29 stycznia 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
PIOTR WIJATKOWSKI dyrygent

W programie przeboje
Tadeusza Nalepy, Miry Kubasińskiej, Martyny Jakubowicz, Janis Joplin i in.

Blues symfonicznie to autorski projekt Marzeny Ugornej. Pomysł zrodził się z potrzeby uzupełnienia luki, jaką da się zauważyć na polskim rynku muzycznym. Artystka sięga po gatunek, w którym słów broni przekaz, a w dźwiękach zawarty jest wyraźny „kawałek duszy”. Ma świadomość, że w dzisiejszych realiach jest to muzyka niszowa, niemniej jednak mająca swoich licznych odbiorców.
Nawiązaniem do lat 70-tych, lat świetności polskiego bluesa, artystka przypomina sylwetki największych frontmenów, którzy ciągle pozostają jej największą muzyczną inspiracją. Repertuar składa się z trzynastu wyselekcjonowanych utworów, inspirowanych twórczością muzyków, którzy przez lata kształtowali jej wrażliwość. To podroż do czasów dzieciństwa i poszukiwania wzorców.
Artystka pojawi się na scenie w towarzystwie orkiestry symfonicznej i sekcji rozrywkowej. Całość dopełnią wyjątkowe aranżacje, starannie opracowane przez Tomasza Filipczaka, oraz wizualizacje filmowe obrazujące codzienność inspirowaną drugim człowiekiem.

MARZENA UGORNA
Jedna z najlepiej zapowiadających się artystek młodego pokolenia. Okrzyknięta wielką damą polskiego bluesa. Autentyczna i niezwykle wyrazista. Znana szerszej publiczności z programów muzycznych, takich jak: Szansa na sukces czy The Voice of Poland, gdzie niejednokrotnie zachwyciła głosem jurorów i publiczność przed telewizorami. Jako jedna z nielicznych artystek stawia na treść i siłę przekazu. Wkrótce ukaże się jej debiutancki album. Dziś jednak pojawia się w wielkim stylu, z muzyką, która onieśmiela dojrzałością i odwagą repertuarową. Artystka łączy dwa odległe światy. Muzyczne przeciwieństwa, najprawdziwszy w treści blues z klasycznym brzmieniem orkiestry symfonicznej oraz ten ludzki, łączący świat odbiorców, poruszający pokolenia.
Jest absolwentką Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu, Studium Wokalistyki Estradowej w Katowicach oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na SWPS w Warszawie. Półfinalistka III edycji programu The Voice of Poland, laureatka programu Szansa na sukces, a także ogólnopolskich festiwali muzycznych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PIOTR WIJATKOWSKI
Urodził się w Lublinie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w której odbywał studia dyrygenckie w klasie profesora Henryka Czyża (koncert dyplomowy z orkiestrą Filharmonii Narodowej). Naukę kontynuował pod kierunkiem Michaela Gielena w Hochschule für Musik und darstellende Kunst „Mozarteum” w Salzburgu.
Uczestniczył w kursach interpretacyjnych prowadzonych przez Davida Epsteina. W 2008 otrzymał w Akademii Muzycznej w Warszawie tytuł doktora sztuki muzycznej. Jego dyrygencki kunszt poznali melomani Stanów Zjednoczonych, Korei Płd., Egiptu, Niemiec, Włoch, Francji, Austrii, Szwecji, Portugalii, Holandii, Danii, Ukrainy i Albanii. Wiele koncertował także w kraju, prowadząc orkiestry większości polskich filharmonii oraz towarzysząc wybitnym solistom polskim i zagranicznym. W latach 1993-2011 pracował w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, m.in. na stanowisku pierwszego dyrygenta, a następnie dyrektora artystycznego. Poprowadził dziesięć zagranicznych tournée orkiestry Filharmonii Lubelskiej. W swoim repertuarze posiada wszystkie najważniejsze dzieła symfoniczne i kameralne. Znaczącą rolę w pracy artysty odgrywa promocja twórczości kompozytorów związanych z Lubelszczyzną: Henryka Wieniawskiego, Karola Lipińskiego i przedstawiciela muzyki współczesnej Andrzeja Nikodemowicza. Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach. Dokonał wielu światowych i europejskich prawykonań oraz rejestracji dla radia i telewizji. Równolegle z artystyczną prowadzi działalność pedagogiczną. Wykłada dyrygenturę na stanowisku adiunkta w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Jest też kompozytorem muzyki teatralnej.
W 2008 wystąpił w roli dyrygenta w filmie fabularnym Wiosna 1941 (reż. Uri Barbash), zrealizowanym w koprodukcji polsko-izraelskiej.