W przeddzień oficjalnej inauguracji Świętokrzyskich Dni Muzyki zapraszamy na spotkanie z jedną z najciekawszych osobowości świata muzycznego – kompozytorką Lidią Zielińską, która w swojej pracy, obok komponowania utworów przeznaczonych na standardowe instrumenty, w sposób szczególny zajmuje się muzyką elektroakustyczną oraz sztuką multimedialną. Podczas koncertu rozpoczynającego nasz doroczny festiwal przedstawimy kompozycję naszego Gościa – będzie to Koncert skrzypcowy ZOOM, który poznamy (pierwsze wykonanie w Kielcach!) w interpretacji Anny Zielińskiej, młodej i utalentowanej skrzypaczki, prywatnie córki kompozytorki.

A oto jak objaśnia swój wykład Lidia Zielińska:
Wykład dotyczy fenomenu dźwięku, jego właściwości fizycznych oraz związku z psychologią i fizjologią człowieka. Mowa w nim także o sposobach trwania i strukturowania dźwięków, prowadzących czasem do powstania muzyki, kiedy indziej do wywołania transu, a także o dominacji określonych struktur, innych w muzyce rytualnej, innych w muzyce pop, ludowej, klasycznej, w różnych kręgach kulturowych. Wykład zawiera liczne przykłady dźwiękowe i muzyczne, również takie, które możliwe są dzięki nowym technologiom komputerowym (np. time stretching, morphing), a ilustrują – paradoksalnie, a być może przewrotnie – tezę, że kompozytor powinien czuć się raczej odkrywcą, niż twórcą.

Bardzo polecamy to spotkanie, które będzie urozmaicone m.in. fragmentami muzyki i ilustracjami z zastosowaniem technik multimedialnych.

WSTĘP WOLNY