22 lipca 2016, piątek, g. 19.00, dziedziniec

NIE TYLKO TANGO

Zespół ALEGRIJA w składzie:
MARIA MIŁKOWSKA skrzypce
MAGDALENA LISOWSKA altówka
PRZEMYSŁAW WIERZBA wiolonczela

Z gościnnym udziałem
BEATRIZ BLANCO śpiew, cuatro

kup bilet on-lineNoblesse oblige! Zespół Alegrija (Alegria z hiszp. – radość) w odkrywanych na nowo dziełach klasycznych, porywających tangach i znanych melodiach filmowych. Oraz uwodzicielska Beatriz Blanco z najnowszymi w jej repertuarze piosenkami wenezuelskimi.
Podczas koncertu artyści zaprezentują wydanie ostatniej płyty Zespołu pt.: ...nie tylko tango z udziałem mezzosopranistki Beatriz Blanco.ALEGRIJA
Smyczkowe trio powstało w 2010 r. z inicjatywy muzyków Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej – absolwentów krajowych i zagranicznych uczelni muzycznych. Szeroki repertuar klasyczny i rozrywkowy, profesjonalizm artystyczny i organizacyjny – to wszystko sprawia, że Alegrija (z hiszpańskiego Alegria, czyt. Alegrija – radość) ciszy się zasłużonym uznaniem. Dowodem tego są nagrody zdobywane na konkursach: Grand Prix IX edycji konkursu na projekt Zapomniana muzyka polska zorganizowanego przez warszawskie wydawnictwo Acte Préalable (w efekcie powstały dwie płyty z Triami J. B. Kleczyńskiego) – 2012; nagroda publiczności „Scyzoryki Live” na festiwalu „Scyzoryki” organizowanym przez Echo Dnia i Stowarzyszenie Muzyków Świętokrzyskich w 2013. W tym samym roku zespół wziął udział wraz z Krzysztofem Korbanem – akordeonistą – w telewizyjnym programie Must Be The Music, wykonując El Tango de Roxanne pochodzące z filmu Moulin Rouge i zdobywając uznanie jurorów.
Trio wystąpiło m.in.: podczas II edycji Festiwalu Doliny Sanu w Mucznem w Bieszczadach, w ramach XXIX Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Starachowicach, w Galerii Sztuki Współczesnej Winda, w Muzeum Historii Kielc, w Pałacyku Zielińskich, na XXXIV Międzynarodowym Festiwalu Jeunesses Musicales w Kielcach.
Płyta pt. … nie tylko tango, która zostanie zaprezentowana podczas koncertu, jest trzecim z kolei krążkiem w dorobku Zespołu.


BEATRIZ BLANCO
Urodziła się w Caracas, w Wenezueli. W wieku czterech lat uczyła się gry na cuatro, wenezuelskiej narodowej odmianie gitary, a jako ośmiolatka rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Esquela Superior de Musica „Jose Angel Lamas”. Była również członkiem renomowanych wenezuelskich zespołów wokalnych, m.in. Kameralnego Zespołu Wokalnego Uniwersytetu Caracas i „Madrigalistas de Aragua”. Uczęszczała do szkoły tańca nowoczesnego zespołu „Taller de Danza Contemporanea de Caracas”, z którym następnie występowała. Naukę śpiewu klasycznego podjęła za radą znakomitej nauczycielki śpiewu Very Rosza. W Polsce mieszka od 1982. Studiowała śpiew w Akademiach Muzycznych – w Krakowie w klasie prof. Heleny Łazarskiej oraz w Warszawie w klasie prof. Kazimiery Goławskiej. Koncertowała w Wenezueli, Brazylii, Hiszpanii, Francji, Niemczech i na Litwie. Współpracuje z teatrami operowymi, m.in. z Warszawską Operą Kameralną. Z zespołem Teatru Wielkiego w Warszawie brała udział w premierowych przedstawieniach dzieła J. Bruzdowicz w Barcelonie, sali UNESCO w Paryżu oraz w ramach Olimpiad Kulturalnych w 1992. Wraz z gitarzystami Leszkiem Potasińskim i Markiem Walawenderem założyła zespół Solo Tres wykonujący muzykę hiszpańską i latynoamerykańską. W 1995 zadebiutowała w roli Carmen w Operze Śląskiej w Bytomiu. Oprócz klasycznego repertuaru operowego gra też role musicalowe. Jest wybitną wykonawczynią muzyki ludowej krajów Ameryki Łacińskiej, a także znawcą i popularyzatorem kultury Ameryki Południowej, zwłaszcza swojej dawnej ojczyzny. Ambasador Wenezueli w Polsce, Daniela Sokolovitch, nazwała artystkę „ambasadorem kultury wenezuelskiej w Polsce”. Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia i jest częstym gościem w Telewizji Polskiej. Zajmuje się także działalnością pedagogiczną, prowadząc w Akademii Muzycznej zajęcia z fonetyki języka hiszpańskiego.

powrót

strona główna