Stosownie do rytmu życia wyznaczanego przez kalendarz rzymski Filharmonia Świętokrzyska proponuje koncert z arcydziełami symfonicznymi, kierującymi naszą uwagę – by tak górnolotnie rzec – w wyższe sfery ducha, gdzie przewodnikami naszymi będą: Gioacchno Rossini, Joaguin Rodrigo i Ludwig van Beethoven.
A wiadomo: nic tak kojąco nie wpływa na zbolałą duszę, poszukującą odpowiedzi na odwieczne pytania, jak klasyczne proporcje z jednoczesną emanacją ciepła i pogody. Takie bowiem są utwory zaplanowane na piątkowy wieczór w Filharmonii Świętokrzyskiej: pyszna Uwertura do opery Semiramida, z muzyką pełną Rossiniowskiej lekkości, nieśmiertelne Concierto de Arajuez J. Rodriga (z najbardziej uwielbianą przez publiczność częścią drugą, która z czasem stała się osobnym bytem muzycznym) i pogodną IV Symfonią B-dur L. van Beethovena.
Przyznają Państwo – program jest fascynujący. Drugim wielkim atutem tego koncertu jest również solista. Filharmonia zaprosiła Marcina Dyllę i jest to naprawdę znakomity wybór. Artysta bowiem zaliczany jest przez wielu krytyków muzycznych i melomanów do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych na świecie. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej ilości nagród na konkursach muzycznych. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi jej szef – Jacek Rogala.

MARCIN DYLLA
Urodził się w 1976 w Chorzowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary Wandy Palacz. Edukację muzyczną kontynuował na zagranicznych akademiach muzycznych: w Bazylei pod kierunkiem Oscara Ghiglii, we Freiburgu pod kierunkiem Sonji Prunnbauer oraz w Konservatorium Muzycznym w Maastricht pod kierunkiem Carlo Marchione.
W latach 1996-2004 siedemnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i USA. Był wielokrotnie honorowany nagrodami publiczności oraz orkiestr, z którymi występował. W 2002 na VII Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii otrzymał nagrodę krytyków muzycznych – „złotą gitarę” dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty.
Swoją renomę artysta zawdzięcza również udziałowi w wielu europejskich festiwalach muzycznych, współpracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz licznym recitalom w prestiżowych salach koncertowych świata, jak: Konzerthaus, Wiedeń; Musikverein, Wiedeń; Auditorio Nacional, Madryt; Filharmonia, St. Petersburg; Kleinhans Music Hall, Buffalo N.Y. Prowadzi także lekcje mistrzowskie.

JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.