28 kwietnia 2017, piątek g. 19.00, sala koncertowa

ALBUM POLSKI

ROMAN LASOCKI skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

S. MONIUSZKO Uwertura fantastyczna Bajka
K. SZYMANOWSKI II Koncert skrzypcowy op. 61***
M. KARŁOWICZ Symfonia e-moll op. 7 Odrodzenie

*** utwór wyłoniony w plebiscycie maturzystów programu IMIT Filharmonia – ostrożnie, wciąga!

Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!

kup bilet on-line



W pierwszej części koncertu usłyszymy dwa utwory. Na początek żelazna pozycja w repertuarze orkiestr – wspaniały utwór polskiej XIX-wiecznej symfoniki – Uwertura fantastyczna Bajka, której twórca – Stanisław Moniuszko nadał podtytuł Opowieść zimowa.
II Koncert skrzypcowy ukończony został w 1933 roku – Szymanowski pracował nad nim w Atmie w Zakopanem. Dzieło jasne i pogodne, utrzymane jest w klimacie góralskim. Kompozytor zadedykował go swojemu przyjacielowi – skrzypkowi Pawłowi Kochańskiemu. Koncert składa się z dwóch ogniw przedzielonych kadencją napisaną przez Pawła Kochańskiego. Prawykonanie utworu odbyło się 6 października 1933 roku w Filharmonii Warszawskiej z udziałem Pawła Kochańskiego jako solisty i pod dyrekcją Grzegorza Fitelberga. Niestety, znakomity skrzypek trzy miesiące później zmarł w Nowym Jorku, nie doczekawszy obiecanej amerykańskiej premiery dzieła.
Na zakończenie usłyszymy Symfonię e-moll op. 7 napisaną 1902 roku, którą Karłowicz nazwał Odrodzeniem. Jest to monumentalne dzieło opatrzone komentarzem literackim pochodzącym od kompozytora, pełne dramatycznych brzmień i ciemnych barw instrumentów. Symfonię kończy chorałowy hymn odrodzenia.
Solistą będzie wybitny skrzypek i pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, honorowy profesor Akademii Smyczkowej w Hamburgu – Roman Lasocki. Orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.


ROMAN LASOCKI
Ukończył z wyróżnieniem PWSM w Łodzi w klasie prof. F. Jamrego. Naukę kontynuował u wielkich mistrzów wiolinistyki; brał także udział w kursach mistrzowskich. Występował na liczących się estradach koncertowych świata, m.in. w paryskiej Salle Gaveau, wiedeńskiej Bősendorfer Saal, nowojorskiej Carnegie Hall oraz w największych centrach koncertowych Europy, Azji, USA i Kanady i uczestniczył w renomowanych festiwalach muzycznych. W artystycznym dossier ma dzieła jemu zadedykowane ponad 30 wybitnych kompozytorów polskich. Nagrał wiele płyt dla wytwórni polskich i zagranicznych. Nagrywał także dla Polskiego Radia i niezliczonych radiofonii zagranicznych. Jego nagranie II Koncertu skrzypcowego K. Szymanowskiego z filharmonikami śląskimi pod batutą K. Stryji odnotowane zostało w wydawnictwie 1001 albumów muzyki klasycznej (w angielskim oryginale miało tytuł 1001 nagrań muzyki poważnej, które musisz usłyszeć, zanim umrzesz). O grze muzyka z wielkim uznaniem wypowiadał się m.in. W. Lutosławski. Partitę Mistrza artysta wykonywał blisko 70 razy, a nagrania jego i filharmoników śląskich zostały świetnie przyjęte przez krytykę polską i zagraniczną. Ceni go się jako dydaktyka (profesor zwyczajny UMFC w Warszawie oraz profesor AM w Katowicach, także promotor i recenzent prac doktorskich, habilitacyjnych). Juror i przewodniczący jury w polskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Za wybitne osiągnięcia artystyczne został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Polskiego Radia, nagrodą Złotego Ekranu, nagrodami Ministra Kultury, a także medalem Gloria Artis. Blisko ćwierć wieku grał na instrumencie będącym włoską kopią Magginiego, obecnie koncertuje na skrzypcach o nazwie „Roman Lasocki”, dziele wybitnego polskiego lutnika Stanisława Króla.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej

strona główna

Kwiecień 2017