Roman Statkowski (1859-1925) pozostawił po sobie wiele utworów fortepianowych, orkiestrowych, kameralnych, pieśni, a także dwie opery. W swojej muzyce, wiernej konwencji XIX-wiecznej, nawiązywał niekiedy do Chopina, choć można także zauważyć wpływy Rachmaninowa oraz Debussy’ego. Podkreślano w niej zmysł liryczny i rozumienie problemów pianistycznych.
Jednak przez wiele lat muzyka tego kompozytora, pedagoga, a zarazem publicysty była nieobecna w życiu koncertowym. Czy słusznie – przekonamy się na kolejnym koncercie Świętokrzyskich Dni Muzyki. Wystąpi wówczas z repertuarem kameralnym utalentowana pianistka, Barbara Karaśkiewicz. W jej interpretacji wysłuchamy kilka utworów, które znalazły się również w dwupłytowym wydawnictwie fonograficznym zawierającym wszystkie dzieła fortepianowe Statkowskiego, a nagranym przez artystkę w 150. rocznicę urodzin kompozytora. Oba krążki zebrały entuzjastyczne recenzje, co zdaje się potwierdzać słuszność wyborów młodej pianistki, której zapał i talent ożywiły zapomniane dzieła. Może więc warte są tego, by pojawiały się częściej na estradach?


BARBARA KARAŚKIEWICZ
Urodziła się w Krynicy. W rodzinnym mieście rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat pod kierunkiem Krystyny Jarząbek. Następnie uczyła się w Państwowym Liceum Muzycznym w Łodzi w klasie fortepianu mgr Krystyny Niemiec-Jawis i prof. Rajmunda Ambroziaka. Studia pianistyczne odbywała w klasie fortepianu prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy oraz w klasie kameralistyki prof. Urszuli Musialskiej w Akademii Muzycznej w Katowicach, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Umiejętności pogłębiała podczas studiów podyplomowych u prof. Wojciecha Świtały w macierzystej Alma Mater. Jest laureatką, m.in.: IV Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Łodzi oraz Nagrody dla Najlepszego Polaka ufundowanej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, „Estrady Młodych” XXIX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworów K. Szymanowskiego, XXVII i XXVIII Konkursu na Stypendia Artystyczne im. F. Chopina w Warszawie, I Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, Konkursu Muzyki XX wieku w Warszawie, Ogólnopolskiego Konkursu im. W. A. Mozarta w Gdańsku. Pianistka występuje w salach koncertowych Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Czech, Estonii, Mołdawii, Macedonii, Meksyku, wykonując recitale fortepianowe, muzykę kameralną oraz koncerty symfoniczne.
Dysponuje szerokim repertuarem solistycznym, a także kameralnym, obejmującym utwory od baroku po muzykę współczesną. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje utwory kompozytorów polskich, sięgając chętnie po utwory zapomniane lub rzadko wykonywane.
Dokonała nagrań wszystkich utworów fortepianowych Romana Statkowskiego na dwóch płytach (2005, 2008). Ostatnio nagrała utwory fortepianowe współczesnego brytyjskiego kompozytora Michaela Garretta (2009), inspirowane jazzem i folklorem szkockim.
wstecz

góra