M³ode talenty ze szko³y muzycznej otrzymuj± szansê zdobycia pierwszych do¶wiadczeñ solowej gry z orkiestr±. Trzeba tylko – zostaæ laureatem konkursu.
Ogólnoszkolny Konkurs Wykonawczy, nazywany we wcze¶niejszych latach „Konkursem na wykonanie utworu o charakterze koncertowym”, odbywa siê co dwa lata, nieprzerwanie od 1976 roku. Pomys³odawc± by³ Andrzej Domin, ówczesny dyrektor, a obecnie wicedyrektor PSM I i II st. im. L. Ró¿yckiego w Kielcach. W konkursie mog± braæ udzia³ instrumentali¶ci wszystkich specjalno¶ci oraz ¶piewacy. Zgodnie z regulaminem uczestnicy zobowi±zani s± zaprezentowaæ czê¶æ koncertu instrumentalnego o charakterze wirtuozowskim, a w przypadku ¶piewaków – ariê koncertow±. Nagrod± w konkursie jest wystêp z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii ¦wiêtokrzyskiej im. Oskara Kolberga.
Eliminacje do Konkursu przeprowadza sta³a komisja w sk³adzie: Artur Jaroñ – dyrektor Szko³y, Andrzej Domin – wicedyrektor, Marek G³owacki.

S£AWOMIR CHRZANOWSKI
Studiowa³ w Akademii Muzycznej w Katowicach (teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczna u prof. Karola Stryi). Ju¿ podczas studiów rozpocz±³ wspó³pracê z uczelnianym Zespo³em Muzyki XX wieku, z którym dokona³ kilku ¶wiatowych prawykonañ utworów kompozytorów wspó³czesnych. Bra³ udzia³ w Miêdzynarodowym Kursie dla M³odych Dyrygentów w Weimarze u prof. Kurta Sanderlinga oraz w Miêdzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento. Od 1990 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zabrzañskiej. Dyrygowa³ ponad 60 orkiestrami w kilkunastu krajach na czterech kontynentach. Kilkakrotnie go¶ci³ w USA, gdzie obok koncertów prowadzi³ tak¿e wyk³ady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej, oraz zajêcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury.(Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg) Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu(USA). W 2002 wyst±pi³ w s³ynnych salach koncertowych ¶wiata – Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz Orchestra Hall w Chicago. Od 2004 stale wspó³pracuje z orkiestr± Chicago Philharmonic, za¶ w 2005 zadebiutowa³ w Chinach, prowadz±c Wuhan Symphony Orchestra. Regularnie wystêpuje z orkiestr± Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w O³omuñcu oraz Karlovych Varów, a tak¿e z zespo³ami operowymi w Bytomiu, £odzi i Lwowie. Wspó³pracuje z teatrami muzycznymi. Bra³ udzia³ w wielu presti¿owych festiwalach polskich i zagranicznych. Wielokrotnie dyrygowa³ imprezami cyklicznymi oraz prowadzi³ koncerty z udzia³em Wies³awa Ochmana. Zarejestrowa³ szereg programów archiwalnych dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia, ma na swoim koncie kilka p³yt. Otrzyma³ wiele nagród i wyró¿nieñ, m.in.: Z³oty Laur Umiejêtno¶ci i Kompetencji, Z³ot± Odznakê – Zas³u¿ony dla Województwa ¦l±skiego, Nagrodê Kulturaln± Prezydenta Zabrza.

powrót do strony g³ównej