Ostatnie dzieło Richarda Wagnera inspirowane arturiańską legendą Rycerzy Okrągłego Stołu w reżyserii znanego twórcy filmowego i operowego Françoisa Girarda. W obsadzie same gwiazdy Metropolitan ze znakomitym Jonasem Kaufmannem w roli głównej.
Parsifal jest jednym z najdoskonalszych przykładów wagnerowskiej koncepcji muzycznego monumentalizmu w służbie dramatycznej opowieści o ludzkim losie, przeznaczeniu i walce z przeciwnościami życia. „To nie tylko opera, to misja. U schyłku życia Wagner usiłował pogodzić wszystkie aspekty swojej duchowości. To święta sztuka w historii muzyki” – mówi autor tej inscenizacji, kanadyjski reżyser teatralny i filmowy François Girard. Swoje monumentalne dzieło Wagner przygotowywał przez dziesięciolecia, a temat zaczerpnął z przeczytanego w 1845 r. w Dreźnie poematu Parzival słynnego minnesingera Wolframa von Eschenbacha. Parsifal to wysnuty ze skarbnicy arturiańskich legend, moralitet o prostaczku Parsifalu, który po latach tułaczki i heroicznej aktywności stanie się mądrym władcą, piewcą ładu i czystej miłości. Wielbiciele sztuki Wagnera nie wahali się ogłosić Parsifala najwspanialszym dziełem w całej literaturze muzycznej. Sam kompozytor nazwał utwór - ze względu na rozmiary i głębię treści - „uroczystym misterium scenicznym w trzech aktach”. Było to ostatnie z dzieł wielkiego kompozytora - który zmarł pół roku później - napisane na wyłączność teatru w Bayreueth. Wolę mistrza przestrzegano ściśle w całej Europie i dopiero po wygaśnięciu prawa autorskiego w 1913 roku wszedł Parsifal na sceny innych teatrów operowych.

Ceny biletów – 45 zł. (w abonamencie – 38 zł za 26 VII, 23 VIII, 14 IX)