21 lipca 2017, piątek, g. 19.00, dziedziniec koncertowy

FOLK & ROLL & DANCE

ZAGAN ACOUSTIC w składzie:
PAWEŁ ZAGAŃCZYK akordeon, JOACHIM ŁUCZAK skrzypce,
ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI klarnet, JAROSŁAW STOKOWSKI kontrabas


kup bilet on-lineCzterej wyjątkowi instrumentaliści Zagan Acoustic, czerpiąc inspiracje z przebogatego skarbca folkloru na płycie Folk & Roll stworzyli muzykę pełną zachwycającej wirtuozerii, która tętni życiem i emanuje wyjątkową energią..."
Robert Ratajczak

W programie autorskie kompozycje zespołu, inspirowane wieloma gatunkami muzycznymi. Żeglując po różnych konwencjach, muzycy zaprezentują tango, muzykę jazzową, folkową i klezmerską. Oprócz tego znane przeboje takich kompozytorów, jak m.in. Astor Piazzolla (Oblivion, Libertango), George Gershwin (Summertime), Richard Galliano (Tango pour Cloude, Viaggio) czy Krzesimir Dębski (Cuntry in E).
Wyraziste brzmienie, wirtuozeria i duże poczucie humoru to atuty kwartetu instrumentalnego występującego na estradach Polski i Europy.


ZAGAN ACOUSTIC
Zespół tworzą czterej wykształceni klasycznie nietuzinkowi instrumentaliści. Każdy z muzyków wnosi do zespołu swoje indywidualne spojrzenie, wpływające ostatecznie na brzmienie całego kwartetu. Grupa powstała w 2006 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku z inicjatywy Joachima Łuczaka oraz Pawła Zagańczyka – od którego nazwiska pochodzi nazwa grupy. W repertuarze muzyków znajdują się głównie autorskie kompozycje, które zarejestrowane zostały na debiutanckiej płycie zatytułowanej 3:1. Album nagrano z pierwszym klarnecistą zespołu – przedwcześnie zmarłym Jakubem Kubalą. Na początku 2015 roku ukazała się druga płyta Folk&Roll zawierająca utwory polskich kompozytorów napisane specjalnie z myślą o zespole. Muzykom towarzyszy na niej Krzesimir Dębski, a krążek otrzymał szereg entuzjastycznych recenzji.
Zagan Acoustic jest doskonale znany melomanom na Wybrzeżu. Na zaproszenie zagranicznych instytucji kulturalnych muzycy koncertowali również na Litwie, Słowacji, Szwecji, Niemczech i Szwajcarii. Twórczość zespołu prezentowana była kilkakrotnie w audycjach radiowych i telewizyjnych, m.in.: TVP Gdańsk, Program 2 Polskiego Radia, Polskie Radio RDC, Radio Gdańsk, Radio Głos, Radio Niepokalanów.
Wybitny twórca teledysków muzycznych Yach Paszkiewicz wykorzystał kompozycje Zagan Acoustic do swoich realizacji filmowych. Zaaranżowane zostały one także na orkiestrę kameralną. Muzycy występowali wówczas w roli solistów z Polską Filharmonią Kameralną pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Zespół jest laureatem m.in.: I nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Concertina w 2009. W 2015 roku kwartet otrzymał wyróżnienie za kunszt wykonawczy na festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja.

strona główna

Lipiec 2017