Reżyseria: Lech Majewski
Scenariusz: Lech Majewski, Michael Francis Gibson
Zdjęcia: Lech Majewski, Adam Sikora
Muzyka: Lech Majewski, Józef Skrzek
Obsada: Rutger Hauer, Michael York, Charlotte Rampling, Joanna Litwin. Marian Makula, Oskar Huliczka, Dorota Lis, Bartosz Capowicz i in.
Premiera: 23 stycznia 2011 (świat)
Produkcja: Polska, Szwecja
Gatunek: dramat historyczny
Czas trwania: 1 godz. 25 min.

Dzieło o niezwykłej malarskiej urodzie, w którym obok malarskich kreacji Pietera Bruegela zagrały podolszańskie skałki oraz nowozelandzkie chmurki. Film inspirowany jest obrazem Droga krzyżowa Bruegela z 1564 roku. Reżyser postanowił ożywić namalowane przez Bruegela postaci i przyjrzeć się ich życiu, zanim zostali uwiecznieni na obrazie. A namówiony został do zrealizowania tego filmu przez Mela Gibsona, znawcy twórczości Bruegela.
Produkcja filmu trwała trzy lata, z czego dwa poświęcone zostały głównie montażowi. Za pomocą technik komputerowych m.in. łączono obrazy rzeczywiste z elementami namalowanymi przez Bruegela, jak np. zachmurzone niebo, które w filmie powstało z obrazów nakręconych w Nowej Zelandii, Polsce i Czechach oraz z fragmentów „wycietych” z obrazu. Z pietyzmem odtwarzano kostiumy, które specjalnie farbowano, aby barwy jak najwierniej odtwarzały efekt osiągnięty przez Bruegela.
Film spotkał się z wielkim uznaniem krytyki zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce zebrał również entuzjastyczne recenzje na Festiwalu Filmowym w Sundance.JAROSŁAW SKULSKI
Absolwent filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i dziennikarstwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracuje w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach (Dział Edukacji Filmowej i Działalności Filmowej).


powrót do strony głównej