19 grudnia, środa, g. 18.30, sala koncertowa

LAUREN CUTHBERTSON Wieszczka cukrowa
MATTHEW GOLDING Książę
GARY AVIS Drosselmeyer
ALEXANDER CAMPBELL Hans Peter (Dziadek do orzechów)
Balet Królewski
Orkiestra Opery Królewskiej

Jedno z najpopularniejszych widowisk baletowych, zachwycających widza magiczną muzyką i mistrzowską choreografią. The Royal Ballet wiernie oddaje ducha tego klasycznego baletu rosyjskiego z epokowymi detalami i tańczącymi płatkami śniegu.
Muzykę do opowiadania E. T. A. Hoffmanna Dziadek do orzechów zamówił u Piotra Iljicza Czajkowskiego dyrektor Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu po sukcesie Śpiącej Królewny w 1890 roku. Scenariusz do opowiadania napisał Marius Petipa, a scenografię stworzył Lew Ivanow. Balet miał swoją premierę w 1892 roku w Teatrze Maryjskim. Początkowo chłodno przyjęty, z czasem Dziadek do orzechów stał się jednym z najpopularniejszych widowisk baletowych, zachwycających widza magiczną muzyką i mistrzowską choreografią.

W klasycznej produkcji Petera Wrighta scena mieni się od teatralnych sztuczek: świąteczna choinka wyrasta przed naszymi oczami, ołowiane żołnierzyki ożywają, by walczyć ze złowrogim Królem Myszy, a Klara odjeżdża do Krainy Słodyczy na złotych saniach. Muzyka Czajkowskiego to najpopularniejsze dziś melodie baletowe – od Walca płatków śniegu po Taniec wieszczki cukrowej. Scenografia Julii Trevelyan Oman została zainspirowana XIX-wiecznymi obrazami świątecznymi, dzięki którym ten spektakl staje się wyjątkowym, magicznym doświadczeniem dla wszystkich widzów.

Czas trwania – 1 godz. 45 min. (w tym 1 przerwa)