20 maja 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

AKADEMIA MELOMANA

LAUREACI XXI OGÓLNOSZKOLNEGO KONKURSU WYKONAWCZEGO


ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
BOGDAN OLĘDZKI dyrygent
ARTUR JAROŃ prowadzenie

Duet:
Natalia Jaworska, Aleksandra Wtorek – marimby A.Vivaldi –Koncert a-moll na 2 marimby i orkiestrę cz.I
Kwartet skrzypcowy w składzie:
Joanna Jasiak, Klaudia Hodur, Weronika Lis, Antonina Grabka (A.Vivaldi – Koncert h-moll na 4 skrzypiec i orkiestrę cz.I)
Mateusz Żak – klarnet (C.M.v Weber – Concertino Es-dur op.26 na klarnet i orkiestrę)
Martyna Pasierbek – wiolonczela (D.Kabalewski – Koncert g-moll na wiolonczelę i orkiestrę cz.I)
Paulina Ragan – śpiew (G.F.Haendel – Aria Rodelindy z op. „Rodelinda”)
Izabela Wesołowska – śpiew (T.Joteyko – Aria królowej Bony z op. „Zygmunt August”)
Kamil Pacholec – fortepian (F.Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op.11 cz.II i III)
Kamila Wawrzeńczyk – fortepian (C.M.v.Weber – Concertstuck f-moll op.79)
Klaudia Hodur – skrzypce (M.Bruch – Koncert skrzypcowy g-moll cz.I)

ZPSM Kielcekup bilet on-line


Młode talenty ze szkoły muzycznej otrzymują szansę zdobycia pierwszych doświadczeń solowej gry z orkiestrą.
Ogólnoszkolny Konkurs Wykonawczy, nazywany we wcześniejszych latach „Konkursem na wykonanie utworu o charakterze koncertowym”, odbywa się co dwa lata, nieprzerwanie od 1976 roku. Pomysłodawcą był Andrzej Domin, ówczesny dyrektor, a obecnie wicedyrektor PSM I i II st. im. L. Różyckiego w Kielcach. W konkursie mogą brać udział instrumentaliści wszystkich specjalności oraz śpiewacy. Zgodnie z regulaminem uczestnicy zobowiązani są zaprezentować część koncertu instrumentalnego o charakterze wirtuozowskim, a w przypadku śpiewaków – arię koncertową. Nagrodą w konkursie jest występ z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga Eliminacje do Konkursu przeprowadza stała komisja w składzie: Artur Jaroń – dyrektor Szkoły, Andrzej Domin – wicedyrektor, Bogdan Olędzki - dyrygent.BOGDAN OLĘDZKI
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie – klasa dyrygentury symfoniczno-operowej prof., prof. Bogusława Madeya i Bohdana Wodiczki (dyplom z wyróżnieniem). Swój warsztat dyrygencki doskonalił w kursach mistrzowskich w Los Angeles (1972), Weimarze (1974) i Leningradzie (1976).
Debiutował w 1974 roku, prowadząc orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie. Następnie został dyrygentem Operetki Warszawskiej. Od 1980 roku pracował na stanowisku II dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej. W latach 1982-84 pełnił funkcję dyrektora artystycznego i I dyrygenta Filharmonii Rzeszowskiej. Przez następne 15 lat (od roku 1984) był dyrygentem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Od 2000 roku współpracuje z Operą w Łodzi, Krakowie, Gdańsku.
W ciągu ponad 30 lat kariery dyrygenckiej wielokrotnie prowadził koncerty we wszystkich polskich filharmoniach. Ma na swoim koncie liczne występy za granicą, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Danii, Holandii, Rosji, Szkocji, a także w USA, Brazylii, Chile, Tunisie. Brał udział w renomowanych festiwalach muzycznych: Warszawska Jesień, Aspecte Salzburg oraz w Skopje, Edynburgu, Karlsruhe. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.
Ma w repertuarze blisko 70 oper, baletów i operetek oraz liczne utwory symfoniczne; wiele miejsca zajmuje także muzyka współczesna. Dyrygent jest propagatorem muzyki Bogusława Schaeffera.


powrót

strona główna