21 sierpnia, piątek, g. 18.30, Sala Koncertowa

CHOPINOWSKI NOKTURN

XU ZI /Chiny/ fortepian
PIOTR NOWAK fortepian


kup bilet on-line


Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie cieszy się zasłużonym uznaniem w świecie, co więcej – był początkiem spektakularnych sukcesów i wielkich karier pianistycznych. Na naszej estradzie zaprezentują się dwaj kandydaci do październikowych zmagań o najwyższe trofea. Obaj są podopiecznymi prof. Katarzyny Popowej-Zydroń – pedagoga m.in. Rafała Blechacza – obaj mają na koncie zwycięstwa na wielu międzynarodowych konkursach. Czy i tym razem powtórzą swoje dokonania – przekonamy się w październiku. Tymczasem będziemy świadkami niezwykłego wieczoru z Chopinem w Filharmonii Świętokrzyskiej.XU ZI
Urodził się 24 grudnia 1994. Uczył się w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w klasie talentów prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dra Piotra Kępińskiego. Jest laureatem konkursu Artur Rubinstein in memoriam 2011, 2014 (nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworów K. Szymanowskiego, VI nagroda), 1 nagrody na festiwalu Chopinowskim w Koninie (2012), półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy(2013), zdobywcą Grand Prix oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie programu Chopinowskiego na 27. turniej pianistów zagranicznych w Ostrowie Wielkopolskim(2014) Studiuje na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. K. Popowej-Zydroń oraz dra Piotra Kępińskiego (former) oraz as. Pawła Wakarecego (current).


PIOTR NOWAK
Od początku był pod opieką prof. Katarzyny Popowej Zydroń (Szkoła Muzyczna I i II° w Szczecinku). Urodził się w 1993 r. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.
Należy do ścisłej czołówki młodych pianistów w Polsce, co poświadczają nagrody: II miejsce w International Chopin Piano Competition w Hartford, USA, I miejsce w XVII Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Nałęczowie (2013), II miejsce w 44. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (Warszawa, 2012), I miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie „Chopin Golden Ring” (Radovljica, Słowenia, 2012), III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” (bydgoszcz,2011), Grand Prix w VII Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych Pianistów” (Konin, Żychlin, 2010), II miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Fortepianu Szkół Muzycznych II stopnia (Warszawa, 2010).
Brał udział w wielu warsztatach i kursach fortepianowych, współpracując z takimi profesorami, jak: DangThaiSon, Ilja Scheps, Arie Vardi, Choong-Mo Kang, MichailVoskresensky, Andrea Bonatta, Jan Gottlieb Jiracek von Arnim, John Perry, Anton Kuerti, Lee Kum-Sing, David Moroz, ZhangJin, Andrzej Jasiński, Jerzy Sulikowski, Jarosław Drzewiecki, Zbigniew Faryniarz, Andrzej Artykiewicz, Zbigniew Raubo, Piotr Kępiński.
Koncertował w USA, Kanadzie, Japonii,Korei Południowej, Australii, Szwajcarii, Włoszech, Niemczech, Austrii i Słowenii oraz w Pałacu Prezydenckim w Warszawie podczas oficjalnych wizyt prezydentów: Francji François Hollande’a, Mongolii TsakhiagiinElbegdorja, Republiki Czeskiej Miloša Zemana, Armenii SerżaSarkisjana, Republiki Greckiej Karolosa Papouliasa.
Jest stypendystą programu „Młoda Polska”, został wyróżniony w programie „Mój talent dla Polski”, wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia artystyczne przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta miasta Bydgoszcz.


powrót do strony głównej