22 września 2017, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

ARCYDZIEŁA SYMFONIKI

RADOSŁAW SOBCZAK fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
WOJCIECH MICHNIEWSKI dyrygent
DAWID RUNTZ asystent dyrygenta

R. STRAUSS Don Juan op. 20
K. SZYMANOWSKI IV Symfonia koncertująca op. 60
F. SCHUBERT VIII Symfonia h-moll Niedokończona

Instytut Muzyki i Tańca
Koncert współorganizowany i współfinansowany
w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Dyrygent– rezydent".
Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga
w sezonie 2017/2018 jest Dawid Runtz.

kup bilet on-line



Któż nie słyszał opowieści o słynnym uwodzicielu kobiet z Sewilli, zepsutym i cynicznym, o którego upomniały się wreszcie moce piekielne? Opisywano go prozą i poezją, a także – jakżeby inaczej? – pokazywano w filmach. Nieco inaczej rzecz się miała z 24-letnim Richardem Starussem, którego zainteresował poemat austriackiego poety żyjącego w XIX w. – Nicolasa Lenau – w którym autor nieco wygładził życiorys Don Juana. Otóż przedstawił go jako młodzieńca pełnego życia, poszukującego ideału kobiety. Czy go znalazł? Oto jest pytanie. W każdym razie muzyka w sposób bardzo plastyczny oddaje charakter i los bohatera.
Tym to utworem wprowadzimy Państwa w nastrój koncertu pod zachęcającym tytułem – Arcydzieła symfoniki.
Kolejne dzieło to wspaniała, pełna blasku IV Symfonia koncertująca Karola Szymanowskiego z urokliwą melodycznością tematów, emocjonalizmem i porywającymi rytmami. Godne podkreślenia są również niesłychanie błyskotliwe brzmienia orkiestry i efektowne akordy fortepianu. Ponadto trzyczęściowa Symfonia z liryczną częścią środkową i żywym finałem uderza optymizmem i jasnością ducha.
W roli solisty wystąpi Radosław Sobczak – laureat II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2008). Pianista został też wyróżniony na XIV Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie w 2000 r., otrzymując tytuł „Najlepszego Polaka Konkursu”.
Ostatnim utworem koncertu będzie VIII Symfonia h-moll Franza Schuberta. Jedno z największych arcydzieł w historii muzyki, o którym Brahms powiedział: „Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym”.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskie wystąpi pod batutą znakomitego Wojciecha Michniewskiego, dyrygenta bardzo wszechstronnego, prowadzącego zarówno koncerty symfoniczne, jak i operowe, laureata nagród krytyki (Orfeusz, Fryderyki), Związku Kompozytorów Polskich i innych.


RADOSŁAW SOBCZAK
Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina. Studia pianistyczne uzupełniał u prof. Victora Macarova w Sydney, a także pod kierunkiem Bronisławy Kawalli i Ilony Dworeckiej-Staszewskiej. Jest laureatem II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2008). Został wyróżniony na XIV Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie w 2000 roku, otrzymując tytuł „Najlepszego Polaka Konkursu” oraz wiele nagród pozaregulaminowych; m. in. fortepian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smendzianki oraz stypendium Fundacji „Crescendum est Polonia”. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, jak: Chopin Festival Settimane Musicali Bresciane-Genio e malinconia we Włoszech, Piano Festival w Kitzingen (Niemcy), Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwal Muzyki Polskiej w Gyӧr (Węgry). W 2002 zagrał siedem recitali w Chinach na zaproszenie Shanghai Concert Hall, w 2003 brał udział w koncercie dla parlamentarzystów europejskich w Strasburgu uświetniającym obchody przyjęcia Polski do Unii Europejskiej. Wystąpił, jako jedyny polski pianista w Maskacie (Oman) na zaproszenie Ambasady Polskiej w Rijadzie (2010). W 2003 zarejestrował na płycie I Koncert fortepianowy Czajkowskiego z Inkorean Symphony Orchestra w Pusan Art Centre. Koncertował w wielu krajach europejskich oraz w Rosji, na Ukrainie, w Izraelu, Palestynie, Australii, Arabii Saudyjskiej, Chinach, Korei i USA. Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Wykładał w Daegu na Chopin Keimyung University, obecnie pracuje na stanowisku asystenta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.


