22 stycznia 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

AMERYKAŃSKIE IMPRESJE

NEAL LARRABEE (USA) fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

J. ADAMS The Chairman dances (Foxtrot na orkiestrę)**
E. MACDOWELL II Koncert fortepianowy d-moll op. 23**
G. GERSHWIN Amerykanin w Paryżu ***

Filharmonia/ostrożnie- wciąga!!!

Konsulat Stanów Zjednoczonych w Krakowie

kup bilet on-line


Program, jak sama nazwa koncertu sugeruje, związany jest w całości z kulturą amerykańską, choć będą to raczej spostrzeżenia mieszkańca tych ziem na temat innych krajów – przynajmniej w dwóch przypadkach..Dodać także należy, że dwa pierwsze utwory to nowość w naszej Filharmonii. Usłyszymy je po raz pierwszy, choć jeden (Koncert fortepianowy) powstał pod koniec XIX stulecia, a drugi swoją premierę miał w maju 1988 roku. Natomiast ostatnie dzieło to absolutny hit - za każdym razem przyjmowany przez publiczność z równie wielkim entuzjazmem. Co więcej – nasi młodzi słuchacze w ramach programu IMiT – wybrali go spośród wielu kompozycji prezentowanych przez cały ubiegły rok. Mamy zatem nadzieję, że proponowany repertuar bardzo przypadnie Państwu do gustu. Ale po kolei.
John Coolidge Adams, rocznik 1947, to twórca szalenie lubiany w Stanach Zjednoczonych: jego utwory i bawią i są powodem do głębszych refleksji, zbudowane z dbałością o każdy szczegół, i w swej prostocie po prostu piękne.
Napisane w 1985 Chairman Dance powstały po wizycie Nixona w Pekinie w lutym 1972 roku i pokazują Przewodniczącego Mao przytupującego uwodzicielsko w udawanym foxtrocie przed żoną – równie lub jeszcze bardziej mroczną postacią tamtego okresu. Żeby to sobie wyobrazić, odwołajmy się do dowcipnego komentarza do koncertu Kacpra Miklaszewskiego. „…Mao […] w roku wizyty Nixona miał lat 79, nie mył się zbyt często, zęby płukał herbatą i do końca życia […] zachował zamiłowanie do kokieterii i otaczania się (dosłownie) licznym gronem młodych pań”.
Utwory Edwarda MacDowella, rówieśnika I. J. Paderewskiego, są rzadko wykonywane w europejskich krajach, nie wyłączając Polski. Czy słusznie – przekonają się Państwo sami, słuchając II Koncertu d-moll, łączącego cudownej urody brzmienia późnoromantyczne z prostotą materiału muzycznego i klarownością harmonii. Dzieło to poznamy w interpretacji pianisty amerykańskiego – Neala Larrabee, laureata licznych konkursów pianistycznych (w tym IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego). W Polsce bardzo cenionego za wyjątkowe interpretacje Chopina.
Na zakończenie uraczymy Państwa znakomitym Amerykaninem w Paryżu George’a Gershwina, o którym, po nieodżałowanym Lucjanie Kydryńskim, nic już więcej powiedzieć się nie da. Więc posłużymy się tylko słowami kompozytora: „Moim celem było oddanie wrażeń amerykańskiego turysty w Paryżu – spacerującego po mieście, słuchającego odgłosów ulicy i... zanurzającego się we francuską atmosferę...” Ale uwaga! – nie jest to proste odwzorowanie dźwięków paryskiej ulicy, lecz „każdy słuchacz powinien odnaleźć w muzyce własne obrazy i treści”. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi – po raz pierwszy w nowym roku – Jacek Rogala, dedykując ten koncert naszym melomanom z życzeniami dużego poczucia humoru, oraz, by nikt nie wybierał nam – filharmoniom i odbiorcom – w Roku Pańskim 2016 utworów do słuchania.

Miłych wrażeń!

Koncert zorganizowany przy współpracy z Konsulatem Stanów Zjednoczonych w Krakowie.




NEAL LARRABEE
Pianista amerykański koncertujący w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. Występował w największych ośrodkach muzycznych: w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Los Angeles, Berlinie, Warszawie i Moskwie. Odbył podróże koncertowe w Niemczech, Rosji, Polsce i Rumunii, Argentynie i Brazylii.
W Polsce znany i ceniony za wyjątkowe interpretacje utworów Chopina. Ukończył studia w Eastman School of Music i Juilliard School of Music. Jako stypendysta Fulbrighta studiował też w Konserwatorium Moskiewskim pod kierunkiem Stanisława Neuhausa i był pierwszym pianistą amerykańskim uczącym się w Związku Radzieckim dzięki oficjalnemu państwowemu stypendium.
Laureat licznych konkursów pianistycznych, w tym V Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Był także pierwszym pianistą nagrodzonym medalem Artura Rubisteina jako zwycięzca Konkursu Federacji Młodych Muzyków w Los Angeles.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej

** pierwsze wykonanie w Kielcach
*** utwór wyłoniony w plebiscycie maturzystów programu IMiT filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!


powrót do strony głównej