24 listopada 2015, wtorek, g. 18.30, sala kameralna

NOWA PODRÓŻ ZIMOWA

MARCIN ZDUNIK wiolonczela
ALEKSANDER DĘBICZ fortepian

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wiolonczelista Marcin Zdunik i pianista Aleksander Dębicz to wybitni wykonawcy muzyki klasycznej, którzy w swych najnowszych przedsięwzięciach artystycznych realizują potrzebę wyjścia poza ograniczenia wynikające z zapisu nutowego utworów. Ich wspólną pasją jest improwizacja. Duet rozpoczął swą działalność w 2014 roku Nowa podróż zimowa (tytuł koncertu nawiązuje do słynnego cyklu pieśni Franciszka Schuberta Winterreise) stanowi symboliczną wędrówkę przez różne odcienie muzycznego romantyzmu. Wyruszając w nią, wykonawcy chcą odpowiedzieć na dojmujący brak romantycznej ekspresji w komponowanej obecnie muzyce. Program zbudowany został wokół formy pieśni, ale potraktowanej niekonwencjonalnie. Muzycy nawiązali bowiem do idei „pieśni bez słów”, w której głos ludzki zastępuje instrument. Nowa podróż – nowe znaczenia i przeżycia…

MARCIN ZDUNIK
Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w klasie A. Bauera. Koncertuje na całym świecie, często prezentując własne opracowania i kompozycje. Współpracuje ze znakomitymi zespołami oraz wybitnymi muzykami. Współpraca z Januszem Wawrowskim zaowocowała skomponowaniem przez Marcina równorzędnego głosu wiolonczeli do Kaprysów Paganiniego. Jest laureatem konkursów krajowych i zagranicznych; w 2007 na VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie zdobył I nagrodę, Grand Prix za wybitne wykonanie Koncertu wiolonczelowego Lutosławskiego oraz 9 innych nagród. W 2008 w Bratysławie otrzymał tytuł New Talent, a w następnym roku TVP Kultura uhonorowała go nagrodą Gwarancja Kultury 2009. Jego debiutancka płyta nagrana z Orkiestrą Wratislavia (kier. J. Stanienda), zawierająca m.in. 2 koncerty wiolonczelowe J. Haydna, otrzymała Fryderyka 2010. Gra na wiolonczeli wykonanej przez Wojciecha Topę.

ALEKSANDER DĘBICZ
Wszechstronny pianista i improwizator, poruszający się swobodnie w różnorodnych stylach muzycznych. Zwycięzca międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. Jest związany ekskluzywnym kontraktem artystyczny z wytwórnią Warner Music Poland. Jego muzyczne poszukiwania obejmują nie tylko działalność solową, lecz także kameralistykę. Muzyk współpracuje z wyróżniającymi się artystami młodego pokolenia, m.in. ze śpiewaczką Wandą Franek, wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, saksofonistą Wojciechem Psiukiem oraz zespołem #Ensemble. Nie stroni od występowania ze śpiewakami oraz z wokalistami ze sceny muzyki rozrywkowej. Bierze również udział w projektach pozostających w stylistyce muzyki jazzowej oraz popowej.