Zapraszamy na koncert pełen tak porywających, egzotycznych brzmień i oszałamiających rytmów, jak tylko może być muzyka hiszpańska: gorąca, z domieszką zmysłowych argentyńskich tang i - czasem zabawnych a innym razem tęsknych - pieśni rodem z Wenezueli. A wszystko to autentyczne, nie żadne tam podróbki, bowiem gwiazdą wieczoru będzie równie żywiołowa i uwodzicielska Beatriz Blanco - Wenezuelka mieszkająca od dłuższego czasu w Polsce, która w jednej chwili potrafi się wcielić w rolę zalotnej Carmen, by za chwilę czarować nastrojową piosenką z meksykańskiego puebla. Artystka wystąpi z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego, a także w solowym repertuarze, gdzie akompaniować będzie sobie na quatro – małej czterostrunowej gitarze.

BEATRIZ BLANCO
Urodziła się w Caracas, w Wenezueli. W wieku czterech lat uczyła się gry na cuatro, wenezuelskiej narodowej odmianie gitary, a jako ośmiolatka rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Esquela Superior de Musica „Jose Angel Lamas”. Była również członkiem renomowanych wenezuelskich zespołów wokalnych, m.in. Kameralnego Zespołu Wokalnego Uniwersytetu Caracas i „Madrigalistas de Aragua”. Uczęszczała do szkoły tańca nowoczesnego zespołu „Taller de Danza Contemporanea de Caracas”, z którym następnie występowała. Naukę śpiewu klasycznego podjęła za radą znakomitej nauczycielki śpiewu Very Rosza. W Polsce mieszka od 1982. Studiowała śpiew w Akademiach Muzycznych – w Krakowie w klasie prof. Heleny Łazarskiej oraz w Warszawie w klasie prof. Kazimiery Goławskiej. Współpracuje z teatrami operowymi, m.in. z Warszawską Operą Kameralną. Z zespołem Teatru Wielkiego w Warszawie brała udział w premierowych przedstawieniach dzieła J. Bruzdowicz w Barcelonie, sali UNESCO w Paryżu oraz w ramach Olimpiad Kulturalnych w 1992. Wraz z gitarzystami Leszkiem Potasińskim i Markiem Walawenderem założyła zespół Solo Tres wykonujący muzykę hiszpańską i latynoamerykańską. W 1995 zadebiutowała w roli Carmen w Operze Śląskiej w Bytomiu. Oprócz klasycznego repertuaru operowego występuje również w musicalach. Jest wybitną wykonawczynią muzyki ludowej krajów Ameryki Łacińskiej, a także znawcą i popularyzatorem kultury Ameryki Południowej, zwłaszcza swojej dawnej ojczyzny.Ambasador Wenezueli w Polsce, Daniela Sokolovitch, nazwała artystkę „ambasadorem kultury wenezuelskiej w Polsce”. Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia i jest częstym gościem w Telewizji Polskiej. Zajmuje się także działalnością pedagogiczną, prowadząc w Akademii Muzycznej zajęcia z fonetyki języka hiszpańskiego.

JACEK KRASZEWSKI
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Witolda Krzemieńskiego. Jako dyrygent debiutował już podczas drugiego roku studiów na koncertach symfonicznych z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej. W latach 1978-92 związany był z Operą i Operetką w Szczecinie, najpierw jako skrzypek i dyrygent, a następnie jej dyrektor naczelny i artystyczny. Współpracował również jako kierownik muzyczny i aranżer z teatrami dramatycznymi. Równolegle prowadził działalność koncertową jako dyrygent Filharmonii Szczecińskiej. Był inicjatorem i organizatorem Festiwalu Muzyki Współczesnej Młoda Muzyka Polska. Od 1994 współpracuje z Polską Operą Telewizyjną we Wrocławiu, z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu oraz z zespołem Ballet Classique de Paris, zaś od 1998 prowadzi polsko-niemiecką orkiestrę młodzieżową "Pomerania". W Telewizji Polskiej opracowuje programy poświęcone operze, baletowi i muzyce symfonicznej.

góra