23 maja 2016, poniedziałek, g. 18.30, sala kameralna

NOWE KOLORY PRZESZŁOŚCI

DUO ALIADA /Polska, Serbia/ w składzie:
MICHAŁ KNOT saksofon
BOGDAN LAKETIC akordeon

NEW COLOURS OF THE PAST:
G. F. HÄNDEL Sonata g-moll op.1, nr 2 HWV 360
A. VIVALDI Concerto La Notte, g-moll RV 439
E. GRIEG Suita w dawnym stylu Z czasów Holberga G-dur op. 40
A. BERG Vier Stücke op.5
K. PENDERECKI 3 Miniatury
B. BARTÓK Rumuńskie tańce ludowe
M. de FALLA 7 Canciones populares españolas
M. de FALLA 7 ludowych pieśni hiszpańskich (7 Canciones populares españolas)

AUSTRIACKIE FORUM KULTURY

Praktyka transkrypcji i aranżacji znanych utworów na inne niż zapisane w oryginale składy instrumentalne, ma długą tradycję i sięga czasów Średniowiecza. Tak czynili najwięksi, jak: J. S. Bach. F. Liszt czy Ravel, aż do współczesnych gwiazd, m.in. Johnny’ego Greenwooda, którego Popcorn Superhet Receiver (uhonorowany nagrodą słuchaczy BBC Radio 3) nawiązywał wprost do utworu Krzysztofa Pendereckiego Ofiarom Hiroszimy – tren z roku 1960.
Tą drogą poszli także bohaterowie dzisiejszego koncertu. Znakomity polsko-serbski duet „Duo Aliada”, który tworzą saksofonista Michał Knot i akordeonista Bogdan Laketic, udowodnili, że muzyka wszystkich epok poddaje się twórczej aranżacji; wystarczy niezawodny słuch, wyczucie stylu i kultura muzyczna, by kolejne utwory nie tracąc nic ze swojej pierwotnej wartości, zyskały rzeczywiście nowe barwy. Saksofon i akordeon od wielu już lat są instrumentami obecnymi w salach filharmonicznych, współcześni kompozytorzy chętnie tworzą na te instrumenty. Rzadko się jednak zdarza, aby oba występowały razem, w duecie. Pomysł muzyków Duo Aliada aby je połączyć, okazał się strzałem w dziesiątkę, o czym świadczą nagrody zbierane przez zespół, wydane płyty i powodzenie na koncertach. W programie dzisiejszego wieczoru znalazły się utwory z rożnych epok, ale połączone przewijającym się w kilku przypadkach wątkiem stylizacyjnym, zawartym zarówno w nawiązaniu do przeszłości, jak w Suicie Griega, bądź w wykorzystaniu motywów ludowych, jak w utworach Manuela de Falli czy Beli Bartoka.

Koncert organizowany jest we współpracy z Austriackim Forum Kultury.

DUO ALIADA
Wielokrotnie nagradzany wiedeński duet saksofonowo-akordeonowy (The New Austrian Sound of Music 2016-2017, Grand Prix 12. Fidelio Wettbewerb Wien, HFP-KünstlerInnen des Jahres 2014, Debüt CD New Colours Of The Past – ARS Produktion).
Nazwa Aliada podkreśla dźwiękowe podobieństwa („allied sound“) saksofonu i akordeonu — w obu instrumentach to powietrze służy do wydobywania dźwięku. Ogromny potencjał tej formacji widać w zachwycającym zbliżeniu do znanego, klasycznego repertuaru. Zespół dysponuje ogromnym wachlarzem możliwości, zarówno technicznych, jak i akustycznych, dzięki czemu powstaje szlachetna, harmonijna muzyka. Duo Aliada koncertowało w tak prestiżowych salach, jak Musikverein Wien, Hermitage Theatre Sankt Petersburg, Radiokulturhaus Wien czy Teatro Del Lago Chile. Muzycy rozpoczęli także współpracę z Radio ORF i ARS.

Michał Knot
ukończył Konserwatorium Wiedeńskie, Conservatorio Santa Cecilia w Rzymie i Akademię Muzyczną w Krakowie. Koncertował w wielu krajach Europy, w USA, na Tajwanie i w Chile, występował w znanych na całym świecie salach koncertowych, jak Konzerthaus Berlin, Wiener Konzerthaus, Musikverein Wien, Walt Disney Concert Hall Los Angeles, National Concert Hall Taipei, Gasteig München. W Duo Aliada bada wszelkie możliwości, jakie daje wyjątkowe połączenie saksofonu i akordeonu: od muzyki barokowej do współczesnych kompozycji na te instrumenty. Z „crossoverowym“ Ensemble FIVE SAX koncertuje na całym świecie, prezentując muzykę klasyczną, filmową, ludową, pop i jazz. Przy realizacji tych projektów wykorzystuje także swoje zdolności aktorskie. W Duo Aliada artysta zdobył Grand Prix 12 Konkursu Fidelio. W 2013 otrzymał stypendium „Młoda Polska“, a w latach 2010 i 2011 – stypendium rządu włoskiego.

Bogdan Laketic
urodził się w Serbii. Ze względu na znakomitą technikę gry oraz instynkt muzyczny zalicza się, mimo młodego wieku, do najbardziej obiecujących muzyków swojego pokolenia. Należy do wielu zespołów reprezentujących różne style muzyczne. Jest m.in. członkiem Live Music Now Organisation, założonej przez Yehudi Menuhina. Na swoim koncie ma Grand Prix 12 Konkursu Fidelio (2013), nagrodę „2014 Artist of the year” oraz zwycięstwo w trzech narodowych konkursach akordeonowych w 2013. Obecnie kształci się pod kierunkiem prof. Grzegorza Stopy w Konwersatorium Wiedeńskim.