W tym roku mija 600 lat od czasu jednej z największych bitew średniowiecza, stoczonej na polach Grunwaldu. To jedno z nielicznych zwycięstw na naszym koncie, które w regionie świętokrzyskim obchodzić będziemy pod hasłem „Moc przed bitwą”. Do udziału w uroczystościach na Św. Krzyżu organizatorzy zaprosili Filharmonię Świętokrzyską. Na „Łyścu” w wykonaniu solistek, chóru i orkiestry zabrzmią starannie wybrane na tę okoliczność utwory, m.in. Gaude Mater Polonia – Raduj się Matko Polsko, w sławne potomstwo płodna czy Bogurodzica. Sanktuarium świętokrzyskie wybrano na tę uroczystość nieprzypadkowo. Jak bowiem podają kroniki naszego dziejopisa – Jan Długosza – król Polski Władysław Jagiełło modlił się tam przed bitwą...

ANNA KARASIŃSKA
Ukończyła poznańską Akademię Muzyczną w klasie I. Winiarskiej, a następnie studia podyplomowe w londyńskiej Royal Academy of Music pod kierunkiem Joy Mammen, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Jest laureatką m. in. konkursu wokalnego w Gdańsku –1993 (nagroda specjalna), Konkursu Mozartowskiego w Southport – 1995 (II nagroda), Konkursu Bachowskiego w Lipsku – 1998 (IV nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie arii z Pasji wg Św. Mateusza), była finalistką Konkursu ARD w Monachium – 1998. Otrzymała także wyróżnienie (”Pamięci Haliny Słonickiej” – 1998/99) za rolę Julii w Montecchi e i Capuleti Belliniego pod dyrekcją Richarda Bonynge’a. Od 2002 współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, gdzie po raz pierwszy wystąpiła w partii tytułowej Peleasa i Melizandy Debussy’ego. W repertuarze artystki znajdują się liczne partie sopranowe w oratoriach i kantatach, a szczególne miejsce w jej działalności artystycznej zajmują recitale z pieśniami wykonywanymi w oryginalnych wersjach językowych

MAGDALENA IDZIK
Naukę śpiewu, rozpoczętą pod kierunkiem Zofii Zamojskiej w Kielcach, kontynuowała w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Małgorzaty Marczewskiej. Następnie studiowała w Mediolanie pod opieką Vittorio Terranovy i w Londynie u Joy Mammen. Otrzymała stypendium Promocja Talentu przyznawane przez Fundację Ewy Czeszejko-Sochackiej. W 2001 ukończyła we Włoszech Akademię Rossiniowską pod kierunkiem znakomitego dyrygenta Alberta Zeddy. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zadebiutowała w spektaklu Śpiewnik domowy S. Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn. Ważnym wydarzeniem w karierze śpiewaczki był udział w wykonaniu Requiem Mozarta podczas uroczystego koncertu dla królowej belgijskiej Fabioli w piątą rocznicę śmierci króla Baudouina, koncert galowy z Andreą Bocellim w Teatrze Wielkim w Łodzi, koncert poświęcony pamięci Giuseppe Sinopoliego (Piza) oraz uroczysta gala Gwiazdy dla Europy pod batutą argentyńskiego tenora i dyrygenta José Cury.

CHÓR MIASTA SIEDLCE
powstał w roku 2001 w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Jest reprezentacyjnym zespołem artystycznym miasta. Duże grono śpiewaków to uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach oraz studenci i absolwenci Akademii Podlaskiej oraz Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Siedlcach. Jego twórcą i kierownikiem artystycznym jest Mariusz Orzełowski – dyrygent, organizator wielu koncertów muzyki poważnej i popularnej odbywających się w Siedlcach. Współpracuje z wieloma instytucjami w Polsce i za granicą.
Repertuar zespołu obejmuje utwory a cappella kompozytorów polskich i obcych różnych epok, począwszy od chorału gregoriańskiego, poprzez dzieła mistrzów renesansu i baroku, utwory okresu klasycyzmu i romantyzmu, kompozycje współczesne, aż do opracowań muzyki ludowej i rozrywkowej. Wykonuje również wielkie formy wokalno-instrumentalne.

JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.

góra