WOJCIECH MICHNIEWSKI
Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie – studiował teorię muzyki, dyrygenturę pod kierunkiem Stanisława Wisłockiego oraz kompozycję u Andrzeja Dobrowolskiego. W latach 70. wraz z Krzysztofem Knittlem i Elżbietą Sikorą utworzył grupę kompozytorską KEW. Jego utwór Szeptet na 6 głosów żeńskich i kulturystę zdobył w 1975 nagrodę włoskiego Radia i Telewizji Premio RAI. Współpracował z Filharmonią Narodową jako etatowy dyrygent; z Warszawską Operą Kameralną jako kierownik muzyczny sceny współczesnej; z Polską Orkiestrą Kameralną jako stały dyrygent gościnny, mając swój istotny udział w przekształceniu jej w Sinfonię Varsowię; był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi; stał na czele Filharmonii Poznańskiej jako jej dyrektor naczelny i artystyczny. Po 1991, mimo iż otrzymuje propozycje stałej współpracy, dyryguje wyłącznie gościnnie. Jest laureatem m.in. I nagrody Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Guido Cantellego w mediolańskim Teatro alla Scala oraz brązowego medalu Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Ernesta Ansermeta w Genewie. W 1975 otrzymał Orfeusza – nagrodę krytyki muzycznej za najlepsze wykonanie polskiego utworu na Warszawskiej Jesieni, w 1987 – nagrodę krytyki na Musikbiennale Berlin. Współpracuje z warszawskim Teatrem Wielkim, gdzie m. in. przygotował muzycznie prapremiery współczesnych oper Elżbiety Sikory, Roxanny Panufnik, Pawła Mykietyna, Dobromiły Jaskot, baletu Aleksandry Gryki, sprawował również opiekę muzyczną nad cyklem Terytoria. Jego nagrania były nominowane i dwukrotnie uhonorowane Fryderykami. W 2005 otrzymał nagrodę Związku Kompozytorów Polskich oraz srebrny medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze. Koncertował w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej; brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych.


DAWID RUNTZ
W 2016 roku ukończył studia dyrygenckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Antoniego Wita, debiutując koncertem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Swój warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem Jormy Panuli i Jacka Kaspszyka podczas mistrzowskich kursów dyrygenckich. Wyjątkowym artystycznym osiągnięciem było ukończenie Riccardo Muti Italian Opera Academy w Rawennie, prowadzonej przez światowej sławy dyrygenta Raccardo Mutiego.
Jest laureatem II nagrody na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2016), II nagrody oraz nagrody specjalnej I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013). W 2014 roku reprezentował Polskę podczas I Międzynarodowego Forum Dyrygenckiego w Zielonej Górze.
Artysta na swoim koncie ma również sukcesy kompozytorskie – w ramach ogłoszonego Roku Chopinowskiego I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych Kompozytów Euritmia we Włoszech (2011) za skomponowanie utworu Capriccio per flauto solo. W roku 2015 otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, a także stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego, w latach 2008-2015 uzyskał stypendium Starosty Powiatu Wejherowskiego. Był wielokrotnym stypendystą Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie za osiągnięcia naukowe. Ponadto otrzymał dwukrotnie nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (2010, 2017).
Od sezonu artystycznego 2014/2015 współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie w charakterze dyrygenta-asystenta przy produkcjach dzieł operowych.
W 2017 roku, jako stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, był asystentem Maestro Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W bieżącym roku Dawid Runtz ukończył prestiżowe kursy dyrygenckie prowadzone przez Daniele Gatti z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W lipcu zadebiutował w Japonii podczas Pacific Music Festival w Sapporo na zaproszenie dyrektora artystycznego festiwalu, wybitnego rosyjskiego dyrygenta, Valerie’a Giergieva.
Od 2017 roku Dawid Runtz jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

strona główna

Wrzesień 2017