Na kolejny koncert familijny wyruszamy do Andaluzji – jednego z najbardziej egzotycznych regionów Hiszpanii – gdzie krzyżują się wpływy kultury Europy i Czarnego Lądu. Stąd wywodzi się flamenco, „rytualny taniec ognia i wody, pełen dumy i dzikości wyrażający szaleństwo i pragnienie” (F. G. Lorka). Ale żeby uczestniczyć w owym tajemnym misterium – efektownym widowisku, na które składają się: ruch, rytm, barwne stroje i ... mnóstwo emocji – nie musimy udawać się w aż tak daleką podróż. Cały ten świat prawdziwej fiesty ze zmysłowymi brzmieniami przeniesiemy do Filharmonii w niedzielę, na małą scenę. W trakcie godzinnego programu nasi goście – zespół Contratiempo – zaprezentują piękne układy choreograficzne, zachwycać będą ekspresyjnym tańcem wykonywanym przy akompaniamencie gitar, instrumentów perkusyjnych cajón i śpiewu. Któż wówczas zdoła się oprzeć artystom zapraszającym do wspólnej zabawy?...


Zespół CONTRATIEMPO
powstał w 2003 jako duet gitarowy: Filip Swinarski i Jarosław Czajczyński, w następnym roku dołączyła do nich Marta Czapla. Z triem współpracował w latach 2005-2007 Daniel Kluska, który obecnie rozpoczął działalność solową. Z zespołem występują tancerki flamenco – Dominika Kupniewska i Karolina Łucznik.
Repertuar zespołu obejmuje zarówno tradycyjną muzykę flamenco, jak i jej formy nowoczesne, wzbogacone o elementy innych gatunków muzycznych (jazz, muzyka arabska, latynoska). Artyści koncertowali w ośrodkach kultury, klubach i pubach Łodzi, Torunia, Warszawy, Sosnowca, Tarnowa, uczestniczyli również w innych wydarzeniach kulturalnych. Współpracowali i występowali z wykonawcami flamenco z Polski oraz z zagranicy, takimi jak m.in.: Oscar Guzman (Hiszpania), Carmen Segura (Hiszpania), Vicky Barea (Hiszpania), Mateo El Gallito (Słowacja). W 2009 odbył się koncert zespołu na scenie kameralnej Filharmonii Narodowej, w której to instytucji muzycy biorą również udział w audycjach edukacyjnych, występując na terenie całej Polski.


AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA
Jest flecistką Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Prowadzi audycje muzyczne w szkołach na terenie województwa świętokrzyskiego, koncerty z cyklu Akademia Melomana, a także okrasza słowem koncerty symfoniczne i kameralne odbywające się w Kielcach i innych miastach regionu.