjęty do renomowanej Peter Moore’s Foundation. W środowisku muzycznym znany jest jako światowy odtwórca głównych ról w operach buffa, wśród których do najważniejszych należą, m.in.: Ernesto w Don Pasquale i Nemorino w Napoju miłosnym G. Donizettiego, a także rola Pedrillo w Uprowadzeniu z seraju W. A. Mozarta.

POLSKI NARODOWY CHÓR MŁODZIEZOWY
Chór skupia uczniów i studentów wydziałów wokalnych szkół i akademii muzycznych oraz najlepszych śpiewaków z polskich chórów. Działalność Chóru w całości finansowana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a prowadzona przez Filharmonię im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Dyrektorem artystycznym chóru jest Agnieszka Franków-Żelazny, doktor habilitowany sztuki, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Edukacji Muzycznej i Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

CHÓR CHŁOPIĘCY FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ
Został założony przez Andrzeja Kosendiaka – dyrektora Filharmonii Wrocławskiej. Rozpoczął intensywną działalność we wrześniu 2009 roku. Oprócz zajęć wpisanych w stały grafik pracy chóru, młodzi śpiewacy uczestniczą także w odbywających się kilka razy w roku sesjach warsztatowych prowadzonych przez zagranicznych ekspertów – brytyjskich mistrzów śpiewu chóralnego. Dyrektorem artystycznym Chóru jest od początku Małgorzata Podzielny – absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (dyrygentura chóralna i teoria muzyki).

CHÓR INSTYTUTU EDUKACJI MUZYCZNEJ UNIWERSYTETU JANA KOCHANOWSKIEGO W KIELCACH
Chór uczestniczy od wielu lat w życiu kulturalnym Kielc, reprezentuje uczelnię na terenie miasta i całego kraju. Prowadzi stałą współpracę z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej. Laureat wielu konkursów, uhonorowany także platynową płytę za Golgotę Świętokrzyską, diamentową za Psałterz wrześniowy i podwójną diamentową za Tu es Petrus oraz platynową za Siedem pieśni Marii. Jego dyrygentka jest Teresa Romańska - absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie pracuje w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prowadzi chór akademicki, zespoły wokalne i zajęcia dyrygowania.

CHÓRY OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU ROZWOJU CHÓRÓW SZKOLNYCH
ŚPIEWAJĄCA POLSKA
• Chór Undecimo XI LO im. rtm. W. Pileckiego w Białymstoku,
dyrygent Anna Stankiewicz
• Chór Bel Canto ZS im. H. Kołłątaja w Jordanowie,
dyrygent Ksenia Miśkiewicz
• Chór III LO im. A. Mickiewicza w Tarnowie, dyrygent Agnieszka Stańczyk
• Chór Młodzieżowy ZSO w Lipnicy Wielkiej, dyrygent Mirosław Smoleń
• Chór Lorien I LO im. S. Staszica w Lublinie,
dyrygent Joanna Głogowska-Szychta
• Chór Canticum Vivum Publicznego Gim. Dwujęzycznego nr 9
w ZSO w Opolu, dyrygent Aleksandra Ślepecka
• Chór Dominanta III LO im. C. K. Norwida w Rzeszowie,
dyrygent Wiesław Pyzia
• Chór Pryma ZSS im. T. Rylskiego w Rzeszowie, dyrygent Wiesław Pyzia
• Chór Młodzieżowy I LO im. M. Kopernika w ZSO w Krośnie,
dyrygent Krzysztof Trybus
• Dziewczęcy Chór Kameralny Portamento MDK w Starachowicach,
dyrygent Bożena Mrózek
• Chór SP nr 1 im. J. Kochanowskiego w Starachowicach,
dyrygent Barbara Wrzosowska
• Chór Unisono SP nr 11 im. mjr. J. Piwnika Ponurego w Starachowicach,
dyrygent Joanna Migała
• Chór Szkolny Cantata ZSO w Chęcinach, dyrygent Edyta Bobryk
• Chór Dziecięcy Melikos SP nr 1 im. J. Kusocińskiego
w MZS nr 2 w Bolesławcu, dyrygent Izabela Kulpa

ANDRZEJ KOSENDIAK
Dyrygent, pedagog, animator życia kulturalnego. Dyrektor artystyczny Filharmonii Wrocławskiej

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej

MAŁGORZATA PODZIELNY
Dyrektor Artystyczny Chóru Chłopięcego Filharmonii Wrocławskiej

powrót do strony głównej