W programie kolejnego koncertu karnawałowego nie może zabraknąć George’a Gershwina i jego fantastycznej muzyki. Nigdy dość przypominania i delektowania się takimi utworami, jak: Uwertura kubańska z charakterystycznymi dla orkiestr karaibskiej wyspy instrumentami perkusyjnymi, cudownej Porgy and Bess słuchanej z entuzjazmem pod wszystkimi szerokościami geograficznymi, czy wreszcie Błękitnej rapsodii – dzieła, które sprawiło, że z dnia na dzień Gershwin stał się człowiekiem bogatym i sławnym.
Solistą koncertu będzie jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia – Hubert Salwarowski, natomiast Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej dyrygować będzie maestro Jerzy Salwarowski.


HUBERT SALWAROWSKI
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach (klasa prof. A. Jasińskiego). Umiejętności doskonalił na kursach w Dusznikach-Zdroju (T. Szebanowa), Academii Musicale Chigiana w Sienie (P. Badura-Skoda, M. Campanella i J. Achucarro), w Buckow i Puigcerdzie (O. Yablonskaya). Był stypendystą w The Juilliard School w Nowym Jorku (klasa mistrzowska O. Jablonskiej), w Letniej Akademii Wyższych Studiów Gry Fortepianowej w Merano (klasa L. Natochennego) oraz Towarzystwa im. F. Chopina, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Katowice. Jest laureatem pierwszych nagród, m.in.: Międzynarodowego Konkursu im. Marii Canals w Barcelonie 1995, Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku 1999, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego na fortepian z orkiestrą w Cantu (Włochy) 2001, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Puigcerda (Hiszpania) 2003. Debiutował jako solista z orkiestrą w wieku lat siedemnastu i od tego czasu współpracuje z orkiestrami w Polsce i za granicą; koncertował w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, Egipcie, Belgii, Austrii, Niemczech i USA. Jest pedagogiem w Akademii Muzycznej oraz Liceum Muzycznym w Katowicach.


JERZY SALWAROWSKI
Urodził się w Krakowie i tam ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie kompozycji u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygentury u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u F. Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I i II konkursu w Katowicach (I nagroda i nagroda krytyki muzycznej), w Sienie (I nagroda) i Budapeszcie (zwycięstwo). Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i Ameryce, współpracuje z czołowymi orkiestrami (z którymi dokonał wielu nagrań archiwalnych i odbył wiele tournée koncertowych w Europie) i operami w Polsce. Znajdował się w gronie dyrygentów licznych festiwali, m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Flandryjski, Pražske Jaro i Millenium Pace. Jego dyskografia zawiera wiele nagrań archiwalnych oraz płyt nagranych dla firm zagranicznych, często nagradzanych. (Złota Płyta w 1994 - album płytowy z muzyką G. Gershwina, Słynne Kaprysy - nominacja do nagrody Fryderyk ‘98, III Koncert fortepianowy Prokofiewa – nominacja do nagrody Fryderyk 2002). Wiosną 2003 poprowadził gościnnie wykłady w Towson University Baltimore oraz Central Washington University w Ellensburgu. W 2008 został zaproszony przez Narodową Orkiestrę z Rio de Janeiro i dyrygował na koncercie z muzyką Moniuszki, Chopina i Mendelssohna. Obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej oraz kieruje Zakładem Dyrygentury w Akademii Muzycznej w Poznaniu (profesor zwyczajny). Jesienią 2009 odbył wraz z Częstochowskimi Filharmonikami serię koncertów w Niemczech. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył artystę Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”






góra