Już po raz trzeci będziemy podziwiać grę Agaty Szymczewskiej, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, pierwszej Polki w historii tego konkursu, która zdobyła I nagrodę, Złoty Medal oraz 23 spośród 29 nagród pozaregulaminowych, a w rok po konkursie otrzymała Stradivariusa z 1680 roku, na którym koncertuje. Artystka ma na swoim koncie również prestiżową nagrodę London Music Masters 2009.
W jej interpretacji usłyszymy Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena – jedyny utwór na skrzypce i orkiestrę genialnego kompozytora. Koncert z różnych powodów popularność i uznanie zyskał grubo po śmierci swego twórcy. A przecież jest to doskonałe dzieło zwracające uwagę równowagą pomiędzy stylem koncertowym a symfonicznym, co głównie oznacza cudownie liryczny śpiew solowego instrumentu ponad tłem równie nastrojowo brzmiącej orkiestry.
Z naszą publicznością pożegnamy się (chociaż na krótko, bowiem mamy interesujące propozycje na wakacje) III Symfonią F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa. To mistrzowskie dzieło „tradycjonalisty z duszą romantyka”, jak nazywano Brahmsa, swoim pogodnym klimatem (bo też pisane było w szczęśliwym dla kompozytora okresie) i bogactwem przepięknych myśli muzycznych pozostawi w słuchaczach niezapomniane wrażenia.



AGATA SZYMCZEWSKA
Ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu. Od 2004 studiuje w Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna, obecnie na studiach podyplomowych. W 2010 rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2006 otrzymała I nagrodę i Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności TVP Kultura w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest też laureatką nagrody „London Music Masters 2009”. W 2009 zadebiutowała w Wigmore Hall, co zaowocowało zaproszeniem do udziału w koncercie w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra (2010). Po tym sukcesie londyński The Times napisał o niej: „Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel”. Koncertowała m.in.: w Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Concertgebouw w Amsterdamie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Teatrze Bolszoj w Moskwie, a także w Chinach, Japonii, Kanadzie oraz Izraelu. Wystąpiła z wieloma orkiestrami pod znakomitymi batutami Pendereckiego, Boreyko, Wita, Maksymiuka, Sondeckisa, Atzmona, Kasprzyka, Krenza, Urbańskiego, Vengerova. W 2009 koncertowała razem z Krystianem Zimermanem, wykonując kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz (CD z tournée dla wytwórni Deutsche Grammophon). W 2011 zagrała z Marthą Argerich podczas VII Festiwalu Muzycznego „Chopin i Jego Europa”, a także wystąpiła z Yuri Bashmetem w Warszawie z okazji dwudziestolecia istnienia orkiestry Moscow Soloists. Otrzymała Paszport Polityki, nagrodę TVP Kultura w kat. Muzyka Poważna oraz cztery Fryderyki. Gra na skrzypcach A. Stradivariusa (ca 1680) użyczonych przez Niemiecką Kolekcję Instrumentów Muzycznych. Artystka jest reprezentowana przez Impresariat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.