29 kwietnia 2016, piątek, godz.19.00, sala koncertowa

H. KULENTY Koncert saksofonowy *
W. MALISZEWSKI I Symfonia g-moll op. 8 *

* pierwsze wykonanie w Kielcach

W koncercie finałowym ponownie zabrzmi muzyka jubilata – Edwarda Pałłasza, tym razem nastrojowa, rozpoetyzowana, impresjonistyczna. Koncert saksofonowy Hanny Kulenty napisany dla Aliny Mleczko zostanie w Kielcach zaprezentowany dokładnie w tydzień po jego prawykonaniu w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Festiwal zakończy I Symfonia g-moll op. 8 Witolda Maliszewskiego, ucznia Rimskiego-Korsakowa, a po latach nauczyciela Witolda Lutosławskiego.

ALINA MLECZKO
Jest pierwszą kobietą, która ukończyła (z najwyższą oceną) klasę saksofonu w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 1994 zagrała brawurowo w macierzystej uczelni recital dyplomowy, rok później zadebiutowała jako solistka w Filharmonii Narodowej. W 1996 amerykański Saxophone Journal poświęcił jej artykuł monograficzny w specjalnym wydaniu dedykowanym najwybitniejszym saksofonistkom świata. Od tamtej pory koncertowała w wielu krajach Europy i USA. Współpracowała z teatrem Dramatycznym i Teatrem Studio w Warszawie (spektakle w reżyserii m.in. K. Warlikowskiego z muzyką P. Mykietyna), z aktorami: Wojciechem Simionem, Mariuszem Bonaszewskim, Olgierdem Łukaszewiczem. Pierwszą solową płytę Wiatr od morza nagrała na piątym roku studiów. Odtąd jej konto płytowe stale się powiększa (m.in. nominowane do Fryderyków: Siesta – nagroda pisma Classica we Francji, Fiesta – okrzyknięta Rewelacją Audio-Vedeo; najnowsza Sonatina für Alina nagrana została z Baltic Neopolis Orchestra). W swoim dorobku posiada liczne prawykonania i premierowe nagrania. Koncertowała z orkiestrami m.in.: Capella Istropolitana z Bratysławy, Narodowa Orkiestra Ukrainy, Sinfonia Varsovia, Duńska Orkiestra Radiowa. Występowała na prestiżowych festiwalach. W 2010 odbyła tournée z Sinfonią Varsovią w Niemczech jako solistka, wykonując Koncert na saksofon i orkiestrę Aleksandra Głazunowa. Angażuje się w niecodzienne projekty muzyczne, jak np. Adam Jarzębski – Muzyka Polskiego Baroku, gdzie gra partie solowe we własnym opracowaniu na saksofonie sopranowym. Z Włodkiem Pawlikiem grała wspólne koncerty zatytułowane Druga strona medalu – jazz i muzyka klasyczna. Prowadzi klasę saksofonu w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie oraz – jako adiunkt – na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym UMFC w Białymstoku. Posiada tytuł doktora sztuk muzycznych.

DANIEL GAZON
Urodzony w Belgii w 1955; studiował w klasie trąbki i fortepianu w Królewskim Konserwatorium w Liege. W 1978 rozpoczął studia dyrygenckie u Igora Markevitcha i Maxa Deutscha. Po ukończeni Międzynarodowego Seminarium w Weimarze oraz Mozarteum w Salzburgu, został zaproszony przez Seiji Ozawę do studiowania w Berkshire Music Center w Tanglewood, gdzie współpracował z Kurtem Masurem i Josephem Silversteinem.
Wielki wpływ na niego miały doświadczenia z czasów, kiedy studiował muzyczną fenomenologię i dyrygenturę pod kierunkiem Sergiu Celibidache.
Artysta jest powszechnie uznawany za jednego z czołowych specjalistów dwudziestowiecznego repertuaru. Na swoim koncie artystycznym ma premierowe wykonania dzieł takich osobowości muzycznego świata, jak: L. de Pablo, Lindberg, Gerhard, Vivier, Tiensu, Nuyts, Van Hove, Buckinx, Neyrinck, Kutavicius, Balakauskas, Martinaityte, Narbutaité, Francesconi, Fafchamps, Knittel, Benes, Zielińska, Opałka, Zagar, Gessler, Nathan i wielu innych. Gościł na międzynarodowych festiwalach, m.in. na Warszawskiej Jesieni, Jest cenionym pedagogiem. Przez lata po mistrzowsku dyrygował (w oparciu o fenomenologię rozwijaną przez S. Celibidache), jak i intensywnie pracował z orkiestrami młodzieżowymi w Belgii, Słowacji, Szwecji, Włoszech, Portugalii i Wietnamie.

BARBARA SCHABOWSKA
Dziennikarka radiowa, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Ruchem Muzycznym, w lecie prowadzi koncerty pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pracuje w Programie 2 Polskiego Radia.