Na kolejnym koncercie festiwalowym zaprezentujemy trzy utwory. Na pocz徠ek impresja symfoniczna na tematy w這skie Piotra Czajkowskiego (Kaprys w這ski – po w這sku capriccio, co pos逝篡這 jako tytu wieczoru symfonicznego w Filharmonii). Wst瘼 tego pi皻nastominutowego, popisowego dla orkiestry dzie豉 z gatunku popularnosymfonicznych lecz na bardzo dobrym poziomie, stanowi niegdy sygna telewizyjnej Interwizji.
Nast瘼nie b璠ziemy 鈍iadkami prawykonania Concerto Inguieto Macieja Ziel雟kiego, autora m.in. muzyki filmowej (Dublerzy, Nigdy w 篡ciu, Kryminalni, Gry uliczne), teatralnej (Zatrute pi鏎o, Warszawianka...), piosenek i ilustracji do produkcji telewizyjnych (Co z t Polsk, Ulica sezamkowa) oraz muzyki do kilkuset film闚 reklamowych (m.in. piosenk do reklamy Kawy Jacobs Najmilsza chwila poranka – nagroda Tytan'93, Procter&Gamble Ciep這-Zimno – nagroda Kreatura'2000 za najlepsz muzyk). Jego piosenka Kto wie? w wykonaniu zespo逝 De Su przez dwa lata z rz璠u go軼i豉 na pierwszych miejscach list przeboj闚, staj帷 si jedn z najcz窷ciej emitowanych piosenek 鈍i徠ecznych w Polsce. Utwory tego m這dego kompozytora pojawiaj si tak瞠 na renomowanych festiwalach. Concerto Inguieto powstawa這 mi璠zy styczniem a marcem 2010 roku i zosta這 skomponowane dla Artura Pachlewskiego z my郵 o wykonaniu na festiwalu 安i皻okrzyskie Dni Muzyki. Dzie wcze郾iej – 22 kwietnia, o godz. 13.30 – spotkamy si z Maciejem Zieli雟kim w Instytucie Edukacji Muzycznej UJK. Zapraszamy wszystkich ch皻nych – wst瘼 jest bezp豉tny.
Na zako鎍zenie koncertu us造szymy radosn, promieniej帷a optymizmem (co mo瞠 nam pozwoli cho na chwil odsun望 groz ostatnich dni) IX Symfonia Dymitra Szostakowicza.

ARTUR PACHLEWSKI
Nale篡 do grona najwybitniejszych polskich klarnecist闚 ostatnich lat. Arty軼i, z kt鏎ymi wsp馧pracowa, a tak瞠 krytycy muzyczni, podkre郵aj znakomit technik instrumentaln, wielk muzykalno嗆 oraz wyj徠kow wszechstronno嗆 pozwalaj帷 muzykowi na swobodne poruszanie si po obszarach muzyki klasycznej, romantycznej i wsp馧czesnej. Jako jedyny Polak, b璠帷 stypendyst rz康u niemieckiego, uko鎍zy studia w mistrzowskiej klasie prof. Eduarda Brunnera w Hochschule des Saarlandes für Musik und Theater. Jest tak瞠 absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej i European Mozart Accademy. Wyst瘼owa jako solista i kameralista na najwa積iejszych imprezach muzycznych w Europie, m.in.: na Festiwalu Fundacji Mozartowskiej w Pradze, Rotterdam Music Biennale. Koncertowa z towarzyszeniem: kwartet闚 – Wilan闚, 奸御ki, Camerata, Royal Quartet, Gessler Quartet, a tak瞠 z BBC Singers, Ensemble Ricercare. Nagrywa dla Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej, niemieckiego radia SR, rozg這郾i BBC, firm fonograficznych Dux, Legato, Musica Sacra, Sony, NAXOS. P造ta z jego udzia貫m zdoby豉 Supersonic Pizzicato Award, inne by造 trzykrotnie nominowane do nagrody Fryderyk. Wkr鏒ce uka瞠 si najnowsza p造ta z udzia貫m Artura Pachlewskiego, nagrana z orkiestr Filharmonii Narodowej dla firmy Naxos, na kt鏎ej znajdzie si m.in. Sinfonietta nr 2 na klarnet i orkiestr Krzysztofa Pendereckiego.

JOOLZ GALE
Urodzi si w rolniczym miasteczku Gloucestershire w Anglii. Jego droga artystyczna rozpocz窸a si od wsp馧pracy z Katedralnym Ch鏎em 安. Jerzego (St George’s Cathedral Choir) w Peth oraz – po otrzymaniu stypendium – z Midnite Youth Theatre (Australia). Gr na skrzypcach studiowa u Marata Bisengalieva, nauk 酥iewu kontynuowa pod kierunkiem takich artyst闚, jak: John Mitchinson, Stephen Varcoe and Ashley Stafford. Uczestniczy w Mi璠zynarodowym Konkursie Dyrygenckim Gustava Mahlera w 2007, na kt鏎ym zwr鏂i ogromne zainteresowanie i wzbudzi kontrowersje. W rezultacie otrzyma propozycj nagrania z orkiestr Bayerischer Rundfunk utwor闚 Parry’ego, Schumanna i Stravinsky’ego. Podczas koncert闚 wyr騜nia go ekscytuj帷a, charyzmatyczna, a jednocze郾ie zdyscyplinowana interpretacja muzyki. Jest r闚nie postrzegany jako jeden z najbardziej obiecuj帷ych m這dych dyrygent闚. Wspiera豉 go Marin Alsop – jedna z najwybitniejszych dyrygentek naszych czas闚 (USA).

g鏎a