Podczas pierwszego koncertu familijnego w nowej siedzibie Filharmonii będziemy mogli posłuchać tradycyjnej muzyki żydowskiej w wykonaniu Kelcer Kapelie. Fascynujące jest w jak różny sposób z tego dziedzictwa, które, wydawałoby się, odchodzi w zapomnienie, czerpią współcześni muzycy. Na szczęście w Polsce od lat dziewięćdziesiątych obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania kulturą Żydów, a organizowane warsztaty czy koncerty cieszą się wielkim powodzeniem wśród publiczności. Mamy nadzieję, że również nasz koncert wielu młodym ludziom – choć w niewielkim stopniu – przybliży i pozwoli docenić wielokulturowość, jaką charakteryzowała się Polska sprzed czasu zagłady. Gospodynią dopołudniowego spotkania w Filharmonii będzie Agnieszka Nowak-Zagóra, która, jak zawsze, ciekawym komentarzem ubarwi muzykę.

KELCER KAPELIE
Jest to kielecki zespół klezmerski działający od 2009 roku. Tworzą go muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej, których łączy zamiłowanie i pasja do muzyki żydowskiej. Repertuar zespołu nawiązuje przede wszystkim do muzyki tradycyjnej – muzyki charakterystycznej, a jednocześnie wielowątkowej muzycznie i tematycznie. Muzyki, która kształtowała się pod wpływem wielu kultur i tradycji innych narodów, wśród których wzrastali jej twórcy, muzyki bardzo tanecznej i żywiołowej, a zarazem przepełnionej liryzmem, śpiewnej i melancholijnej. Można odnaleźć tu wpływy zarówno orientalne, jak i elementy folkloru europejskiego. W repertuarze zespołu oprócz muzyki tradycyjnej znajdują się także utwory stylizowane, musicalowe i wyjątki z poezji żydowskiej. Zespół występuje z repertuarem instrumentalnym oraz wokalno-instrumentalnym.

AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA
Jest flecistką Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Prowadzi audycje muzyczne w szkołach na terenie województwa świętokrzyskiego, koncerty z cyklu Akademia Melomana, a także okrasza słowem koncerty symfoniczne i kameralne odbywające się w Kielcach i innych miastach regionu.