Ideą koncertu jest uświadomienie młodemu pokoleniu własnej tożsamości narodowej i kulturalnej. Publiczność pozna części historycznego stroju i ekwipunku żołnierzy, a także – w trakcie wykonywania utworu „Serce w plecaku” - elementów musztry.
Feeria barw, przepiękne kostiumy, wiele znanych utworów z narodowego śpiewnika, wspólna zabawa najmłodszych słuchaczy oraz zajmująca opowieść Agnieszki Nowak-Zagóry, także moderatora koncertu, sprawią, że to spotkanie muzyczne na długo pozostanie w pamięci uczestników dopołudniowych koncertów.

SUBITO ART
Zespół powstał w 2004 roku. Współpracuje z teatrami muzycznymi, koncertuje w różnych ośrodkach kulturalnych naszego kraju, uświetniając uroczystości narodowe, patriotyczne. Artyści w strojach z epoki – kontuszach czy mundurach legionowych – wykonują polskie pieśni patriotyczne oraz instrumentalne wersje polskich tańców narodowych, nawiązując do najistotniejszych wydarzeń z historii Polski.

AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA
Jest flecistką Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Prowadzi audycje muzyczne w szkołach na terenie województwa świętokrzyskiego, koncerty z cyklu Akademia Melomana, a także okrasza słowem koncerty symfoniczne i kameralne odbywające się w Kielcach i innych miastach regionu. Bierze udział w cyklach muzycznych: Z muzyką przez wieki, Zamkowe spotkania z muzyką oraz w festiwalach Jeunesses Mussicales.