Nim zdołaliśmy nacieszyć się słonecznym czasem i słodkim nicnierobieniem podczas wakacji (dla niektórych – urlopu), a tu już wzywają obowiązki. Aby ułatwić Państwu w miarę bezstresowe przejście z plaż, jezior czy gór wprost do swojego dawno niewidzianego biurka, przygotowaliśmy koncert pełen wspaniałej muzyki. „Koncert na bis” – ten tytuł mówi wiele, bowiem spośród najbardziej oklaskiwanych utworów wybraliśmy ponad dziesięć tytułów gwarantujących udany wieczór. O te melodie zresztą najczęściej prosili nasi melomani w swoich e-mailach i listach i to jest prezent od Filharmonii dla wiernej publiczności. Na naszej (jeszcze) wakacyjnej liście z serii słonecznych hitów znajdą się m.in. słynne arie operowe, jak Me serce otwiera się na dźwięk twego głosu z Samsona i Dalili C. Sain-Saensa, aria Cherubina z „wesołego dramatu” czyli genialnego Don Giovanniego Mozarta, nie zabraknie również ukochanej przez każdą publiczność Habanery z Carmen Bizeta czy też kupletów księcia Orłowskiego z Zemsty nietoperza Johanna Straussa. Te i inne urzekające utwory wysłuchamy w interpretacji Elwiry Janasik, znanej z wystawianej w Filharmonii Świętokrzyskiej opery Cosi fan tutte Mozarta, laureatki m.in. IV Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy – 2012. Występ solistki jest nagrodą Filharmonii w tym konkursie. Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Bogdana Olędzkiego, który często gości na naszej estradzie i znakomicie znajduje wspólny język z publicznością.



ELWIRA JANASIK
Tegoroczna absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie im. Fryderyka Chopina w klasie profesora Ryszarda Cieśli. Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka pierwszych nagród Konkursów Wokalnych w Gliwicach, we Wrocławiu, Kutnie, Rzeszowie, także laureatka Letniej Akademii Śpiewu w 2009. Obecnie jest uczestniczką Akademii Operowej w Teatrze Narodowym w Warszawie. Brała udział w mistrzowskich kursach wokalnych prowadzonych przez Anitę Garancy oraz Izabellę Kłosińską.


BOGDAN OLĘDZKI
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie – klasa dyrygentury symfoniczno-operowej prof., prof. Bogusława Madeya i Bohdana Wodiczki (dyplom z wyróżnieniem). Swój warsztat dyrygencki doskonalił na kursach mistrzowskich w Los Angeles (1972), Weimarze (1974) i Leningradzie (1976).
Debiutował w 1974 roku, prowadząc orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie. Następnie został dyrygentem Operetki Warszawskiej. Od 1980 roku pracował na stanowisku II dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej. W latach 1982-84 pełnił funkcję dyrektora artystycznego i I dyrygenta Filharmonii Rzeszowskiej. Przez następne 15 lat (od roku 1984) był dyrygentem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Od 2000 roku współpracuje z Operą w Łodzi, Krakowie, Gdańsku.
Wielokrotnie prowadził koncerty we wszystkich polskich filharmoniach. Ma na swoim koncie liczne występy za granicą, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Danii, Holandii, Rosji, Szkocji, a także w USA, Brazylii, Chile, Tunisie. Brał udział w renomowanych festiwalach muzycznych: Warszawska Jesień, Aspecte Salzburg oraz w Skopje, Edynburgu, Karlsruhe. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.
W repertuarze posiada blisko 70 oper, baletów i operetek oraz liczne utwory symfoniczne; a wiele miejsca na tej liście zajmuje także muzyka współczesna. Dyrygent jest propagatorem muzyki Bogusława Schaeffera.


powrót do strony głównej