22 kwietnia 2016, piątek, godz.19.00, sala koncertowa

M. SPISAK Koncert fortepianowy *
A. TANSMAN II Symfonia a-moll*

* pierwsze wykonanie w Kielcach

Na program koncertu złożą się dzieła polskich kompozytorów, którzy kształcili się w Paryżu u Nadii Boulanger oraz u Alberta Roussela. Mimo że różnie potoczyły się ich ciekawe losy i kariery, pobyt we Francji, niezależnie od czasu trwania, pozostawił trwałe ślady w ich muzyce. Zaprezentowane zostaną zatem barwne utwory stylistycznie nawiązujące do popularnego w I połowie XX stulecia neoklasycyzmu.
Jako pierwsze dzieło zabrzmi Nokturn Piotra Perkowskiego, kompozytora, którego w tym roku obchodzimy 115. rocznicę urodzin (26. rocznica śmierci). Sześciominutowy utwór, pełen pięknych barw orkiestrowych, nawiązuje do estetyki impresjonistów francuskich i jest często prezentowany w Programie 2 Polskiego Radia.
Koncert fortepianowy Michała Spisaka – kolejnego artysty polskiego na stałe mieszkającego we Francji od czasu studiów (1937) aż do śmierci (1965) – powstał w l. 1946-47. Skomponowany w stylu neoklasycznym, zbudowany został w oparciu o zasady kontrastu, gdzie łagodne dźwięki przeplatają się z euforycznymi brzmieniami.
Utwór poznamy w interpretacji Piotra Sałajczyka, wybitnego pianisty z Katowic, którego zainteresowania muzyczne koncentrują się przede wszystkim wokół muzyki XX wieku. Na zakończenie wieczoru usłyszymy II Symfonię a-moll Aleksandra Tansmana – pierwszego polskiego artysty nominowanego do Oskara za muzykę do filmu Paris Underground G. Ratoffa. W kompozycji dominuje ruch, lecz nie brak tam momentów lirycznych.
Orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.

PIOTR SAŁAJCZYK
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Józefa Stompla, studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Pavla Gililova. Obecnie jest adiunktem w macierzystej uczelni.
Pianista wiele uwagi poświęca muzyce XX i XXI wieku. W 2009 został zaproszony do Berlina i Poczdamu na cykl recitali z muzyką najnowszą polskich i niemieckich kompozytorów. Na koncercie finałowym Warszawskiej Jesieni 2011 wykonywał z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej partię głosu syntetycznego w utworze Breaking News Aleksandra Nowaka. Jego debiut fonograficzny (ostatnie sonaty L. van Beethovena oraz F. Schuberta wydane przez firmę DUX w 2011) został wyróżniony nagrodą Maestro francuskiego miesięcznika Pianiste oraz luksemburskim Pizzicato Supersonic Award. W 2012 artysta wystąpił u boku Krzysztofa Globisza w przedstawieniu słowno-muzycznym Poezja i muzyka czasu Rewolucji. W Roku Chopinowskim wspierał zespół Vołosi oraz Lasoń Ensemble w projekcie Chopin na łąkach i w salonie. Ma na swoim koncie wiele prawykonań, współpracując z artystami tej miary, co Piotr Pławner, Apollon Musagete Quartett, Urszula Kryger, Agata Zubel czy Kwartet Śląski. Związany jest z orkiestrą Aukso oraz Orkiestrą Muzyki Nowej, biorąc udział w festiwalach, m.in.: Warszawska Jesień, Aksamitna Kurtyna we Lwowie, Ars Cameralis, Wratislavia Cantans, krakowski Festiwal Muzyki Filmowej. Jest laureatem wielu festiwali oraz konkursów (NIFC Warszawa, Szafarnia, Radziejowice, Słupsk, Val Tidone), stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Od kilku sezonów bierze udział w prestiżowych kursach mistrzowskich Sommerakademie w Salzburgu jako oficjalny pianista.

JUSTYNA MROCZEK-GIL
Absolwentka filologii polskiej o specjalności edukacja medialna na Wydziale Humanistycznym oraz Instytutu Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest animatorką kultury i propagatorką muzyki gospel w regionie świętokrzyskim, m.in. jako organizator Świętokrzyskich Warsztatów Gospel. Od 2009 prowadzi Chór Gospel GOoD NEWS. W grudniu 2013 otrzymała Świętokrzyski Laur Wolontariatu 2013. Obecnie pracuje W Biurze Koncertowym Filharmonii Świętokrzyskiej.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej