Filharmonia Świętokrzyska oficjalnie rozpoczyna nowy sezon artystyczny koncertem z udziałem znakomitej skrzypaczki, laureatki m.in. XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – Agaty Szymczewskiej, którą gościć będziemy na naszej estradzie już po raz drugi. Artystka wykonana niesłychanie trudny zarówno pod względem technicznym jak i interpretacyjnym utwór uznany za jedno z największych arcydzieł literatury skrzypcowej. Będzie to Koncert D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa, dedykowany wirtuozowi skrzypiec i zarazem serdecznemu przyjacielowi kompozytora – Józefowi Joachimowi. Po przerwie zaprosimy Państwa na Odwieczne pieśni Mieczysław Karłowicza. Dzieło, poprzedzone autorskim mottem: „Oto stoję przed wami, by zanieść skargę na los swój”, opisuje w tryptyku symfonicznym, według jednych – rozterki życiowe, według innych – przeżycia kompozytora z tatrzańskich wędrówek. Nazwy poszczególnych części wyraźnie określają program utworu: Pieśń o wiekuistej tęsknocie, Pieśń o miłości i śmierci, Pieśń o wszechbycie. Odwieczne pieśni do dziś należą do najbardziej przejmujących utworów w historii naszej muzyki.

AGATA SZYMCZEWSKA
Ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od 2004 studiuje w Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna. Jest laureatką: XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (2006), Lotos Gdańsk Classic Prize (2005), Międzynarodowego Konkursu Concerto Competition w Calgary (2003) i Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. A. Yampolskiego w Moskwie (2006). Koncertowała m.in.: w Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Concertgebouw w Amsterdamie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Teatrze Bolshoi w Moskwie, a także w Chinach, Japonii, Kanadzie oraz Izraelu. Wystąpiła z wieloma wybitnymi orkiestrami (Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna FN, Lahti Symphony Orchestra, Vilnius State Symphony Orchestra, NOSPR, Orkiestra Kameralna PR Amadeusz), pod znakomitymi batutami (K. Penderecki, A. Boreyko, A. Wit, J. Maksymiuk, S. Sondeckis, M. Atzmon, J. Kasprzyk, J. Krez). Była koncertmistrzem orkiestry Seiji Ozawy podczas tournée po Japonii i Chinach (2005). Od wielu lat uczestniczy w prestiżowej Summer Music Academy w Szwajcarii, gdzie pracuje pod kierunkiem, m.in. Pameli Frank, Nobuko Imai, Sadao Harada, Roberta Manna. Stypendystka fundacji m.in. Yehudi Menuhin Live Music Now, Gerd-Bucerius Stipendium der Deutsche Stiftung Musikleben, Gundlach Musikpreis w Hannoverze. Otrzymała Paszport Polityki, nagrodę TVP Kultura w kat. Muzyka Poważna oraz dwa Fryderyki. W b.r. wystąpiła z K. Zimermanem, K. Danczowską, R. Groblewskim i R. Kwiatkowskim, wykonując kwintety fortepianowe G. Bacewicz, co zaowocowało nagraniem płyty dla wytwórni Deutsche Grammophon. Gra na skrzypcach A. Stradivariusa (ca 1680) użyczonych przez Niemiecką Kolekcję Instrumentów Muzycznych.
Artystka jest reprezentowana przez Impresariat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

góra