W maju br. w Radziejowicach zakończyły się przesłuchania finałowe IX Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla młodych wykonawców, który organizuje od roku 1992 Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Udział w konkursie biorą uczniowie szkół muzycznych II stopnia oraz studenci akademii muzycznych. Uczestnicy wykonują najbardziej wartościowe utwory reprezentujące różnorodne style i techniki kompozytorskie, a szczególny nacisk położony jest na muzykę powstałą po roku 1970.
Podczas tegorocznych zmagań nagrody w kategorii studentów uczelni muzycznych otrzymali m.in. Katarzyna Hajduk-Konieczna oraz Przemysław Wojciechowski. Jury w składzie: Andrzej Kosowski (przewodniczący), Jacek Rogala, Dagna Sadkowska i Anna Dorota Władyczka, przyznało także wyróżnienia i nagrody pozaregulaminowe. W kategorii studentów uczelni muzycznych trzy równorzędne wyróżnienia, podzielone między laureatów i ich pedagogów zdobyła m.in. Magdalena Marta Nędzi (flet), studentka Krystyny Gołaszewskiej. Nagrody pozaregulaminowe – zaproszenie do udziału w koncercie kameralnym w Filharmonii Świętokrzyskiej – trafiły do Magdaleny Marty Nędzi, Katarzyny Hajduk-Koniecznej oraz Przemysława Wojciechowskiego Magdalena M. Nędzi jest absolwentką Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu, od tego roku będzie studentką III roku Uniwersytety Muzycznego w Warszawie w klasie Krystyny Gołaszewskiej oraz Hochschule für Musik w Berlinie w klasie Benoît Fromangera. Młodej wykonawczyni akompaniować będzie na fortepianie Tomasz Januchta – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie (klasa Bronisławy Kawalli i Jana Ekiera).
Przemysław Wojciechowski ukończył PSM I st. w Radomsku i PSM II st. w Piotrkowie Tryb. Obecnie studiuje pod kierunkiem Klaudiusza Barana na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym. Do czasu ukończenia szkoły średniej zdobył ponad 30 nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach.
Katarzyna Hajduk–Konieczna ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina oraz studia podyplomowe w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli. W Radziejowicach zdobyła nagrodę główną.
Zaproszeniem do udziału w koncercie w Filharmonii Św. uhonorowani zostali – zdaniem dyrektora Jacka Rogali, członka jury – najlepsi. Co więcej, zarówno jurorzy konkursu jak i ich pedagodzy, pokładają w młodych artystach duże nadzieje na przyszłość. Czeka nas zatem fascynujący wieczór z wykonawcami pełnymi muzycznej energii i blasku, ze świeżym spojrzeniem na starannie dobrany program.



MAGDALENA MARTA NĘDZI
Jest absolwentką Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu (klasa Joanny Popek). Od października br. będzie studentką trzeciego roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Krystyny Gołaszewskiej oraz studentką Hochschule für Musik w Berlinie w klasie Benoit Fromangera. Brała udział w kursach mistrzowskich z wybitnymi flecistami, takimi jak: Pierre-Yves Artaud, Walter Auer, Andrea Lieberknecht, Anette Maiburg, Patrick Gallois, Philippe Bernold, Ian Clarke, Clare Southworth, Janos Balint, Zbigniew Kamionka, Urszula Janik, Elżbieta Dastych-Szwarc, Krzysztof Malicki. Jest laureatką licznych konkursów krajowych i międzynarodowych, zarówno solistycznych, jak i zespołowych, a także stypendystką m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Hans und Eugenia Jütting-Stiftund Stendal.

TOMASZ JANUCHTA
Urodził się w Białymstoku. W rodzinnym mieście ukończył Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Naukę kontynuował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – klasie fortepianu pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalli i prof. Jana Ekiera, a kompozycję pod kierunkiem prof. Zbigniewa Rudzińskiego. Przez wiele lat zajmował się aktywnie grą kameralną, pracując m. in. jako akompaniator w białostockiej filii Akademii Muzycznej w Warszawie. Obecnie uczy improwizacji fortepianowej i czytania a vista w szkołach muzycznych w Warszawie. Przez kilka lat współpracował z Centrum Edukacji Artystycznej, prowadząc warsztaty z improwizacji fortepianowej dla nauczycieli.

PRZEMYSŁAW WOJCIECHOWSKI
Należy do grona najwybitniejszych akordeonistów młodego pokolenia; do ukończenia szkoły średniej został laureatem ponad 30 nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych.
Jest absolwentem PSM I st. im. Grażyny Bacewicz w Radomsku (klasa akordeonu mgr Macieja Kowalczyka) oraz PSM II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (klasa akordeonu mgr Daniela Baranowskiego). Obecnie studiuje pod kierunkiem prof. Klaudiusza Barana na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonali na warsztatach i kursach w kraju i za granicą, m.in. w Miętnem, Pabianicach, Warszawie i Arosa (Szwajcaria).
Za szczególne osiągnięcia artystyczne został uhonorowany stypendiami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego. W 2011 wygrał konkurs o stypendium Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, a także Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności za najwyższą średnią po I roku studiów. W 2012 otrzymał prestiżowe koreańskie stypendium Dongsan Research Foundation oraz Pro Polonia Society. Koncertuje jako solista i kameralista w Polsce i za granicą, m.in.: w Chinach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Italii, na Ukrainie, Słowacji i Węgrzech.
We wrześniu 2011 wziął udział w prawykonaniu Symfonii nr 1 Andrzeja Krzanowskiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Lukasa Visa na 54. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.
Na początku tego roku został zaproszony przez hiszpański zespół Zahir Ensemble do nagrania utworu La Memoria del Agua Cèsara Camarero. Nagranie to znajdzie się na monograficznej płycie kompozytora.

KATARZYNA HAJDUK-KONIECZNA
Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. Jerzego Romaniuka oraz as. Ramiro Sanjineza, a także studia podyplomowe (fortepian) w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli w klasie prof. Jana Michielsa (stypendystka Ministerstwa Kultury Flandrii).
Jest laureatką IX Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach – nagroda główna, 2012; Student Expo w Brukseli – w kategorii artystycznej (jako członek duetu fortepianowego„Conludium” wraz z Tomaszem Koniecznym) – II miejsce, 2009; XII Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie – w kategorii „Trio i kwartet” – III miejsce, 2008; Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim – II nagroda, 2003.
Brała udział w licznych kursach i warsztatach pianistycznych, pracując pod okiem autorytetów w dziedzinie pianistyki: m.in. w 25 International Bartok Seminar and Festival w Szombathely (Węgry), w Warsztatach Pianistycznych „Szkoła Mistrzów Fortepianu” w Inowrocławiu, w Warszawskich Warsztatach Pianistycznych (stypendium dla najlepszego uczestnika na kurs w Gold Country Piano Institute w Nevada City w 2003).
W swoim dorobku artystycznym ma również występy jako solistka z orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz Koninklijke Muziekkapel van de Gidsen w Brukseli. Koncertowała także za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, we Włoszech. Od lipca 2012 należy do członków Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.