24 listopada 2020, wtorek, g. 18.30, sala kameralna

RECITAL BĘDZIE DOSTĘPNY WIECZOREM, 25.11.20 NA KANALE YOUTUBE

MISTRZOWSKI RECITAL WOKALNY

JOANNA WOŚ sopran
ARTUR JAROŃ fortepian

W programie:
G. DONIZETTI, V. BELLINI, G. VERDI, G. PUCCINI, S. RACHMANINOW


W recitalu wystąpi znakomita sopranistka – Joanna Woś. Artystka dysponuje nieskazitelnie czystym intonacyjnie głosem o bardzo szerokiej skali (sięgającej swobodnie F trzykreślnego), pozwalającym brawurowo wykonywać nawet najtrudniejsze partie koloraturowe, zachowując przy tym wyjątkowe brzmienie i finezyjny styl bel canto. Jest laureatką prestiżowych konkursów i festiwali wokalnych, m. in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Bilbao i wielokrotną zdobywczynią Złotych Masek – nagrody krytyków muzycznych. W programie zabrzmią arie z oper kompozytorów I połowy XIX w. – G. Donizettiego, V. Belliniego, G. Verdiego. G. Pucciniego, a także Siergieja Rachmaninowa zmarłego w 1943 roku kontynuatora rosyjskiej tradycji romantycznej.
Joannie Woś towarzyszyć będzie na fortepianie Artur Jaroń – dyrektor ZPSM w Kielcach oraz Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

JOANNA WOŚ
Nazywana królową włoskiego bel canta. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Jadwigi Pietraszkiewicz. Laureatka najważniejszych konkursów wokalnych w Polsce oraz zdobywczyni I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Bilbao. Debiutowała partią tytułową w Łucji z Lammermooru G. Donizettiego w Teatrze Wielkim w Łodzi, pozostając solistką tego teatru. Współpracuje z Operami: Narodową, Krakowską, Bałtycką, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Filharmonią Narodową i Filharmonią Krakowską. Występuje z wybitnymi dyrygentami. Śpiewała m. in. z R. Brusonem, S. Licitra, S. Fisichelli, G. Bradley, P. Beczałą, A. Rucińskim. Gościła w Alte Oper Frankfurt, Deutsche Oper Berlin, Akademickim Teatrze Opery i Baletu w Nowosybirsku, Auditorium w Rzymie, Centrum Galiny Wiszniewskiej w Moskwie, Operze Narodowej w Wilnie, Operze Narodowej w Zagrzebiu oraz na innych scenach operowych i salach koncertowych – w Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Szwajcarii, Rosji i Francji. Na koncie artystycznym ma nagrania płyt z Kevinem Kennerem (recital arii z 18. oper Księcia J. M. Poniatowskiego) i Markiem Drewnowskim (Pieśni Chopina). Występowała m.in. z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną w Royal Hall w Londynie, podczas Festiwalu Operowego w szwajcarskim Saint Moritz (Anna Bolena Donizettiego). W 2013 przedstawieniem Anny Boleny otworzono scenę Teatru Wielkiego w Łodzi, w którym wcieliła się w tytułową postać. Za kreację Anny Boleny otrzymała nagrodę dziennikarzy Złotą Maskę za najlepszą rolę wokalno-dramatyczną sezonu 2012/2013. Oprócz tego kreowała postaci m.in.: Magdy w La Rondine, Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie, Musette w La Bohema, Gildy w Rigoletcie; partie tytułowe w Łucji z Lammermoor, Lukrecji Borgii, Orfeuszu i Eurydyce, Traviacie, w Marii Stuardzie. Artystka występuje również w repertuarze koncertowym obejmującym wiele znaczących dzieł.


ARTUR JAROŃ
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu Ireny Sijałowej-Vogel, następnie studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim w klasie Anatolija Kardaszowa. Odbył kursy mistrzowskie pod kierunkiem Wiery Gornostajewej i Güntera Ludwiga. Prowadzi działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował z większością polskich orkiestr na czele z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Koncertował w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, na Litwie, Łotwie i Ukrainie. Współpracował z gronem wybitnych polskich dyrygentów, jak: Jerzy Maksymiuk, Jerzy Salwarowski, Marek Pijarowski, Agnieszka Duczmal, Tadeusz Wojciechowski. Jako kameralista koncertował m.in. z Teresą Żylis-Garą, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Adamem Zdunikowskim, Gwendolyn Bradley, Stefanią Toczyską. Stale współpracuje ze skrzypaczką Ludmiłą Worobec-Witek, z którą występował we Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Ukrainie, Słowacji, Szwecji, Włoszech, Austrii i USA. W 2005 wystąpili wspólnie z recitalem w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt z muzyką solową i kameralną. Wśród dokonanych przez artystę nagrań znajduje się wyjątkowy rarytas – rzadko wykonywany i nagrywany Koncert na fortepian i skrzypce F. Mendelssohna-Bartholdy’ego. Jest dyrektorem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną „Salon Muzyki Kameralnej” w Kielcach. Za działalność artystyczną i organizatorską otrzymał szereg prestiżowych nagród. Był jurorem w konkursach pianistycznych: A.M.A. Calabria we Włoszech, M. Moszkowskiego w Kielcach, T. Leszetyckiego w Łańcucie.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga


strona główna

Listopad 2020