24 lutego 2017, piątek g. 19.00, sala koncertowa

ZŁOTE LATA SWINGU

ZESPÓŁ WOKALNY AFFABRE CONCINUI

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JAN WALCZYŃSKI dyrygent

W programie przeboje z repertuaru Franka Sinatry, Freda Astaire'a,
Binga Crosby'ego, Elli Fitzgerald

kup bilet on-lineKiedy widzą Państwo w naszych zapowiedziach nazwisko JAN WALCZYŃSKI, chyba wszystko staje się jasne. Ten znakomity aranżer i dyrygent ma w sobie jeszcze talent konferansjera i potrafi publiczność filharmoniczną rozbawić do łez.
Wielu zapewne pamięta również z występów w dawnej siedzibie Filharmonii cudownie zabawny i niesłychanie profesjonalny zespół z Poznania – Affabre Concinui. Ich nazwa zaświadcza o poziomie wykonawczym, bowiem Affabre Concinui wywodzi się z łaciny i oznacza „idealnie współbrzmiąc”. Każdy występ sekstetu staje się wielkim show, starannie opracowanym, gdzie muzyka łączy się z żartem, a krystalicznie czyste głosy śpiewaków zachwycają urodą i perfekcją.
Do tego dochodzi program: szlagiery z repertuaru największych artystów, znanych chyba każdemu pokoleniu. To w końcu złoty czas muzyki amerykańskiej.


AFFABRE CONCINUI
Zespół wokalny śpiewający a cappella, założony w 1983 w Poznaniu. Jego członkami są wychowankowie poznańskich chórów chłopięco-męskich: S. Stuligrosza i J. Kurczewskiego. Nazwa affabre concinui wywodzi się z łaciny i oznacza "idealnie współbrzmiąc", co jest artystycznym credo zespołu. Koncertują w największych ośrodkach kulturalnych kraju oraz za granicą. Są laureatami Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Gorycji i XLII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Arezzo. Występowali podczas wielu festiwali muzycznych w Polsce i za granicą, m.in. w Al Bustan w Libanie, Schleswig-Holstein, w Edynburgu (gdzie zdobyli najwyższą notę przyznawaną przez recenzentów festiwalowych). W 1987 otrzymali medal Młodej Sztuki przyznany przez Głos Wielkopolski. Zespół inaugurował m. in. Poznańską Wiosnę Muzyczną (1989), Festiwal Muzyki w Łańcucie (1991), Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans (1996). Był gościem Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1997). Reprezentował kraj na Wystawach Światowych EXPO w Sewilli (1992), Hanowerze (2000) i w Aichi (2005), podczas Festiwalu Kultury Polskiej na Tajwanie, Tygodniach Kultury Polskiej w Pekinie i Algierze, na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos oraz na koncertach podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Na swoim koncie ma nagrania programów radiowych i telewizyjnych dla stacji polskich i zagranicznych, a także płyty (m. in. z muzyką polskiego renesansu dla francuskiego dystrybutora Harmonia Mundi, wysoko ocenioną przez krytyków specjalistycznego miesięcznika „Diapason”). Repertuar zespołu obejmuje ponad 300 utworów, począwszy od muzyki renesansu, po muzykę współczesną, kolędy polskie i różnych narodów oraz żarty muzyczne i utwory orkiestrowe – ze znakomitą imitacją instrumentów muzycznych, a także przeboje rozrywkowe XX w.


JAN WALCZYŃSKI
Instrumentalista, aranżer, dyrygent; publiczność wielu filharmonii ceni go również za talent konferansjera. Urodził się w Kaliszu. Ukończył wydział instrumentalny Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu ( specjalność – róg). Od 1986 prowadzi w filharmoniach w całym kraju autorskie programy (we własnych aranżacjach), prezentujące publiczności muzykę filmową, jak i dorobek muzyczny wielkich postaci ze świata rozrywki. Każdy z programów – a przygotował ich już prawie trzydzieści – poświęcony jest innemu wybranemu tematowi bądź twórcy. Muzyka filmowa to m.in. muzyka z westernów, filmów gangsterskich, romansów, muzyka Ennio Morricone, Nino Roty, natomiast rozrywkowa to: „Frank Sinatra”, „Elvis Presley”, „Nat King Cole”, „Ray Charles”.
Ważne miejsce w jego pracy zajmuje twórczość dla dzieci. Skomponował muzykę do ok. pięćdziesięciu przedstawień dla dzieci do teatrów we Wrocławiu, Łodzi, Szczecinie, Katowicach, Krakowie i Jeleniej Górze. W filharmoniach prezentuje muzykę z filmów dla dzieci i młodzieży (m.in. Królewna Śnieżka i krasnoludki, Król Lew, Władca pierścieni) oraz muzykę własną, skomponowaną jako dźwiękowa ilustracja do znanych i lubianych bajek Brzechwy i Tuwima. W Teatrze Muzycznym we Wrocławiu wystawiono jego balet Królowa Śniegu (wg J. Ch. Andersena). Jest znany i ceniony z tworzenia świetnie brzmiących i ciekawych aranżacji, które były przedstawiane także publiczności na festiwalach w Sopocie i Opolu. Nagrał płytę Piosenki filmowe z lat 50. oraz płytę z kolędami z orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej.

strona główna


Luty 2017