O sięgnięcie po tak trudny i wymagający repertuar: Gluck, Boccherini, Mendelssohn – choć paradoksalnie bardzo atrakcyjny dla publiczności – mogą się pokusić tylko najlepsi. W związku z tym z prawdziwą przyjemnością polecamy Państwu najbliższy koncert o znamiennym tytule – Dzieła mistrzów, który poprowadzi Paweł Kotla. Artysta od lat mieszka w Londynie, gdzie pracuje obecnie jako dyrygent London Symphony Orchestra.
Polecają go sławy światowej dyrygentury, jak m.in. Ser Colin Davis („Paweł Kotla to dyrygent posiadający godny uwagi talent. Z przyjemnością zarekomendowałbym go każdemu”), zaś naszą publiczność pamiętającą jego występy na kieleckiej estradzie (ostatnio wystąpił 1 IX 2010 z I, CULTURE YOUTH ORCHESTRA w prestiżowym projekcie orkiestrowym na Prezydencję polską w Unii Europejskiej 2011), na pewno bardzo ucieszy ta wiadomość.
Również drugi nasz gość – choć młody (rocznik 1988!) to już z fantastycznie rozwijającą się karierą artystyczną – dał się poznać od jak najlepszej strony w Filharmonii Świętokrzyskiej – dwa lata temu wykonywał Haydna Koncert wiolonczelowy C-dur. A w tym krótkim czasie, jaki minął od debiutu na kieleckiej estradzie, zdążył ukończyć Musik-Akademie der Stadt Basel w Szwajcarii oraz wygrał (w 2010) konkurs na prestiżowe stypendium szwajcarskiego Yamaha-Stfitung. Zresztą, Wiktor Kociuban chyba już od dziecka miał zapewnione wszelkie warunki, by któregoś dnia wkroczyć do światowych sal koncertowych. Urodził się w rodzinie muzyków (ojciec, Jacek Kociuban, jest koncertmistrzem wiolonczel Orkiestry Filharmonii Krakowskiej), uczył się z sukcesami najpierw w rodzinnym mieście, potem w Bazylei, jest laureatem pierwszych miejsc i nagród specjalnych w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wiolonczelowych (m.in. w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu, Konkursie Wykonawczym Utworów Witolda Lutosławskiego w Drozdowie, Międzynarodowym Festiwalu Wiolonczelowym w Koszycach – Słowacja, Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym). W jego interpretacji usłyszymy tym razem Koncert wiolonczelowy D-dur Luigiego Boccheriniego, utwór z charakterystyczną dla tego kompozytora śpiewną i delikatną muzyką.
Oprócz tego przypomnimy nastrojową i pełną dramatycznych momentów Uwerturę do opery Ifigenia w Aulidzie niemieckiego kompozytora okresu klasycyzmu – Christopha Glucka, a na zakończenie wieczoru wykonamy V Symfonię D-dur Reformacyjną Felixa Mendelssohna. Inspiracją do powstania Symfonii stała się obchodzona uroczyście w 1830 roku we wszystkich krajach protestanckich 300. rocznica proklamacji protestanckiego wyznania w Augsburgu. Dziełem tym z symbolicznym cytatem w finale (fantazja na temat chorału Lutra Ein feste Burg ist unser Gott – Potężną twierdzą jest nasz Bóg) włączamy się w uroczystości 10-lecia utworzenia w Kielcach Ekumenicznej Świątyni Pokoju.


WIKTOR KOCIUBAN
Studiował w Musik-Akademie der Stadt Basel w Szwajcarii w mistrzowskiej klasie wiolonczeli prof. Ivana Monighettiego. Jako drugi główny przedmiot studiów wybrał kompozycję (studia u prof. Rolanda Mosera). Był także studentem klasy wiolonczeli barokowej Petra Skalki w słynnej Schola Cantorum Basiliensis. Na koncie ma pierwsze miejsca i nagrody specjalne w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wiolonczelowych (m.in. w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu, Konkursie Wykonawczym Utworów Witolda Lutosławskiego w Drozdowie, Międzynarodowym Festiwalu Wiolonczelowym w Koszycach, Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Warszawie). W 2008 roku zdobył II miejsce oraz 6 nagród specjalnych w I Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Pendereckiego w Krakowie. W lutym 2010 artysta wygrał konkurs na prestiżowe stypendium YAMAHA. W swojej karierze artystycznej pracował z takimi autorytetami muzycznymi, jak: Mischa Maisky, Anner Bylsma, Ivan Monighetti, David Geringas, Sofia Gubaidulina, Frangiz Ali-Zade, Gerard Wyss, Roland Moser, Miklós.Perényi, Bernard Greenhouse, Reinhard Latzko czy Tomasz Strahl. Występował w salach koncertowych wielu krajów Europy oraz w ramach takich festiwali, jak: Schleswig-Holstein, Krakowska Wiosna Muzyczna. Jest stypendystą m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich „Porozumienie bez barier”, Internationale Sommer-Akademie Wiedeń-Praga-Budapeszt i wielu szwajcarskich Fundacji. Koncertuje solo, z towarzyszeniem orkiestr, a także w trio z bratem i siostrą.


PAWEŁ KOTLA
Dyrygenturę symfoniczno-operową studiował w klasach Ryszarda Dudka i Bogusława Madeya w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym. Studia podyplomowe w zakresie muzykologii i praktyki wykonawczej ukończył na Uniwersytecie w Oksfordzie pod kierunkiem Edwarda Higginbottoma i Andrew Parrotta. Wiedzę uzupełniał na kursach muzycznych w Wiedniu, Sienie, Innsbrucku, Bressanone i u legendarnego fińskiego profesora Jorma Panula. Od kilkunastu lat mieszka w Londynie, gdzie pracuje obecnie jako dyrygent London Symphony Orchestra. Był dyrektorem artystycznym Oxford Symphony Orchestra i Oxford University Philharmonia. Pracował jako dyrygent-asystent przy Guildhall School of Music and Drama w Londynie oraz jako dyrygent-asystent Sir Simona Rattle. W swojej karierze zawodowej miał okazję współpracować z mistrzami batuty, otrzymując od nich doskonałe opinie (Sir Colin Davis, Sir Simon Rattle, Sir Neville Marriner, Yuri Temirkanov i Andrew Parrott). Prócz Wlk. Brytanii i Polski dyrygował także w Szwecji, Niemczech, Czechach, Austrii, Rosji i Brazylii, m.in. z Orquestra Sinfônica Municipal de Säo Paulo, Drottningholms Barockensemble, City of Birmingham Symphony Orchestra, Birmingham Contemporary Music Group, Kings Chamber Orchestra, London Mozart Players, Filharmonią im. D. Szostakowicza w St. Petersburgu. Jego zainteresowania artystyczne, prócz opery, muzyki współczesnej i repertuaru klasycznego, obejmują także muzykę dawną; z okazji 300. rocznicy śmierci Henry’ego Purcella zorganizował i poprowadził w Warszawie koncert polskiej orkiestry instrumentów barokowych Arte dei Suonatori – po raz pierwszy w pełnym składzie. W 2008 wyróżniony został szczególnie prestiżowym zaproszeniem: wystąpił z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) na koncercie otwierającym uroczystości obchodów 50. Parlamentu UE.