Po raz pierwszy w Kielcach jeden z najlepszych chórów Finlandii w dynamicznym programie pełnym koloru i humoru! W programie etnomuzyka fińska, a także utwory m.in. Anny-Mari Kähärä i Jussiego Chydeniusa oraz kompozycje musicalowe.

CHÓR ŻEŃSKI RIIARINNA
Powstał w 2005 z inicjatywy jego aktualnego kierownika artystycznego i dyrygenta, Jukki Lehtinena (ur.1957), od szeregu lat należącego do elity fińskich chórmistrzów. Nazwa chóru pochodzi od tytułu żony barona von Wrede, wieloletniego zarządcy lasów państwowych w Parkano – stolicy regionu Górnej Satakunty (Ylä-Satakunta) – „Friherinna”; w dosłownym tłumaczeniu ze szwedzkiego (Finlandia jest krajem dwujęzycznym) oznacza to „Wolna Pani”. Lokalna gwara spowodowała, że tytuł ten otrzymał formę łatwiejszą dla języka parkanońskiej fińskojęzycznej większości – właśnie Riiarinna...
Zespół składa się z ambitnych, pełnych energii, „młodych i młodo czujących się” kobiet. Liczne koncerty chóru firmują dwie instytucje: Uniwersytet Ludowy „Petäjä” oraz College muzyczny w Parkano. W koncertach w Polsce wezmą udział 32 śpiewaczki. Ich repertuar, obok muzyki późnego fińskiego średniowiecza, zawiera także muzykę współczesną oraz utwory etno, pop (np z repertuaru ABBA) i muzykę kościelną. Chór regularnie koncertuje w Finlandii i za granicą, bierze udział w festiwalach muzycznych, współpracuje z orkiestrami i nagrywa.

JUKKA LEHTINEN
Z wielkim powodzeniem dyrygował wieloma fińskimi chórami, otrzymał mnóstwo doskonałych recenzji i nagród. Odbył szereg artystycznych podróży zagranicznych – do krajów skandynawskich oraz m.in. do Estonii, Austrii, Szwajcarii, Węgier, Anglii, Chin i Afryki Południowej. Jest zapraszany do jury wielu konkursów muzyki chóralnej, prowadzi kursy mistrzowskie dla młodych dyrygentów chóralnych. Od roku 2001 jest rektorem koledżu muzycznego w Parkano.