29 stycznia 2021, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

C. M. SCHÖENBERG Gwiazdy z musicalu Nędznicy
F. LEHAR Aria Giuditty Kto me usta całuje ten śni z operetki Giuditta
I. KALMAN Duet Co się dzieje oszaleję z operetki Księżniczka czardasza

Karnawał w pełni, a tu my zamknięci w domach. Dla muzyki jednak przekraczanie granic to nic trudnego! A zatem: najpiękniejsze arie z oper i operetek – tak lubiane przez publiczność filharmoniczną, także walce oraz tańce, a nawet musical – oto co pragniemy zaproponować naszym słuchaczom w piątkowy wieczór.
Solistami koncertu jest dwoje wybitnych śpiewaków – Aleksandra Olczyk i Makar Pihura – laureaci prestiżowych konkursów wokalnych. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego – zastępcy dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.

ALEKSANDRA OLCZYK
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Magdaleny Krzyńskiej. Umiejętności doskonali u prof. Heleny Łazarskiej w Wiedniu. Już w trakcie studiów występowała na wielu estradach, zarówno w Polsce, jak i za granicą (m in. dwukrotne tournée we Włoszech). Jest laureatką szeregu nagród na konkursach wokalnych, otrzymała m.in.: Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu, 1. nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, 1. nagrodę oraz nagrodę specjalną za wyjątkowe predyspozycje estradowe na IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Złote Głosy w Warszawie oraz główną nagrodę na III Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej Belcanto Per Sempre we Włocławku. Występowała na wielu festiwalach. Odnosiła sukcesy w repertuarze oratoryjnym, ostatnio w Niemczech (Msza c-moll op. 147 Schumanna). Na scenie operowej występowała jako: Musetta (La Bohème) oraz Frasquita (Carmen), także w wersjach koncertowych, ponadto śpiewała partie: Atalanty (Xerxes Haendla, Bydgoszcz 2014), Blondy (Uprowadzenie z seraju, 2016), Fiorilli (Turek we Włoszech) oraz Królowej Nocy (Czarodziejski flet) w Warszawskiej Operze Kameralnej. Partię tę wykonywała wielokrotnie również w Operze Nova w Bydgoszczy, a także w Joburg Theatre w Johannesburgu pod batutą Desara Sulejmani (2016), gdzie otrzymała znakomite recenzje prasowe.

MAKARIJ PIHURA
Ukończył studia magisterskie we Lwowskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalnym w klasie prof. Wasyla Dudara. Obecnie kontynuuje naukę w Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Wokalno-Aktorskim pod kierunkiem dr Marka Rzepki. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in. u prof. Marvina Kenzi, prof. Evy Blahovej, prof. Ryszarda Karczykowskiego. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych: I nagrody na 21. Century Art w Worzele na Ukrainie (2006), wyróżnienia na Konkursie im. S. Kruszelnickiej we Lwowie (2009) oraz I nagrody na Konkursie Iuventus Canti im. Imricha Godina we Vrablach na Słowacji (2012).
Był solistą Studia Operowego przy Akademii Muzycznej we Lwowie, a obecnie jest solistą zespołu Don Kosaken Chor Serge Jeroff w Niemczech. oraz Opery Bałtyckiej. Na zaproszenie Teatru Banska Bystrica kreował rolę Księcia Gremina w spektaklu Eugeniusz Oniegin. W noworocznym koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radio w Katowicach w 2013 r. występował w operze Wesele Figara jako Bartolo u boku tak znakomitych artystów, jak: Alexander Liebreich, Marek Rzepka, Riccardo Novaro, Christiane Oelze czy Anna Lubańska.

MAREK WRONISZEWSKI
Zastępca dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Związany z tą instytucją od października 2017 r., początkowo jako asystent dyrygenta, następnie kierownik orkiestry.
Półfinalista i laureat nagród dla najlepszego polskiego uczestnika na X Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach oraz finalista VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku.
W 2016 r. wraz z orkiestrą Capella Thoruniensis nagrał płytę z utworami Artura Banaszkiewicza. Studia z dyrygentury symfoniczno-operowej rozpoczął w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w której otrzymał licencjat w klasie prof. Elżbiety Wiesztordt, następnie ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie prof. Mirosława Jacka Błaszczyka. Ponadto uzyskał dyplomy magistra sztuki w specjalnościach fortepian i fagot w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2017 r. został uhonorowany Medalem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „Za zasługi dla muzyki polskiej”.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga