29 listopada 2017, środa, g. 19.00, sala koncertowa

ESTRADA MŁODYCH
POLSKA MUZYKA FILMOWA


ORKIESTRA SYMFONICZNA AKADEMII MUZYCZNEJ W ŁODZI
MARCIN WOLNIEWSKI dyrygent

W programie muzyka W. Kilara, P. Marczewskiego i P. Hertla,
m.in. z filmów: Ziemia obiecana, Daleko od szosy, Znachor,
Wakacje z duchami, Zemsta, Pan Tadeusz

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta
Bacewiczów w Łodzi
Instytut Muzyki i Tańca

Koncert realizowany w ramach serii koncertów MUSICA BONUM UNIVERSUM
Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca
w ramach programu Muzyka i taniec – Interwencje 2017.

kup bilet on-line



Po ogromnym sukcesie poprzednich koncertów zaprzyjaźnionej Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Łodzi na naszej estradzie naturalną koleją rzeczy zapraszamy na trzeci występ znakomitych młodych muzyków, którzy pod wodzą swojego szefa – Marcina Wolniewskiego – wykonają przeboje muzyki filmowej. Będą to tematy, które nuciła cała Polska, m.in. z filmów i seriali „Ziemia obiecana”, „Znachor”, „Wakacje z duchami,” „Daleko od szosy”, „Pan Samochodzik i templariusze”. Oraz te nieco mniej znane, ale urokliwe, jak „Granica” czy „Ocalić miasto”. Druga część koncertu wypełniona będzie utworami Wojciecha Kilara.


ORKIESTRA SYMFONICZNA AKADEMII MUZYCZNEJ IM. GRAŻYNY I KIEJSTUTA BACEWICZÓW W ŁODZI
Tradycja istnienia orkiestry symfonicznej w strukturach łódzkiej Akademii Muzycznej sięga roku 1945. Pierwsze jej koncerty – pod batutą Kazimierza Wiłkomirskiego i Jana Krenza – odbyły się tuż po II wojnie światowej, jednak systematyczną pracę rozpoczęła na przełomie 1959/1960 pod kierunkiem Tomasza Kiesewettera. Dalszy rozwój artystyczny orkiestry nastąpił w latach 1972-95 pod batutą Zdzisława Szostaka. W tym czasie zespół występował nie tylko w ważnych ośrodkach Polski, ale i za granicą. W następnych latach z młodymi symfonikami pracowali dyrektorzy artystyczni łódzkich teatrów – dyrygenci: Tadeusz Kozłowski, Andrzej Knap oraz Jan Miłosz Zarzycki. Od 2012 orkiestra pracuje pod kierunkiem Marcina Wolniewskiego.
Akademicka Orkiestra Symfoniczna występuje kilkanaście razy w ciągu roku, zarówno w macierzystej Sali koncertowej, jak i na terenie województwa łódzkiego, w różnorodnym repertuarze. W programach orkiestry znajdują się dzieła z wielkiego repertuaru symfonicznego oraz dzieła oratoryjne. Zespół sięga również po twórczość polskich kompozytorów współczesnych. Orkiestra brała udział w najnowszej produkcji operowej macierzystej uczelni, którą było łódzkie prawykonanie dzieła S. Rachmaninowa Aleko pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego. Opera ukazała się na płycie w 2015. W 2013 roku orkiestra inaugurowała pod batutą Jerzego Swobody, działalność nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Wystąpiła także na uroczystości 85. rocznicy urodzin Jerzego Semkowa. W 2015 zagrała Koncert Pamięci Jerzego Semkowa w Radomsku – w jego rodzinnym mieście; koncerty poprowadził Marcin Wolniewski. W br. Orkiestra Symfoniczna pod batutą Marcina Wolniewskiego koncertowała w Filharmonii Częstochowskiej.


MARCIN WOLNIEWSKI
Ukończył Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem ze specjalnością: dyrygentura chóralna) oraz Akademię Muzyczną we Wrocławiu (dyrygentura). Wykształcenie uzupełniał w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, studiując dyrygenturę operową i symfoniczną. Jest pracownikiem łódzkiej Akademii Muzycznej. Pełni także obowiązki dyrygenta-szefa Orkiestry Symfonicznej łódzkiej Akademii. W kadencji 2012-2016 wybrany na stanowisko Prodziekana Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej. Współpracował z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w kraju. Prowadził koncerty w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Przygotował polską premierę, a następnie wielokrotnie prowadził – z wykonywaną na żywo przez orkiestrę muzyką S. Prokofiewa – pokazy filmu animowanego Piotruś i wilk, nagrodzonego Oscarem. Jako pierwszy dyrygent na świecie poprowadził plenerowy pokaz filmu 2001: Odyseja kosmiczna Stanley’a Kubricka z wykonywaną na żywo przez Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej muzyką G. Ligetiego, R. Straussa, A. Chaczaturiana i R. i J. Straussów. Współpracował ze znakomitościami świata dyrygenckiego: Jerzym Maksymiukiem, Janem Krenzem, Tadeuszem Strugałą, Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Semkowem, W kręgu jego zainteresowań ważne miejsce zajmuje opera (kierownictwo muzyczne akademickich spektakli operowych łódzkiej Akademii Muzycznej wystawionych na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. W dorobku fonograficznym posiada płytę Varius Manx symfonicznie, DVD z nagraniem Requiem G. Faurego, CD z klasycznymi koncertami fagotowymi Mozarta, Stamitza, Hummla oraz nagranie opery Rachmaninowa Aleko z udziałem solistów, Chóru i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Łodzi.


strona główna

Listopad 2017