23 stycznia 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

KONCERT KARNAWAŁOWY

KATARZYNA DONDALSKA sopran
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
ADRIAN CONSTANTIN GRIGORE /Rumunia/ dyrygent

LESZEK ŚLUSARSKI prowadzenie

W programie m.in. muzyka P. Czajkowskiego, A. Dvořáka,
J. Offenbacha i J. Straussa

Na takie koncerty czekają koneserzy muzyki spod znaku „podkasanej muzy”. Lekkie podchwytliwe melodie, muzyka, partie wokalne z lubianymi ariami, a także walcami, serenadami, jak również utwory instrumentalne, przy dźwiękach których nogi same rwą się do tańca, zaś ręce składają do klaskania – to nasza propozycja karnawałowa. Do tego dochodzą utalentowani wykonawcy. Katarzyna Dondalska jest znakomitą sopranistką koloraturową. Ten piękny zmysłowy głos i fenomenalną technikę podziwiała publiczność takich teatrów, jak: Grand Opera Houston, Welsh National Opera Cardiff, Korean National Opera Seoul, Teatro Colon Buenos Aires, Teatro Lirico di Cagliari, Nationaltheater Mannheim czy Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi znany już w Kielcach Adrian Constantin Grigore – dyrygent młodej generacji z Bukaresztu, który od czasu swych studiów we Wrocławiu w ramach programu Erasmus-Sokrates (2005-2007) zasmakował w Polsce i chętnie tu zagląda, by – jak mówi – ponownie nasycić się entuzjazmem naszych słuchaczy.
Koncert poprowadzi Leszek Ślusarski – pasjonat dobrej muzyki, dziennikarz Polskiego Radia Kielce, dla którego liczne poletka „Pięknej Pani Muzyki” (klasyka, jazz, twórczość ludowa) nie ma tajemnic.

Sponsorem koncertu jest PZU Oddział w Kielcach.




KATARZYNA DONDALSKA
Należy do grona najwybitniejszych wirtuozów sopranowej techniki koloraturowej we współczesnej wokalistyce.
W wieku 5 lat uczyła się gry na skrzypcach. Naukę śpiewu rozpoczęła pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny w gdańskiej Akademii Muzycznej, a po roku studiów na Wydziałach Instrumentalnym i Wokalno-Aktorskim przeniosła się do Staatliche Hochschule für Musik Würzburg w Niemczech. Studia ukończyła, uzyskując dyplom instrumentalny (skrzypce) oraz wokalny z wyróżnieniem w klasie mistrzowskiej. Jest finalistką i laureatką konkursów wokalnych, m.in. Internationaler Musikwettbewerb der ARD, Cardiff Singer of the World Festival, Koloratur- Gesangswettbewerb Sylvia Geszty w Luxemburgu. Posiada również stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Do jej znaczących ról należą: Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie oraz Konstancja w Uprowadzeniu z Seraju W. A. Mozarta, Zerbinetta w Ariadnie na Naxos R. Straussa, Olimpia w Opowieściach Hoffmanna J. Offenbacha, Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, tytułowa partia w operze Słowik I. Strawińskiego. Wszystkie to partie kreowała na scenach operowych świata: Grand Opera Houston, Welsh National Opera Cardiff, Korean National Opera Seoul, Teatro Colon Buenos Aires, Teatro Lirico di Cagliari, Nationaltheater Mannheim, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. Oprócz tego występowała na estradach: New York Avery Fisher Concert Hall, Washington John F. Kennedy Center for the Performing Arts, Chicago Music Hall, John Bassett Theatre Toronto, Konzerthaus Stockholm, DR Koncerthuset Kopenhagen, Königin-Elisabeth-Saal Brüssel, Alte Oper Frankfurt, Philharmonie Berlin, Konzerthaus am Gendarmenmarkt Berlin i wielu innych. Współpracowała ze znakomitymi orkiestrami pod batutą wybitnych dyrygentów (Vasily Petrenko, Dennis Russell Davies, Roberto i Daniele Abbado, Carlo Rizzi).



KONSTANTIN ADRIAN GRIGORE
Urodził się w 1983 w Bukareszcie. W rodzinnym mieście ukończył Państwowy Uniwersytet Muzyczny – Wydział Kompozycji, Muzykologii i Pedagogiki Muzycznej w klasie dyrygentury. W latach 2005 – 2007 studiował także jako stypendysta programu Erasmus–Sokrates w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na kierunku dyrygentura. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich „Wierne Meisterkurse” pod kierunkiem Maestro Salwadora Mas Conde. W trakcie studiów aktywnie uczestniczył w pracach przy organizacji festiwali: Międzynarodowego Festiwalu „Georgie Enescu” w Bukareszcie (2003, 2005, 2007), „Arts Festival” w Bukareszcie (2004), „The Roads of Romanticism” organizowanym przez Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie pod przewodnictwem Petru Andriesei i Marka Pijarowskiego (2006). Jest laureatem I nagrody w konkursie interpretacyjnym „Garabet Avachian” (2002) oraz trzeciej nagrody w krajowej olimpiadzie muzycznej w Baia Mare (2001). Na swoim koncie ma również dyplom przyznany przez Rząd Rumunii za pracę przy organizacji 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu „Georgie Enescu” i za I edycję „Arts Festival”, a także dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za pracę przy organizacji „Bucharest Francophone” (2006). Dotychczas brał udział w koncertach, m.in. z orkiestrą Filharmonii „Ion Dumitrescu”, „Academica”, „Universitaria” oraz z orkiestrą R-20. Ostatnio pracował w Państwowym Rumuńskim Radiu w dziale muzycznym oraz w biurze UNESCO w Bukareszcie w wydziale kultury.


LESZEK ŚLUSARSKI
Dziennikarz - redaktor muzyczny Polskiego Radia Kielce, mający w dorobku wiele autorskich programów (także cykli) obejmujących: jazz, muzykę poważną, poetycko zadumaną twórczość z kręgów „krainy łagodności”, a także muzykę ludową i budowaną na jej bazie „nową tradycję”. Na tych wszystkich poletkach Pięknej Pani Muzyki największą uwagę kieruje w stronę twórców i wykonawców związanych z regionem świętokrzyskim bądź z niego się wywodzących – w różnych formach propagując ich dokonania, wkład w kulturę, wspierając twórcze i organizatorskie inicjatywy. Poza tym: muzyk-gitarzysta, kompozytor – głównie muzyki instrumentalnej, członek ZAiKS.

powrót do strony głównej