Zgodnie z karnawałowym nastrojem na naszej estradzie królować będzie podczas tego koncertu opera, a dokładniej piękne romantyczne lub żartobliwe arie i duety w wykonaniu plejady solistów – z towarzyszeniem Chóru UJK oraz Orkiestry Symfonicznej FŚ – pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego. Koncert wg scenariusza i pod opieką reżyserską Krzysztofa Makowskiego (solista Teatru Muzycznego w Łodzi) poprowadzi znany dziennikarz z II programu Polskiego Radia – Marcin Majchrowski. W przerwie koncertu odbędzie się pokaz sukni wieczorowych projektu kielczanek – Kariny Januchty i Agnieszki Obłąk.



LIDIA KITLIŃSKA
Urodziła się w 1985 w Warszawie. Obecnie studiuje na V roku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Rymarczyk. Od lutego 2010, jako stypendystka konserwatorium w Rydze, będzie kontynuować naukę pod kierunkiem maestry Anity Garancy. Brała udział w spektaklu operowym Jaś i Małgosia Humperdinga w Operze Nova w Bydgoszczy, natomiast w Filharmonii Bydgoskiej wykonała partię solową we Mszy C-dur W. A. Mozarta oraz wystąpiła w Requiem G. Fauré.


ANNA WERECKA
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie profesor Grażyny Krajewskiej-Ambroziak. Jest członkiem Towarzystwa Muzyki Dawnej zajmującego się propagowaniem inicjatyw artystycznych z zakresu wykonawstwa muzyki barokowej. Debiutowała w Teatrze Wielkim w Łodzi partią Amastris w premierze opery Xerxes G.. F. Händla (2006). Występowała na festiwalach, m.in.: Wratislavia Cantans, Musica Moderna w Łodzi. Od 2008 rozpoczęła studia doktoranckie na Akademii Muzycznej w Łodzi.


ALEKSANDER JAN ZUCHOWICZ
W czerwcu 2009 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi, studiując najpierw w klasie śpiewu solowego prof. Krzysztofa Bednarka, a następnie w klasie śpiewu prof. Piotra Micińskiego. W 2008 został finalistą XIX Konkursu Wokalnego im. Haliny Słoniowskiej w Dusznikach Zdroju, a na I Europejskim Konkursie Tenorów im. J. Kiepury w Sosnowcu zdobył wyróżnienie. Brał udział w koncertach kameralnych w Polsce i Niemczech, oratoryjnych, a także w przedstawieniach operowych. W 2008 odbył z Teatrem Opera Nova w Bydgoszczy tournée po Holandii i Belgii, grając pierwszoplanową rolę Tamina w Czarodziejskim flecie. Współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi i łódzką Filharmonią, a obecnie jest solistą Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu.


TOMASZ RAK
Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Piotra Micińskiego. Jako student zadebiutował w 2003 partią Guglielma w Cosi fan tutte na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. W tym samym roku został solistą Teatru Muzycznego w Łodzi, z którym odbył (2006) tournée po Niemczech, kreując rolę Papagena w Czarodziejskim flecie i gdzie do tej pory z powodzeniem wykonuje główne partie barytonowe. W 2004 został wyróżniony na Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Operetkowym im. Iwony Borowieckiej w Krakowie, a na Konkursie Pieśni im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2003) otrzymał nagrodę dla obiecującego głosu męskiego. Jest również solistą Warszawskiej Opery Kameralnej (od 2007). W 2007 brał udział w niemieckiej realizacji przedstawienia Samson i Dalila w Filharmonii Berlińskiej w reż. H. Mellera. Artysta występował także w Palais des Beaux – Arts w Brukseli, oraz w Koenigin Elisabethzaal w Antwerpii.


KRZYSZTOF CABAN
Urodził się w 1979 w Częstochowie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Piotra Micińskiego. Debiutował partią Elvira w operze „Xerxes G.. F. Haendla na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi (2006). W 2006 roku zdobył Nagrodę Publiczności w koncercie operowym w Niemczech w Rheinsbergu, a następnie zakwalifikował się do VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Lublinie.


