W dniach 24 – 27 września odbędzie się już po raz piąty Ogólnopolskie Forum Gmin Cysterskich, tym razem w Wąchocku. Do udziału w tym projekcie organizatorzy zaprosili również Orkiestrę Kameralną Filharmonii Świętokrzyskiej, która wystąpi w repertuarze muzyki barokowej. Utwory wokalne wykona znana sopranistka – Bożena Harasimowicz, a całością pokieruje Jacek Rogala. Mamy nadzieję, że koncert znakomicie wpisze się w ideę przedsięwzięcia, pomyślanego jako „ukazanie wielowiekowej łączności kulturowej wszystkich krajów naszego kontynentu” – nie tylko poprzez zwiedzanie klasztorów cysterskich. Przede wszystkim jest to specyficzna wyprawa w poszukiwaniu duchowości cysterskiej.

BOŻENA HARASIMOWICZ
Ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne w gdańskiej Akademii Muzycznej (1989) w klasie śpiewu prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. II nagrody na konkursie im. A. Dworzaka w Karlowych Varach (1986), VI miejsca na Międzynarodowym Konkursie im. J.S. Bacha w Lipsku (1988), finalistka Konkursu ARD w Monachium (1992). Nagrodzona także Medalem Prezydenta Miasta Gdańska w dowód uznania za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2005). Występowała w kraju i za granicą z wieloma znanymi i cenionymi dyrygentami, śpiewając na takich scenach, jak: Filharmonia Narodowa, NOSPR w Katowicach, Filharmonia w Berlinie, Monachium, orkiestra NDR w Hamburgu, Orkiestra Radiowa w Bratysławie, Filharmonia w Belgradzie, Hunter College w Nowym Jorku, Estonia Concert Hall w Tallinie, Musikverein we Wiedniu, Teatro Real w Madrycie, Chicago Symphony Orchestra. Na jej repertuar składają się przede wszystkim wielkie dzieła wokalno-instrumentalne, oratoria, msze, kantaty, motety, psalmy, dzieła symfoniczne, operowe, a także pieśni z towarzyszeniem fortepianu i orkiestry. Od 1997 stale współpracuje z wybitnym polskim kompozytorem i dyrygentem - Krzysztofem Pendereckim (europejska premiera Siedem Bram Jerozolimy Filharmonia Narodowa pod dyr. K. Korda), wykonując jego utwory w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Dokonała również kilku wersji płyt CD i DVD z utworami K.Pendereckiego wydanymi przez NAXOS oraz CDAccord (m.in. Credo i Siedem Bram Jerozolimy - płyta nagrodzona Fryderykiem 2001 w kategorii Muzyka Współczesna). Współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie jako solistka. Zajmuje się także pedagogiką wokalną – jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz prowadzi kursy mistrzowskie dla studentów wokalistyki.

góra