28 października 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

DZIEŁA MISTRZÓW

RAFAŁ KWIATKOWSKI wiolonczela
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
CONSTANTIN GRIGORE (Rumunia) dyrygent

C. FRANCK Strzelec potępiony, poemat symfoniczny
E. LALO Koncert wiolonczelowy d-moll
E. GRIEG Wesele w Troldhaugen op. 65 nr 6
E. GRIEG Suita liryczna op. 54

kup bilet on-linePodczas tego koncertu przedstawimy Państwu dzieła mistrzów z czasów późnego romantyzmu. Romantycy uważali, że muzyka to sztuka dokonała, apelująca do emocji odbiorcy, dziedzina „wyrażająca wszystkie uczucia, na które słów nie mamy, na które przyczyn wynaleźć nie możem” (Z. Krasicki).. Chętnie inspirowano się wówczas folklorem, odwoływano do pierwiastków narodowych i apelowano, by w muzyce nie doszukiwać się treści, a poddać się jej, zatracić. Wydaje się, że ów postulat nic nie stracił na aktualności. Zachęcamy więc, by muzyce dać się ponieść, co nie będzie trudne, zważywszy że proponowany program jest niemal dokładną charakterystyką romantyzmu w muzyce. Będzie zatem malarstwo dźwiękowe (jak w poemacie C. Francka o ściganym przez demony hrabim), cudowne melodie, przerywane niekiedy dramatycznymi brzmieniami (Koncert Lalo), hiszpański folklor (Grieg Wesele w Troldhaugen) czy też norweska idylla, jak w Suicie lirycznej Griega z 1904 roku.
Jako solista wystąpi Rafał Kwiatkowski – znakomity wiolonczelista, zwycięzca pierwszych nagród na międzynarodowych konkursach w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Ljubljanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia) oraz II nagrody na Konkursie Paulo Cello w Helsinkach, także laureat Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody Małe Berło. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej dyrygować będzie młody, uzdolniony dyrygent z Bukaresztu, świetnie zresztą znający już kielecką estradę – Constantin Grigore.RAFAŁ KWIATKOWSKI
Zwycięzca międzynarodowych konkursów w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Lubljanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia) oraz Paulo Cello w Helsinkach. Laureat Paszportu Polityki, czterech Fryderyków i nagrody Fundacji Kultury Polskiej. Koncertował jako solista w Europie, obu Amerykach, Afryce i Azji – w Japonii wystąpił m.in. z recitalem w tokijskiej w Suntory Hall. Po nowojorskim debiucie w Y Hall oraz Carnegie Hall (1999) wielokrotnie odbył tournée koncertowe po USA. Koncertował z zagranicznymi orkiestrami, m.in. w Los Angeles, Bogocie, Santiago, Moskwie, Helsinkach, Budapeszcie, Palermo, Astanie, z Filharmonią Monachijską, w kraju regularnie występuje i nagrywa z takimi zespołami, jak: Sinfonia Varsovia, Sinfonia Iuventus, Sinfonietta Cracovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa oraz Filharmonia Narodowa, z którą z wielkim powodzeniem debiutował pod dyr. S. Skrowaczewskiego. W 2001 wykonał w Berlinie Koncert altówkowy K. Pendereckiego pod batutą kompozytora, a także uczestniczył w polskim prawykonaniu Concerto grosso. Od tego czasu Penderecki regularnie zaprasza wiolonczelistę do polskich i zagranicznych wykonań swoich koncertów, jak również do ich rejestracji płytowych. Poza działalnością solistyczną artysta z zamiłowaniem uprawia kameralistykę – występował na światowych estradach, m.in. z: Christophem Eschenbachem, Maximem Vengerovem czy Krystianem Zimermanem, z którym zagrał serię koncertów uwieńczoną nagraniem CD dla Deutsche Grammophon. W ciągu ostatnich lat nawiązał kameralną współpracę z większością najwybitniejszych polskich artystów. Doświadczył również nieco innego wymiaru kameralistyki, koncertując i nagrywając CD z Anną Marią Jopek u boku takich gwiazd, jak m.in.: Gil Goldstein, Gonzalo Rubalcaba czy Krzysztof Herdzin. Jest wykładowcą w UMFC w Warszawie.


CONSTANTIN ADRIAN GRIGORE
Urodził się w 1983 w Bukareszcie. W rodzinnym mieście ukończył Państwowy Uniwersytet Muzyczny – Wydział Kompozycji, Muzykologii i Pedagogiki Muzycznej w klasie dyrygentury. W latach 2005 – 2007 studiował także jako stypendysta programu Erasmus–Sokrates w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na kierunku dyrygentura. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich „Wierne Meisterkurse” pod kierunkiem Maestro Salwadora Mas Conde. W trakcie studiów aktywnie uczestniczył w pracach przy organizacji festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Georgie Enescu w Bukareszcie (2003, 2005, 2007), Arts Festival w Bukareszcie (2004), The Roads of Romanticism organizowanym przez Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie pod przewodnictwem Petru Andriesei i Marka Pijarowskiego (2006). Jest laureatem I nagrody w konkursie interpretacyjnym Garabet Avachian (2002) oraz trzeciej nagrody w krajowej olimpiadzie muzycznej w Baia Mare (2001). Dotychczas brał udział w koncertach, m.in. z orkiestrą Filharmonii Ion Dumitrescu, Academica, Universitaria oraz z orkiestrą R-20. Ostatnio pracował w Państwowym Rumuńskim Radiu w dziale muzycznym oraz w biurze UNESCO w Bukareszcie w wydziale kultury.

powrót

strona główna