Urodę brzmienia instrumentów dętych drewnianych w oryginalnym repertuarze, jaki zaproponował Kwintet z Norwegii, docenią nie tylko wytrawni melomani. Szczególnie że flet, obój, klarnet, waltornia i fagot znajdą się w doświadczonych rękach muzyków wykształconych głównie w krajach skandynawskich, na co dzień grających w orkiestrze kameralnej Krisiansund Sinfonietta. Wśród nich znalazł się także artysta rodem z ... Kielc – Wojciech Ulatowski – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Konserwatorium w Bergen. Nasi goście zaprezentują się w czterech utworach różnych kompozytorów.
Charles Gounod znany jest przede wszystkim jako twórca oper, ale także popularnej pieśni Ave Maria napisanej jako głos solowy do Preludium C-dur J. S. Bacha. Warto jednak poznać jego delikatną i słodką Małą symfonię, która powstała na zamówienie francuskiego flecisty Paula Taffanela.
Kontrastowe brzmienia – liryczna melodyka lub ostre epizody – charakteryzują Kleine Kammermusik op. 24 nr 2 niemieckiego kompozytora Paula Hindemitha. Utwór ambitny – prezentuje pełnię możliwości wykonawczych poszczególnych instrumentów.
Tre salmetoner, które można przetłumaczyć jako Trzy religijne melodie lub Trzy hymny, inspirowane są norweskimi melodiami ludowymi. Ich twórcą jest Norweg – Johan Kvandal – uważany przez krytykę za kompozytora doskonałego i nic dziwnego, skoro ukształtowała go słynna Nadia Boulanger.
Na zakończenie kameralnego wieczoru usłyszymy Kwintet dęty op. 43 Duńczyka Carla Nielsena. Utwór, na przemian radosny i smutny, napisany został w 1922 roku i składa się z trzech części. W finałowym Preludium – temat z wariacjami kompozytor pomieścił przetworzony temat własnej melodii kościelnej – Daj, Jezu, sercu memu...KRISTIANSUND WIND QUINTET
Kwintet dęty powstał w 1997. Skład zespołu przez lata ulegał zmianie. Tworzyli go muzycy występujący na co dzień w orkiestrze kameralnej Kristiansund Sinfonietta. Corocznie kwintet koncertuje z programem kompozytorów uznanych na całym świecie, w tym – współczesnych skandynawskich. Często współpracuje z lokalnymi kompozytorami i studentami kompozycji, stwarzając szanse, aby ich utwory miały swoje prawykonania. W repertuarze zespołu znajdują się pozycje takich twórców, jak: Paul Hindemith, Gyorgi Ligeti, Jacques Ibert, Jean Francaix, Wojciech Kilar, Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Danzi, Samuel Barber, Henning Sommerro i in.. Ostatnio, prezentując opracowania dzieł: Piotruś i wilk S. Prokofiewa oraz Babar F. Poulenca dla najmłodszych słuchaczy, Kristiansund Wind Quintet odniósł sukces. Przedstawienia zostały ciepło przyjęte zarówno przez dzieci, jak i ich wychowawców. W 2010 kwintet zamówił sekstet (na kwintet dęty i fortepian) u młodego polskiego kompozytora Kamila Koseckiego. Prawykonanie przyjęte zostało entuzjastycznie zarówno w Kristiansund, jak i podczas gościnnego koncertu organizowanego w Trondheim.