Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki wypełnią dzieła klasyków: Josepha Haydna i Ludwiga van Beethovena. Jako pierwszy utwór Orkiestra wykona I Symfonię d-dur Haydna, niespełna 15-minutową kompozycję, składającą się z trzech skontrastowanych części.
Nasze spotkanie uświetni występ Pawła Wakarecego – wybitnego pianistę młodego pokolenia. Artysta jest zdobywcą najwyższych trofeów na krajowych i międzynarodowych konkursach, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010 otrzymał nagrodę specjalną dla najlepszego Polaka oraz wyróżnienie. W jego interpretacji usłyszymy III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 L. van Beethovena, dzieło zapowiadające okres romantyzmu.
Na zakończenie wieczoru zaś przygotowaliśmy ... niespodziankę. Będzie to symfonia Haydna, efekt pobytu kompozytora w Anglii i tamże określana jako The Surprise czyli Niespodzianka, ale w Niemczech i Polsce znana pod nazwą Mit dem Paukenschlag – Z uderzeniem w kocioł. Niespodzianką jest nagłe uderzenie w kocioł, którym – jak głosi wieść gminna – Haydn budził przysypiające na koncercie damy. Jesteśmy pewni, że na naszym koncercie uwaga publiczności nawet na moment nie osłabnie, tym bardziej iż nad całością czuwać będzie Piotr Borkowski, znany dyrygent, obecnie pracujący na stanowisku dyrektora artystycznego nowopowstałej Filharmonii Gorzowskiej.


PAWEŁ WAKARECY
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń. Wcześniej kształcił się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu w klasie fortepianu Ewy Skarżewskiej.
Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych dla dzieci i młodzieży: Żagań (1996), Gorzów Wlkp. (1998), Jelenia Góra (1999), Szafarnia (2001), Konin (2002), Siedlce (2002), Kraków (2003). Jest laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009), uhonorowano go również wyróżnieniem oraz nagrodą specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia; w 2012 otrzymał z rąk Ministra Kultury stypendium programu „Młoda Polska”.
Występował w Polsce i za granicą – w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Belgii, Chinach, Japonii. Jako solista koncertował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Sinfonia Baltica, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Rosyjską Orkiestrą Kameralną z Sankt Petersburga, Litewską Orkiestrą Kameralną, zespołem Multikamerata oraz orkiestrami wielu filharmonii.
Pracował m. in. pod batutą Antoniego Wita, Zygmunta Rycherta, Jerzego Salwarowskiego, Łukasza Borowicza, Tadeusza Wojciechowskiego, Wojciecha Rodka, Mario Kosika, Mitsuyoshi Oikawy i innych.



PIOTR BORKOWSKI
Po ukończeniu Akademii Muzycznej w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem) w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeya, został asystentem w Katedrze Dyrygentury macierzystej uczelni, gdzie również otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych. Studia dyrygenckie kontynuował w Wiedniu pod kierunkiem Hansa Grafa oraz w Accademia Musicale Chigiana w Sienie u Myung Whun Chung’a i Ilyi Musina, gdzie otrzymał Diploma di Merito.
W konkursie na stanowisko asystenta Boston Symphony Orchestra zakwalifikował się do ścisłego finału. W 1995 uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim „Antonio Pedrotti” w Trento, otrzymując Diploma di Merito.
W latach 1991-97 był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Gościnnie pracował jako profesor dyrygentury w Keimyung University w Taegu (Korea Południowa, 1994) oraz w Taegu Hyosung Catholic University (1996-2001), a także na stanowisku docenta na University of Suwon, gdzie pełnił również funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego (2001-2011). W latach 2006-2007 dyrygował Suwon Philharmonic Orchestra.
Koncertował m.in. we Francji, Włoszech, w Niemczech, Szwecji, USA, Korei Południowej, Tajwanie, Chinach, Brazylii i na Ukrainie. Współpracował z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, a takze m.in. z Boston Symphony, Berliner Symphoniker, Orchestra Sinfonica di Roma, KBS Orchestra, Bucheon Philharmonic, Suwon Philharmonic i Korean Chamber Orchestra.
Na swoim koncie ma liczne nagrania płytowe dla takich firm, jak: Polonia Records, Acte Prealable, DUX, NAXOS, Musica Sacra Edition, Centaur Records. Trzy płyty nagrodzone zostały statuetką w kategoriach „Album Roku – Muzyka Współczesna” i „Najwybitniejsze Nagrania Muzyki Polskiej” (2006, 2008, 2011). Od 2010 jest dyrektorem artystycznym nowopowstałej Filharmonii Gorzowskiej.


powrót do strony głównej