MARCIN WOLNIEWSKI
Ukończył Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem ze specjalnością: dyrygentura chóralna) oraz Akademię Muzyczną we Wrocławiu (dyrygentura). Wykształcenie uzupełniał w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze w klasie prof. Guntera Kahlerta (dyrygentura operowa) i prof. Nicolasa Pasqueta (dyrygentura symfoniczna). Obecnie pełni funkcję stałego dyrygenta-asystenta w Filharmonii Łódzkiej, jest również adiunktem Akademii Muzycznej w Łodzi. W kręgu jego zainteresowań ważne miejsce zajmuje opera (kierownictwo muzyczne akademickich spektakli operowych łódzkiej Akademii Muzycznej wystawionych na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi).


MARCIN MAJCHROWSKI
Muzykolog i dziennikarz muzyczny - ukończył muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim, był stypendystą Fundacji TEMPUS na University of Exeter. W 1993 rozpoczął współpracę z Programem 2 Polskiego Radia, w którym – już jako etatowy dziennikarz (od 1996) – pracuje do dziś. Współpracuje również – jako prelegent i autor omówień koncertów – z Filharmonią Narodową w Warszawie i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jest autorem artykułów i recenzji publikowanych na łamach polskiej prasy (m.in. Ruch Muzyczny, Studio, Dziennik). W latach 1997-2007 był współorganizatorem i redaktorem książek programowych kolejnych Festiwali Muzycznych Polskiego Radia. W swoich audycjach na antenie radiowej Dwójki prezentuje przede wszystkim muzykę baroku, klasycyzmu i romantyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem nurtu wykonawstwa historycznego. Prowadzi autorski cykl audycji, zatytułowanych 104 Symfonie Józefa Haydna – wpisujący się w 200. rocznicę śmierci tego kompozytora. Zajmuje się też publicystyką kulturalną.


KARINA JANUCHTA
Jest kielczanką. Ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania w Łodzi (Wydział Wzornictwa), studiując projektowanie ubioru. Otrzymała wyróżnienie specjalne rektora za realizację pokazu dyplomowego „Nowe szaty króla czyli Makbet XXI wieku - kolekcja kostiumów do fragmentów opery Makbet Giuseppe Verdiego” (2007). Naukę kontynuowała na Podyplomowym Kursie Projektowania Kostiumu Scenicznego w Instituto di Moda Burgo w Mediolanie. Jest laureatką drugiej nagrody w konkursie „Lingerie” za kolekcję bielizny „Shadow” (Warszawa 2005), finalistką konkursu „Złota Nitka” w Łodzi i półfinalistką takich konkursów, jak: Oskary Fashion 2009 (Warszawa), kieleckiego Off Fashion, zaś na konkursie „Złoty guzik Boruty” w Łęczycy otrzymała wyróżnienie za kolekcję ubiorów damskich i męskich „Safarii”. Od lutego 2009 prowadzi własną galerię Casa Antica w Kielcach.


AGNIESZKA OBŁĄK
Urodziła się w Kielcach. Ukończyła Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Współpracowała z krakowskim Ośrodkiem Kultury „Akademia Dziecięca” oraz Studiem Zdrowia i Urody Mi-Styl. Ostatnio brała udział w kieleckim konkursie Off Fashion, w którym została półfinalistką.


KRZYSZTOF MAKOWSKI
Baryton; debiutował w studenckim przedstawieniu opery Cyrulik sewilski w reżyserii Detlefa Heusingera. Jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi (klasa śpiewu prof. Piotra Micińskiego). Ukończył również Podyplomowy Kurs w Scuola di Canto Eugenio Fogliati w Mediolanie. Jest współzałożycielem łódzkiego Stowarzyszenia na Rzecz Inicjatyw Twórczych – Fabryka Twórczego Myślenia. Od stycznia 2009 zaangażowano go jako solistę w Teatrze Muzycznym w Łodzi.


wstecz

góra