Zapraszamy na inaugurację III edycji Konkursu Pianistycznego organizowanego przez PSM I i II st. w Kielcach, Filharmonię Świętokrzyską oraz Kieleckie Centrum Kultury. Konkurs ma charakter międzynarodowy, a jego celem jest promowanie młodych wykonawców. Podczas koncertu, od którego rozpoczynają się zmagania przyszłych adeptów sztuki muzycznej, zaprezentują się znakomici artyści będący – można powiedzieć – autorytetami dla wielu tegorocznych uczestników konkursu. W ich interpretacji usłyszymy trzy utwory skomponowane przez twórców, którzy odnosili także wielkie sukcesy jako pianiści. Rozpoczniemy od dzieła niewykonywanego dotąd na kieleckiej estradzie, napisanego przez Józefa Brzowskiego – niesłusznie zapomnianego dziewiętnastowiecznego kompozytora wspieranego przez Chopina. Nokturn i Rondo to utwory, w których na pierwszym planie jest wirtuozowsko potraktowany fortepian, zaś niektóre motywy przywodzą na myśl muzykę samego mentora – Fryderyka Chopina. W programie nie mogło zatem zabraknąć koncertu stworzonego przez naszego narodowego twórcę – Koncertu f-moll z upajającym Larghetto – „jednym z najżarliwszych w literaturze muzycznej wyrazem wzruszeń miłosnych”. Fantazja polska zaś to jeden z najpopularniejszych utworów polskiej literatury pianistycznej, pióra wirtuoza tego instrumentu – Ignacego Jana Paderewskiego – którego początek legendarnej kariery zaczyna się właśnie od sukcesu pianistycznego (Wiedeń 1887). Premiera dzieła miała miejsce 4 października 1893 roku w Norwich, za fortepianem usiadł sam kompozytor, a wykonania słuchało ponoć …osiem tysięcy ludzi.



TATIANA SZEBANOWA
Urodziła się w Moskwie i tam ukończyła Konserwatorium Moskiewskie w mistrzowskiej klasie prof. Wiktora Mierżanowa, z którym po otrzymaniu dyplomu przez kolejnych dziesięć lat współpracowała jako asystentka. Jest laureatką pierwszych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych: w Pradze (1969), Genewie (1976) i Brukseli (1990). W 1980, podczas 10. Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, otrzymała II nagrodę i nagrodę specjalną Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza oraz Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu. Występuje w największych ośrodkach muzycznych Europy i Japonii, USA, Kanadzie, na Filipinach i w RPA. Jej repertuar obejmuje ok. 100 programów recitali i koncertów z orkiestrą. Pianistka koncertuje również w duecie fortepianowym ze swym mężem Jarosławem Drzewieckim. W Kielcach pamiętamy ich występ razem z synem Stanisławem na koncercie poświęconym A. Sułtanowowi. Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, a także płytowych. Z okazji 200. rocznicy urodzin Chopina nagrała dla firmy DUX i Polskiego Radia dziesięciopłytowy album z wszystkimi dziełami solowymi w kolejności opusowej. To pierwszy taki projekt w historii fonografii. Artystka zajmuje się jednocześnie pracą pedagogiczną (profesor w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy), prowadzi kursy mistrzowskie, bierze udział w pracach jury konkursów w USA, Portugalii, Holandii, Rosji i po raz trzeci w Konkursie im. Maurycego Moszkowskiego w Kielcach.


ANDRZEJ TATARSKI
Ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie prof. Olgi Iliwickiej-Dąbrowskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem prof. Vlado Perlemutera w Paryżu. Od szeregu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował w krajach Europy, Ameryki i Azji. W zróżnicowanym i rozległym repertuarze solowym i kameralnym artysty znaczącą rolę odgrywają utwory kompozytorów polskich XIX i XX wieku, interesuje się także muzyką francuską, w tym twórczością Oliviera Messiaena, którego cykl Katalog ptaków wykonał jako pierwszy polski pianista. Dokonał wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania archiwalne dla radiofonii polskich i zagranicznych, nagrania telewizyjne i filmowe oraz płytowe, w tym także jako kameralista. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz muzyki kameralnej, wykłada na kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Poznaniu.


MIECZYSŁAW NOWAKOWSKI
Urodził się we Włodzimierzu Wołyńskim. Muzyczną edukację rozpoczął od nauki gry na skrzypcach, a potem na waltorni. Ukończył studia dyrygenckie w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie Bohdana Wodiczki. W 1964 odbył w Wenecji kurs dyrygencki u Franco Ferrary. Pracował jako dyrygent w Teatrze Muzycznym w Gdyni i warszawskim Teatrze Wielkim; był szefem Państwowej Opery w Poznaniu, Teatru Muzycznego Telewizji Polskiej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Warszawie (dyrektor muzyczny), Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i Filharmonii Olsztyńskiej, opery w Skopje oraz Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Współpracował z Warszawską Operą Kameralną i Teatrem Wielkim w Poznaniu. Jest profesorem w Akademii Muzycznej w Warszawie. Posiada ogromny dorobek nagrań archiwalnych z czołowymi solistami i wokalistami dla Polskiego Radia i Telewizji oraz pokaźny dorobek nagrań płytowych muzyki polskiej. W listopadzie ub.r. artysta święcił 50. rocznicę pracy artystycznej.





góra