Zapraszamy na inaugurację XXX Międzynarodowego Festiwalu Jeunesses Musicales. Tegoroczna edycja, podobnie jak i poprzednie, promować będzie młodych i uzdolnionych wykonawców, którzy na swoim artystycznym koncie mają już prawdziwe sukcesy, potwierdzane m.in. przez udział w znaczących eliminacjach.
Na kieleckiej estradzie po raz pierwszy zaprezentują się soliści: Ałła Pietrowa – Rosjanka, która swój kunszt wokalny doskonali w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Heleny Oboleńskiej, oraz Michał Karol Szymanowski (sic!) - laureat wielu konkursów i festiwali, m.in. VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Św. poprowadzi Chin-Chao Lin z Tajwanu. Artysta dał się już poznać polskim melomanom podczas tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, kiedy swą porywającą interpretacją IV Symfonii Lutosławskiego wzbudził entuzjazm na widowni i usłyszał słowa uznania ... od jurorów.
Ciekawie zapowiada się program koncertu, który otworzy delikatny i pełen wdzięku Koncert A-dur W. A. Mozarta. Następnie podziwiać będziemy talent Ałły Pietrowej w pieśniach G. F. Haendla. W. A. Mozarta, V. Beliniego i S. Prokofiewa. Nasz gość z Moskwy zakończy swój występ wykonaniem Koloratury Konstantego Wileńskiego. Utwór (do słów Wisławy Szymborskiej) napisany został w 1996 roku jako muzyka do spektaklu wystawionego w Teatrze im. S. Żeromskiego – Szymborska czyli lekcja w stylu buffo. W 2011 autor opracował partię akompaniamentu na orkiestrę kameralną. Powstała w ten sposób samodzielna kompozycja koncertowa, która będzie miała swoją premierę właśnie 20 października br. Słuchacze na pewno wychwycą żart kompozytora, który posługując się tematem z Cyrulika sewilskiego – partię przeznaczoną dla basu powierzył sopranowi. Nasz wieczór zakończy I Symfonia C-dur, mająca wiele wspólnego z Symfonią Jowiszową Mozarta.
Przewodnikiem po muzycznych ścieżkach będzie Anna Kustra.


AŁŁA PIETROWA
Urodziła się 29 października 1987 roku w Rosji, w okręgu moskiewskim. W 1988 roku rodzina przeprowadziła się do Kijowa. Jako pięciolatka zajmowała się tańcem klasycznym w Ukraińskiej Akademii Baletu im. A. Staniszewskiego. Była również solistką w Kijowskim Dziecięcym Chórze „Wesnianka”, z którym to chórem wystąpiła na tournée w Polsce, we Francji, Austrii, Niemczech, we Włoszech. W wieku 14. lat trafiła na przesłuchanie do Eugenii Miroszniczenko – Bohatera Ukrainy, Narodowej Artystki Związku Radzieckiego, która zauważyła niezwykły talent młodej osoby, i radziła, by go rozwijać. W ciągu następnych lat Ałła Pietrowa miała konsultacje u sławnych artystów, laureatów Państwowej Nagrody Ukrainy im. Tarasa Szewszenki, takich jak: Maria Stefiuk, Mikołaj Kondratiuk, Lidia Zabiliasta. Naukę kontynuowała w Szkole Muzycznej nr 1 im. Stepowego w Kijowie w klasie fortepianu, a następnie w Kijowskiej Państwowej Szkole Muzycznej drugiego stopnia im R. Gliera w klasie śpiewu Katarzyny Mamczur, które to szkoły ukończyła z wyróżnieniem. W latach 2008-2009 rozpoczęła studia na dwu uczelniach – w Kijowskim Instytucie Muzyki im. R. Gliera i w Państwowej Akademii Sztuki na kierunku reżyserii dźwięku. Za namową różnych osobistości świata muzycznego przeniosła się jednak w 2009 do Moskwy i swoje umiejętności wokalne doskonali w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Heleny Oboleńskiej. W 2010 młoda śpiewaczka została Laureatką Międzynarodowego Konkursu Muzyki Wokalnej – „Dni Słowiańskiej Pisowni i Kultury”.


MICHAŁ KAROL SZYMANOWSKI
Urodził się w 1988 w Bydgoszczy. W rodzinnym mieście ukończył Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w klasie fortepianu prof. dr Ludmiły Kasjanenko. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasach: fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygentury prof. Zygmunta Rycherta. Mimo młodego wieku dał się poznać jako laureat wielu konkursów i festiwali. Do jego najważniejszych osiągnięć należą, m.in.: I miejsce w Konkursie Pianistycznym o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europe, Katowice, 2011; III miejsce (ex aequo) oraz nagroda dla najlepszego Polaka w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, 2010; II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, 2008; wyróżnienie na V Festiwalu Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie, 2008; laureat XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Tydzień Talentów Tarnów – Kąśna Dolna, 2007; nagroda specjalna im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein, nagroda Prezydenta Bydgoszczy oraz nagroda specjalna EMCY Art For Music na VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Artur Rubinstein in Memoriam, Bydgoszcz 2007; europejskie prawykonanie Concertina na fortepian i orkiestrę Z. Bargielskiego z Orkiestrą Symfoniczną PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy – w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej, 2005. Artysta występował z recitalami w kraju, m.in.: w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy, oraz za granicą: w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Francji, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Belgii, Chorwacji, Czechach, na Węgrzech i na Ukrainie. Wykonywał koncerty z towarzyszeniem takich orkiestr, jak: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy czy Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.


CHIN-CHAO LIN
Urodził się w 1987 na Tajwanie. Naukę rozpoczął w Grazu od dyrygentury orkiestralnej pod kierunkiem austriackiego kompozytora i dyrygenta Johannesa Kerna. Następnie został przyjęty na Uniwersytet Muzyki i Sztuki Dramatycznej w Grazu, gdzie studiował pod opieką Martina Siegharta. W 2006 podjął drugi kierunek studiów w klasie Güntera Fruhmanna. W 2010 brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez maestro Güntera Herbiga i współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajwanu, w której wkrótce został mianowany na stanowisko dyrygenta-asystenta. W trakcie studiów Lin był wielokrotnie zatrudniany jako instruktor i asystent przy wybitnych produkcjach (m.in. Cyganeria G. Pucciniego, Rigoletto G. Verdiego, Brat snu H. Williego oraz Koronacja Poppei C. Monteverdiego). Pracował w Arnhem (Holandia) jako instruktor, klawikordzista i asystent Martina Siegharta oraz tamtejszej Orkiestry Filharmonicznej przy realizacji Wesela Figara i Don Giovanniego Mozarta, a także jako drugi dyrygent War Requiem Brittena wykonywanego podczas obchodów 60. rocznicy bitwy o Arnhem, gdzie zdobył ogromne uznanie za to wykonanie. W 2008 prowadził uniwersyteckie wykonanie tej kompozycji w Jokohamie (Japonia). Artysta współpracował z wieloma orkiestrami, oprócz wymienionych, także z Bruckner Orchestra Linz, Szombathely Symphony Orchestra. W 2009 po raz pierwszy wystąpił w austriackim radio, w programie Ö1 Talentbörse. Rok później brał udział w XI Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim „Antonio Pedrotti” (dostał się do półfinału), a także w I Narodowym Konkursie Dyrygentów Orkiestr Symfonicznych Tajwanu, zdobywając drugie miejsce, nagrodę za najlepsze wykonanie dzieła artysty krajowego oraz nagrodę przyznawaną przez członków orkiestry. W maju br. roku został laureatem V Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku.


ANNA KUSTRA
Nauczycielka śpiewu, dykcji i recytacji w PSM II st. w Kielcach. Prowadzi audycje muzyczne z ramienia Filharmonii Św. w szkołach, a także bierze udział w Akademiach Melomana.